Bakanlıktan Hikâye vatandaşlara müteveccih ‘Yeni Izlem Belgesi ve Gösteri Planı’

AİLE ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı marifetiyle Roman vatandaşlara yönelik hazırlanan ve 2022-2030 yıllarını kapsayacak yeni Izleme Belgesi ve Eylem Planı’nın hedefleri belirlendi. Eğitim, istihdam, keyif, tahaffuz, toplumsal yardım ve sosyal bakım gelmek amacıyla 6 farklı alanın düz aldığı planda, Roman vatandaşların dirim koşullarının iyileştirilmesi ve hayat standartlarının yükseltilmesi hedefleniyor.

Sülale ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan kayıtlı açıklamaya bakarak, Anlatı vatandaşlara yönelik kullanılmamış Izlem Belgesi ve Eylem Planı belirlendi. Nezaret, öncelikle ilgilendiren paydaşlarla çalıştaylarda bir araya geldi. Çalıştaylarda 2016-2021 gösteri planı kapsamında yapılan faaliyetler, edimsel konular, mesail ve hal önerileri görüşüldü. Çalıştayların birlikte arsıulusal sözleşmeler, gösteri planları, ulusal mevzuat, ilişkin bakanlıkların ciddi planları ve art siyasa belgeleri incelendi. imdi paydaşa ulaşabilmek için Tahkiye vatandaşlara verilen hizmetlerle ilgisi olan, Romanlara yönelik işler tay tay arabası, bakanlığın hizmet alanını doğrudan yahut bilvasıta olarak etkileyen çekicilik ve kuruluşlar tayin edilerek, düşün ve önerileri makbuz. Cümle bu rey ve öneriler ışığında stratejik amaçlar ve hedefler belirlendi, gösteri planına ilgilendiren öneriler değerlendirildi.

SOSYAL BASAMAK PROJESİ GERÇEKLEŞTİRİLECEKYeni Izleme Belgesi ve Gösteri Planı’nda, Roman vatandaşlara müteveccih geliştirilecek politikalar terbiye, istihdam, afiyet, tahaffuz, içtimai arkalama ve sosyal bakım tevessül etmek için 6 başlıkta ele makbuz. Romanların talepleri doğrultusunda belirlenen hedefler kapsamında önce kendisine Hikâyeleme vatandaşlara müteveccih yeni içtimai basamak projesi gerçekleştirilecek. Bu kapsamda, Türkiye genelinde Anlatı vatandaşların korkulu kendisine yaşadığı bölgeler belirlenecek, oturulamayacak durumda olan veya kentsel tahavvül kapsamına giren evlerde yaşayanlar amacıyla müstakil konut projeleri hayata geçirilecek. Bu göz projelerinin içerisinde ait kamu kurumları yoluyla oluşturulacak Toplumsal Dayanışma Merkezleri (SODAM) kadar birimlerle Anlatı vatandaşların hizmetlere erişimleri kolaylaştırılacak.’GENÇ OFİSLER’ KURULACAKAyrıca Sübvansiyon ve Yetiştirme Kursları açılacak. Ekol öncesi eğitime erişimin artırılması üzere fiziki imkanlar iyileştirilecek, Tahkiye çocuklara müteveccih sanatsal ve sportif cerrahi müdahale düzenlenerek katılımları artırılacak. Okullara yapılacak fiziki iyileştirmeler ve ilave faaliyetlerle Hikâyeleme çocuklar arasındaki süreksizlik sorununa hal bulunması hedefleniyor. Anlatı mahallelerinde ‘Genç Ofisler’ kurulacak. Gençlerin gereksiz vakitlerinde bu merkezlerde hobi edinmeleri ve birinci sınıf ant geçirmeleri sağlanacak.Türkiye İş Kurumu hizmetlerinden Anlatı vatandaşların henüz fazla malumattar olmaları ve erişimlerinin kolaylaştırılması amacıyla mahalle bazlı çalışmalar gerçekleştirilecek. Bu sayede Romanların hisse senedi taharri süreçlerine katılımları kolaylaştırılacak. Tahkiye vatandaşların istihdam edilebilirliklerini artırmak için bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda mesleki yetişek kursları düzenlenecek. Antrparantez, Hikâyeleme kadınların kooperatif kurmaları heveslendirme edilecek.KÜLTÜR-SANAT ETKİNLİKLERİNE ERİŞİMLERİ ARTIRILACAK

Hikâyeleme çocuk ve gençlerin milli bilinç ve şuurla yetişmeleri üzere Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanlığı’na mevkut kendisine ziyaretler düzenlenecek. Kamyon Piyes ile Romanların bulunduğu bölgelerde külah verilerek onların ekin-müzakere etkinliklerine erişimlerinin artırılması sağlanacak. Romanların tehlikeli namına yaşadıkları bölgelerde seyyar kütüphaneler konumlandırılarak etkinlikler düzenlenecek. Antrparantez, ‘Hikâyeleme Ezgileri’ temalı mevkut konserler düzenlenerek, birleşme ve dayanışmanın artırılması sağlanacak.

Share: