Mısır’ın başkenti Kahire’nin batısındaki kilise yangınında 41 kişi öldü (2)

Mısır’ın başkenti Kahire’nin batısında kayran düz tıpkısı kilisede çıkan yangında 41 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Mısır Merdikıpti Kilisesinden yapılan kayıtlı açıklamada, Kahire’nin batısındaki kilisede coşkunluk çıktığı anlatım edildi.

Açıklamada, yangında 41 kişinin öldüğü, 14 kişinin yaralandığı bilgisi paylaşıldı.

Mısır resmi ajansı MENA ise Giza’daki tıpkısı kilisede sâdır yangında evvel belirlemelere bakarak 55 kişinin yaralandığını ve ölenlerin olduğunu duyurdu.

Ekiplerin çalışmaları sürüyor

Kilisenin çevresini güvenlik kordonuyla kapatan itfaiye aracı ekipleri yangını taharri altına almaya ve söndürmeye çalışıyor.

Afiyet Bakanlığı Sözcüsü Hüsam Abdulgaffar yaptığı açıklamada, görüngü mahalline 30 ambulansın sevk edildiğini belirtti.

Abdulgaffar, 55 kişinin çevredeki hastanelere kaldırıldığını ve duygusal kayıplarının sayısını belirlemeye çalıştıklarını aktardı.

Keyif Bakanlığı Sözcüsü antrparantez Giza ve Kahire’deki hastanelerde tedbir durumunun yükseltildiğini vurguladı.

Mısır Reisicumhur Sisi’den talimat

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ise yaptığı yazılmış açıklamada, “Giza vilayetindeki El-Munira Kilisesi’nde meydana mevrut hazin kazaya ilgilendiren gelişmeleri yakından takip ettiğini; ilgilendiren bütün fehamet çalım ve kuruluşlarına muktezi tedbirlerin alınması talimatı verdiğini” belirtti.

Sisi ayrıca, olayla ivedilikle ilgilenilmesi ve yaralılara tüm afiyet hizmetlerinin sağlanması talimatı verdiğini aktardı.Share: