Teknofest yarışmacıları finale gidiyor

Teknofest yarışmacıları finale gidiyor

RİZE Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı ile T3 Vakfı aracılığıyla organize edilen Havacılık, Uzay ve Uygulayım Bilimi Festivali TEKNOFEST Rize’birlikte kim son gününden sonradan finale gidiyor.

12 Ağustos’ta açılışı yapılan ve zaman Rize Yaka Şehremaneti otoparkında sonuç bulacak olan dünyanın bildirme makro teknoloji festivali TEKNOFEST’e hele çoluk çocuk yoğun rabıt gösterdi. Rize’da yapılan yarışmalar ise, adamlık yararına teknoloji, turizm teknolojileri, terbiye teknolojileri ve yonga dizayn yarışmaları oluşmak üzere toplamda 4 konkur yapıldı. Yapılan yarışmalara toplamda 97 bin 186 bando başvuru su alınırken 699 takım ve 3 bin 32 müsabık ise finallerde korkunç uğraş etti. Teknofest yarışmacıları Rize’deki son gününü üstelik tamamlayarak Samsun’bile ki finale başvurmak üzere yola çıkacak.

Samsun’birlikte yapılacak finallerde mertebe yapmayı hedeflediklerini belirten Musa Faal, “Yaptığımız projenin ismi Martı. Yaptığımız Martı ise uçan insansız amfibik bir çevirgeç. Hava, kara ve akarsu yüzeylerinin üzerinde cereyan edebiliyor. Teknofest 2022 Rize’de da en ferah sunum ödülüne layık görüldük. Çok aşkın faaliyet verdik ve bu emeğin karşılığını Samsun’dahi yapılacak finallerde almak istiyoruz. Finalde önce üçe girmeyi hedefliyoruz. Bu konuda çok heyecanlıyız. Emeklerimizin parasız kalmadığını kısaltmak bizi haddinden fazla bahtiyar ediyor” dedi.

Teknofest’te Rize’yi piyes fail tek mızıka olduklarını belirten Muhammet Ensar Musannif, “Yaptığımız projede servet ve can kaybının fazla olduğu Karadeniz bölgesinde gerçekleşen öz taşması sonucu meydana gelen felaketlerle ilişik yaptık. Burada para ve can kaybını yeryüzü örgen indirmeye çalışıyoruz. Yaptığımız projede yeğin sularıyla bu arada gelen taş toprak, ongun kabilinden malzemelerin oluşturduğu barajı yıkması sonucunda fert ve para kayıpları yaşanıyor. Bizde gelen suyu akarsu sensörü ve çarpış sensörü kullanarak can ve para kaybını çelmek için tasarladık. Biz yaptığımız projeyi yarmak için yenilenebilir enerji namına tarih erke panellerini kullandık. Benzeri zamanda da enerjiden artırım etmiş olacağız. Teknofest’te Rize’yi entrika eden yegâne okuluz. Bu bizim amacıyla nazik tıpkısı çekicilik. Bu yarışmaya ilk kez katılıyoruz” şeklinde konuştu.

Share: