Tazminat isteyen işçiler “sınırlı mütemadi sözleşme” imzalamış

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan Filyos Limanı’nda Sakarya Gaz projesinde düz düzlük firmada 40 işçinin bildirim ödencesi verilmeden işten çıkartıldığı iddiaları üzerine firma üstlenilen işin muayyen sürede sona erecek projede vadi aldığını açıkladı. Firma, “Muayyen kesiksiz hareket sözleşmelerinin ayrımsız müddet sonrs evet dahi gelişim böylecene tamamlanacağı çalışanlarımızca sunu esasen itibaren çapraz namına bilindiğinden bu sonuca dair ihbar yahut karşılığı bildirim ödencesi yükümlülüğün olmadığı mevzuatı gereğidir” ifadelerine düzlük verdi.

İddialara göre Filyos Limanı’nda hisse senedi eden Ceynak Lojistik A.Ş şirketinde çalışan 40 personel ihbar süreci verilmeden işten çıkartıldığını öne sürdü. İşçiler haklarını savunacaklarını söylerken firma konunun kamuoyuna yansıması konusunda açıklamada bulundu. Firma, 72 bin titrem doğal gaz hattı borularının gemilerden tahliyesi, depolanması ve esasen gemilere yüklenmesi hizmetinin yürütüldüğünü ve üstlenilen işin belli başlı bir sürede sona erecek projede yer aldığını tabir etti.

Firma yetkilileri, muayyen kesiksiz gelişim sözleşmelerinin ayrımsız süre yada iş böylecene tamamlanacağının aykırı olarak bilindiğinden sonuca dayalı ihbar veya karşılığı ihbar tazminatı yükümlülüğünün olmadığını tabir etti.

Sahada çalışacak personel ile bu durumun karşılıklı kendisine görüşüldüğü ve bu doğrultuda mukannen sürekli gelişim sözleşmelerinin imzalandığına düz sunulan açıklamada şöyle denildi:

“Şirketimiz, Filyos Limanında gerçekleşecek “Sakarya Projesi gaz hattı borularının gemilerden tahliyesi, depolanması ve yeniden gemilere yüklenmesi hizmetini” zir yüklenici olarak üstlenmiştir. Dolayısı ile üstlenilen iş belli başlı bir sürede sona erecek aynı proje kapsamındadır. İşverenliğimiz altında sahada çalışacak personel ile bu buut teati edilmek suretiyle, proje işine akla yatkın mukannen sürekli hisse senedi sözleşmeleri imza edilmiştir. 4857 dar İş Kanunu ve ait mevzuatta; ‘belli bire bir işin tamamlanması yahut belirli ayrımsız olgunun ortaya çıkması sınırlı süreli hisse senedi’ akseptans edilmektedir. Belirli mütemadi iş sözleşmelerinin bire bir süre ya üstelik aksiyon sonunda tamamlanacağı çalışanlarımızca sunu başından itibaren aykırı yerine bilindiğinden bu sonuca dair ihbar veya karşılığı bildirim ödencesi yükümlülüğün olmadığı mevzuatı gereğidir. Projenin Eğin İşvereni vasıtasıyla aksiyon sürelerine ve projenin tamamlanması kuralına akıllıca olarak işin sona erdiğinin şirketimize ihbar edilmesi üstüne, liyakatli şekilde sonuçlandırılan projede sunma heybetli paya erbap olan çalışanlarımız ile yolların ayrılması gerekliliği ortaya intişar bulunmaktadır. Arsıulusal derecede mefret ayrımsız projede görev almanın verdiği sorumluluklarına uyan Şirketimiz, çalışanlarımız ile olan hareket sözleşmelerini de hukuka akla yatkın adına sunma başında teati ederek yürürlüğe almış ve makul şekilde sonuçlandırmıştır.” – ZONGULDAK

Share: