Trabzon’da kadınlara bicik kanseri farkındalık eğitimi verildi

TRABZON’dahi İhtiyaç Haritası ve Kanser Savaşçıları Derneği ile AstraZeneca Türkiye’nin koşulsuz desteğiyle yürütülen ‘Kendini Tanılama, Erken Tanılama Meme Başı Kanseri Farkındalık Hareketi’ kapsamında kadınlara eğitim bilimi verildi. Prof. Dr. Adnan Çalık bicik kanserinde er tanının önemine değinerek, “Averaj kısaca 10 kadından biri ömrünün tıpkısı döneminde meme kanseri ile yüzleşecektir. Meme kanseri elle sondaj anlamında haddinden fazla koca benzeri anlam olmakla bu arada esas hedefimiz elan ele gelmeyen aşamada meme başı kanserini yakalamış oluşmak” dedi.

İhtiyaç Haritası ve Kanser Savaşçıları Derneği ile AstraZeneca Türkiye’nin şartsız desteğiyle hayata geçirilen ‘Kendini Tanı, Er Tanı Bicik Kanseri Farkındalık Hareketi’ projesi kapsamında bicik kanseri üstüne eğitim toplantıları gerçekleştiriliyor. İlki Antalya’bile gerçekleştirilen eğitim toplantısının ikinci durağı Trabzon olurken Türkiye’nin çeşitli illerinde yapılacak toplantılarda taharri ve teşhisin önemi anlatılarak kadınların bicik kanseri üstüne bilgilendirilmesi amaçlanıyor.  Ortahisar ilçesinde Hamamizade İhsan Satış Firez Merkezi’nde planlı toplantıya katılan 100 kadına, Amansız Hastalık Savaşçıları Derneği’nin fahri hekimi Prof. Dr. Adnan Çalık eliyle, meme başı kanseri görülme sıklığı, gerçek riziko faktörleri, er tanının önemi, meme kanseri tarama (mamografi) ve elle sondaj gibi konularda bilgi verildi. Eğitim Bilimi kayran kadınların Kanser Er Kişileştirme, Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) taramalarının yapılması üzere randevuları koordine edilerek ulaşımları sağlanıp, tarama sonrası tam süreci takip edilecek. İhtiyaç Haritası koordinesiyle eğitim bilimi verilecek illerde meme başı kanseri farkındalığı çerçevesinde afiyet hizmetlerine erişimi kısıtlı eşhas ve bölgeler belirleme edilecek.

‘HEDEFİMİZ DAHA ELE GELMEYEN AŞAMADA MEME BAŞI KANSERİNİ YAKALAMIŞ OLMAK’

Meme kanseri taramalarının 40 yaş üstü kadınlarda gelişigüzel yıl katiyetle yapılması gerektiğini tamlayan Prof. Dr. Adnan Çalık, “Meme kanseri kadınlarda arz yoğun tanıdık amansız hastalık türü olması dolayısıyla kadınların yoğun rüyasıdır. Ancak teşhis ve tedavideki gelişmeler zımnında bu hastalık yıllar öncesine göre haddinden fazla henüz beş altı korkulacak aynı sav haline dönüştü. Bittabi kudretli bire bir tedavi amacıyla er tanılama dolay koşuldur. Er tanı, memede vabeste çor anlamına dirimlik. Subklinik dediğimiz radyolojik tetkiklerle ortaya konan bicik kanseri tanısı günümüzde oldukça önemlidir. Bu tanı üzere yalnız başına tetebbu beraberinde ağır ezgi radyolojik kontroller de gerekmektedir. Bicik kanseri, er teşhis konduğu takdirde icap bicik kaybı gerekse fonksiyon kaybı olmaksızın tedavisi benzer aynı hastalıktır. Bu nedenle bütün kadınlarımızın meme başı kanseri konusunda duyarlı olmalarını bekliyoruz. Bu toplantıyı de kadınlarımızda meme başı kanseri farkındalığını bırakmak için düzenledik.” diyerek konuştu.

‘ERKEN TANININ ÖNEMİNİ ANLATACAĞIZ’

Kanser tanısı alanların ve yakınlarının hayat kalitesini arttırmak ve onlara bu yolculukta yüklenmek amacıyla çeşitli projeler yürüttüklerinin söyleyen Amansız Hastalık Savaşçıları Derneği Genel Sekreteri Aslı Ortakmaç, “Kendini teşhis erken tanı meme kanseri farkındalık hareketi dahi bu projelerimizden aynı tanesi. Burada İhtiyaç Haritası ekibiyle ve AstraZeneca Türkiye’nin şartsız desteğiyle yürütüyoruz bu projemizi. Sabık ay Antalya’daydık. Antalya’üstelik kısaca 350 kadınımıza bicik kanserinde er tanının önemi ile ilgili eğitim bilimi verdi hocalarımız. Henüz sonraları dahi Antalya’birlikte KETEM gelişim birliğiyle meme başı kanseri taramalarına başladık. Zaman üstelik burada Trabzon’dayız. Çokça heyecanlıyız. Burada Trabzonlu kadınlarımızla tıpkı araya geleceğiz. Sevgili hocamız önce bicik kanserinde erken tanının önemini anlatacak, yalnız başına meme başı muayenesi ayda bire bir ne büyüklüğünde kızıl, yılda benzeri alelhusus riziko grubunda bir bicik cerrahına gidip meme kanseri taraması yaptırmak ve 40 yaş sonrasında de genişlik birkaç 2 yılda bir mamografi çektirmenin önemini anlatacağız.  Ama bu eğitim bilimi burada tutkun kalmayacak. Daha bilahare esasen riziko grubundaki kadınlarımıza ve onların yakınları için bildirişim bilgilerini alacağız ve değme birini arayacağız. Tekrar KETEM gelişim birliğiyle mahallelerine gidip kadınlarımızı mahallelerinden alıp randevularını sağlayıp meme kanseri taramalarını gerçekleştireceğiz ve onları gine evlerine bırakacağız” dedi.

Müdellel harita teknolojisi ve cemiyet tabanlı tasdik işlevi marifetiyle eğitim bilimi, afiyet, hars-görüşme kadar alanlarda yardımlaşmayı ve dayanışmayı gerçekleştirdiklerini tamlayan İhtiyaç Haritası Toplumsal Takı Koordinatörü Sevdanur Gökrenk ise, “İhtiyaç Haritası gerekseme sahiplerine arkalamak isteyenleri buluşturan esasta online benzeri düzlem. Tamlık Türkiye üstünde canlılık gösteren ayrımsız online harita sistemi. Sizler korumak istediğinizde evet üstelik her konuda aynı şeye ihtiyacınız olduğunuzda girip haritadan koşa taraflı kullanabiliyorsunuz. Harita bulunak sistemine dair olduğu üzere esasen kayırıcı sokağınızdaki rastgele gerekseme sahibinden üstelik İhtiyaç Haritası eliyle haberli olabiliyorsunuz. İhtiyaç Haritası hemen bu destekçiyle gerekseme sahibini buluşturan projelerin birlikte bunun kabilinden farkındalık çalışmaları da yapıyor. Bugün Trabzon’dayız ve er tanılama projesiyle alay malay kadınların bicik kanseri üzerinde farkındalığını artırmak için tıpkı proje yapıyoruz. Bu projede esasta ana gaye kadınların er teşhis hakkında umumi bilgilere eş olması ve günce kontrollerini, haftalık kontrollerini yapması ve esasta rutin kendisine kanser tarama merkezlerinde kontrollerini yapabilmesi. Çünkü meme kanseri maalesef kadınları haddinden fazla aşkın ilgili bire bir konu ve kadınlar bu konuda farkındalığı geliştikçe, kendini korudukça ve etrafındaki insanlara bunu anlattıkça haddizatında meme kanserinin er tanıdaki oranlarının arttığı dahi o söylenen aynı köken. Bu noktada temel hedefimiz da az buçuk henüz kadınların burada farkındalığını arttırmak konusunda tıpkı mücahede gerçekleştirmek” ifadelerine yer verdi.

Share: