Tecim Bakanı Mehmet Muş, ağustos kocaoğlan dış satım rakamlarını açıkladı Açıklaması

Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Ağustos ayı ihracatımız geçtiğimiz yılın tıpkı ayına bakarak yüzdelik 13 artışla 21,3 milyar dolar oldu. Bu, bugüne büyüklüğünde gerçekleşen sunu yüksek ağustos kocaoğlan ihracatı.” dedi.

Icra Vekili Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’nin bile katılımıyla Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği Toplantı Salonunda ağustos ayı aut ticaret rakamlarını açıkladı.

Muş, Gaziantep’in güzeşte yıl 10 milyar doları aşan ihracatla ülkenin sunu iri 5. ihracatçısı olduğunu söyledi.

Salgın nedeniyle geçerli genişleyici mülk politikalarıyla 9 trilyon dolara ulaşan BENDE Suret Bankası bilançosunun enflasyonla savaş kapsamında küçülmeye başladığını rapor fail Muş, şöyle konuştu:

“Küresel ekonominin birlikte bu trendi takip etmesi ve küresel büyümenin önümüzdeki dönemde kilolu şekilde yavaşlaması beklenmektedir. Nitekim, ağustos ayı avangart göstergeleri akıbet iki çeyrektir küçülen MEMLUK’nin yanında özellikle Avrupa’dahi beklentilerin de üzerinde bir yavaşlamaya işaret etmektedir. PMI verileri, Ekü Bölgesi üzere son 18 ayın arz bağan seviyesine gerilemiştir. Alman Forma Bankası ağustos ayında yayımladığı raporda Almanya’dahi benzeri sakinlik olasılığının her an arttığını ve enflasyonun artmaya bitmeme edeceğini belirtmiştir. Avrupa genelinde enerji ev boğazı yaşanırken, Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya ve İtalya kabilinden ülkemizin yeryüzü nazik dış satım pazarlarında durgunluk ihtimali güçlenmektedir. Mavera yandan, Ukrayna’bile bitmeme eden cenk ve Tayvan’birlikte mütezayit gerilim global iktisat üzere yüce riskler barındırmaktadır.”

Toptan gıda krizinin çözümüne müteveccih nazik girişim olan ve İstanbul’daki Koordinasyon Merkezi’nden yönetilen Hububat Koridoru Anlaşması kapsamında bugüne kadar 1 milyon titrem gıdanın küresel piyasalara güvenli aynı şekilde girdiğine değinen Muş, “Ukrayna’birlikte gerçekleştirilen üçgen zirvede Sayın Cumhurbaşkanımız ile Ukrayna Ihtişam Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin huzurunda, Ukrayna’nın cidal nedeniyle nakız olan altyapısının baştan inşası amacıyla aynı inikat imzalanmıştır. Bu kapsamda oluşturulacak Görev Gücü, yollar, köprüler, su ve neşelilik altyapısı, şifahane ve ekol üzere tesislerin baştan inşasını koordine edecektir.” diye niteleyerek konuştu.

Toptan ekonomide yaşanan olumsuzluklara karşın Türkiye ekonomisinin henüz bile güçlenerek büyümeye bitmeme edeceğini aktaran Muş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ülkemiz 2022 yılının önce çeyreğinde olduğu kadar, ikinci çeyrekte üstelik nema ivmesini sürdürerek yüzdelik 7,6 oranında büyümüştür. Mal ve hizmet ihracatımızda yaşanan yüzde16,4 oranındaki artışla ihracatın büyümeye katkısı 3,9 nokta kendisine gerçekleşmiştir. Gerçekleşen yüksek mevzun büyümenin yarısından ilavesi (yüzdelik 51’i) para ve bakım ihracatından kaynaklanmış olup dış satım büyümenin soğuk gücü olmaya devam etmiştir. Kemiksiz ihracatın büyümeye katkısı ise 2,7 fakül olmuştur. Böylece ülkemiz, iktisadi büyümesini kesintisiz 8 çeyrek süresince devam ettirerek bu alanda ayrımsız misil daha dünyadan pozitif ayrımsız şekilde ayrışmıştır.”

8 ayda 165,6 milyar dolarlık ihracat

Türkiye’nin ihracatta 2021 yılında yakaladığı başarıyı 2022 yılının 8 ayında de sürdürdüğünü belirten Muş, şöyle bitmeme etti:

“Bildiğiniz üzere Türkiye, ihracatta 2021 yılında yakaladığı başarıyı 2022 yılının geçmiş 8 ayında dahi bitmeme ettirmiştir. Geride bıraktığımız ağustos ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın benzeri ayına bakarak yüzdelik 13 artışla 21,3 milyar dolar olmuştur. Bu miktar bugüne büyüklüğünde gerçekleşen sunma faziletli ağustos kocaoğlan ihracatıdır. Yılın 8 ayında hep 165,6 milyar dolarlık dış satım gerçekleştirilmiştir. Ağustos ayında aut ticaret hacmimiz, geçtiğimiz yıla göre yüzde 28 oranında artışla 54 bilyon dolara yükselmiştir. Ağustos kocaoğlan ithalatımız ise 32,6 milyar dolar namına gerçekleşmiştir. söz konusu ithalatın 8,7 milyar doları, yani yüzdelik 27’si erke kaynaklıdır.”

Ortaya konan performans zımnında ihracatçılara teşekkürname fail Muş, ihracatçılara ihtiyaçları olan desteği çevirmek için sabık ay iki büyük ve şümullü destek paketini hizmete aldıklarını hatırlattı.

Bakanlığın destekleri

Bakanlığın parçalanmamış bindi unsurlarında garaz ülkelere yönelik destek oranlarının artırıldığını, gemi yat sektörünün kapsamının genişletildiğini anlatan Muş, “Özellikle tılsım ve tıbbi cihaz kadar sektörlerin gerekseme duyduğu mecburi belgeler, vasıta ve ruhsatlandırmaya ilişik giderler destek kapsamına münfail ve KOBi’lerimizin yurt dışı fuar desteğinden henüz çok yararlanması ve daha etkin fuar organizasyonları düzenlenmesi amacıyla değişikler yapılmıştır.” dedi.

Antrparantez 25 Ağustos’ta yayımlanan aynı başka Cumhurbaşkanı Kararı ile önemi her an mütezayit e-dış satım alanında yeni aksiyon modellerini dikkate düz şirketler amacıyla e-ihracat konsorsiyumları ve savruk e-ticaret siteleri ve iş yerleri gibi ekosistemin yekpare paydaşları için dikici usulü bir bindi paketini kullanıma açtıklarını anımsatan Muş, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda, e-ihracatı uçtan uca yapabilen e-dış satım konsorsiyumları desteklenerek bu alanda vukuf ve sınama eksikliği olan KOBİ’lerimiz ekosisteme dahil edilecektir. Ülkemizdeki pazaryerleri güçlükle dışına açılırken desteklerimizden faydalanacak ve bu desteklerle Türk ürünleri yetersiz dışındaki pazarlara elan gösterişsiz ulaştırılabilecektir. Benzer şekilde, iş birliği kuruluşlarının üyelerini e-ihracata yönlendirmek için düzenleyecekleri heyetler ile tanıtım ve ihya projeleri bile bakanlığımızca desteklenecektir. Bindi oranları temmuz ayında açıkladığımız Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında vadi düzlük ülkeler özellikle almak amacıyla garaz ülkeler üzere 20 benek artırılmıştır. Antrparantez, kurulacak olan Türkiye E-ihracat Platformu ile ihracatçılarımızın ürünlerini güçlükle dışı pazarlara ulaştırabilmeleri, ithalatçılar için haddinden fazla elan ulaşılabilir olmaları ve siparişlerini bu ortam üzerinden alabilmeleri sağlanacaktır.”

Icra Vekili Muş, 2022 yılında ihracatın kazançlı büyümenin asıl unsuru olacağına inandığına meni ederek, sene böylecene 250 milyar dolarlık dış satım hedefinin yakalanacağına olan inancının de hayat dolu şekilde bitmeme ettiğini sözlerine ekledi.

Share: