Tecim Bakanı Mehmet Muş, ağustos kocaoğlan dış satım rakamlarını açıkladı Açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Ağustos ayı ihracatımız geçtiğimiz yılın tıpkı ayına bakarak yüzde 13 artışla 21,3 bilyon dolar oldu. Bu, bugüne kadar gerçekleşen sunma faziletli ağustos kocaoğlan ihracatı.” dedi.

Icra Vekili Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’nin üstelik katılımıyla Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği Toplantı Salonunda ağustos kocaoğlan dış tecim rakamlarını açıkladı.

Muş, Gaziantep’in güzeşte sene 10 bilyon doları aşan ihracatla ülkenin bildirme iri 5. ihracatçısı olduğunu söyledi.

Salgın dolayısıyla geçerli genişleyici para politikalarıyla 9 trilyon dolara ulaşan KÖLE Merkez Bankası bilançosunun enflasyonla savaş kapsamında küçülmeye başladığını anlatım eden Muş, şöyle konuştu:

“Küresel ekonominin de bu trendi izleme etmesi ve toptan büyümenin önümüzdeki dönemde aheste şekilde yavaşlaması beklenmektedir. Filhakika, ağustos kocaoğlan avangart göstergeleri serencam iki çeyrektir küçülen ABD’nin yanında özellikle Avrupa’de beklentilerin de üstünde tıpkısı yavaşlamaya işaret etmektedir. PMI verileri, Ekü Bölgesi üzere sonuç 18 ayın sunu bağan seviyesine gerilemiştir. Alman Model Bankası ağustos ayında yayımladığı raporda Almanya’de ayrımsız dinginlik olasılığının her an arttığını ve enflasyonun artmaya devam edeceğini belirtmiştir. Avrupa genelinde enerji yetersiz boğazı yaşanırken, Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya ve İtalya üzere ülkemizin sunu nazik ihracat pazarlarında nekahet ihtimali güçlenmektedir. Mavera yandan, Ukrayna’bile bitmeme eden çarpışma ve Tayvan’dahi artan gerginlik toptan ekonomi amacıyla balaban riskler barındırmaktadır.”

Küresel gıda krizinin çözümüne yönelik eleştiri adım olan ve İstanbul’daki Koordinasyon Merkezi’nden yönetilen Tahıl Koridoru Anlaşması kapsamında bugüne kadar 1 milyon ton gıdanın toptan piyasalara emniyetli bir şekilde girdiğine değinen Muş, “Ukrayna’birlikte gerçekleştirilen üçgen zirvede Sayın Cumhurbaşkanımız ile Ukrayna Ihtişam Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin huzurunda, Ukrayna’nın uğraş zımnında iptal olan altyapısının baştan inşası için aynı ittifak imzalanmıştır. Bu kapsamda oluşturulacak Görev Gücü, yollar, köprüler, akarsu ve cümbüş altyapısı, hastane ve okul kabilinden tesislerin yeniden inşasını koordine edecektir.” diye niteleyerek konuştu.

Toptan ekonomide yaşanan olumsuzluklara karşın Türkiye ekonomisinin elan birlikte güçlenerek büyümeye bitmeme edeceğini nâkil Muş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ülkemiz 2022 yılının ilk çeyreğinde olduğu üzere, ikinci çeyrekte üstelik tahaccüm ivmesini sürdürerek yüzde 7,6 oranında büyümüştür. Mülk ve bakım ihracatımızda yaşanan yüzde16,4 oranındaki artışla ihracatın büyümeye katkısı 3,9 puan namına gerçekleşmiştir. Gerçekleşen erdemli mevzun büyümenin yarısından dahası (yüzdelik 51’i) para ve hizmet ihracatından kaynaklanmış olup ihracat büyümenin antipatik gücü olmaya bitmeme etmiştir. Açık ihracatın büyümeye katkısı ise 2,7 puan olmuştur. Böylecene ülkemiz, soylu erki büyümesini akıcı 8 çeyrek altın süresince devam ettirerek bu alanda aynı el elan dünyadan pozitif bire bir şekilde ayrışmıştır.”

8 ayda 165,6 bilyon dolarlık ihracat

Türkiye’nin ihracatta 2021 yılında yakaladığı başarıyı 2022 yılının 8 ayında bile sürdürdüğünü tamlayan Muş, şöyle devam etti:

“Bildiğiniz amacıyla Türkiye, ihracatta 2021 yılında yakaladığı başarıyı 2022 yılının geçmiş 8 ayında birlikte devam ettirmiştir. Geride bıraktığımız ağustos ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın tıpkısı ayına bakarak yüzdelik 13 artışla 21,3 milyar dolar olmuştur. Bu misil bugüne kadar gerçekleşen en efdal ağustos kocaoğlan ihracatıdır. Yılın 8 ayında mecmu 165,6 bilyon dolarlık dış satım gerçekleştirilmiştir. Ağustos ayında aut tecim hacmimiz, geçtiğimiz yıla bakarak yüzde 28 oranında artışla 54 bilyon dolara yükselmiştir. Ağustos kocaoğlan ithalatımız ise 32,6 bilyon dolar adına gerçekleşmiştir. bahis konusu ithalatın 8,7 milyar doları, yani yüzdelik 27’si enerji kaynaklıdır.”

Ortaya konan başarım zımnında ihracatçılara teşekkürname fail Muş, ihracatçılara ihtiyaçları olan desteği yüklemek amacıyla sabık ay iki yetişkin ve kapsamlı bindi paketini hizmete aldıklarını hatırlattı.

Bakanlığın destekleri

Bakanlığın tamam destek unsurlarında kasıt ülkelere yönelik bindi oranlarının artırıldığını, sefine yat sektörünün kapsamının genişletildiğini anlatan Muş, “Özellikle ilaç ve tıbbi cihaz gibi sektörlerin ihtiyaç duyduğu mecburi belgeler, araç ve ruhsatlandırmaya ilişkin giderler destek kapsamına münfail ve KOBi’lerimizin yetersiz dışı fuar desteğinden henüz çok yararlanması ve henüz çalışkan fuar organizasyonları düzenlenmesi üzere değişikler yapılmıştır.” dedi.

Ayrıca 25 Ağustos’ta yayımlanan ayrımsız başka Cumhur Reisi Kararı ile önemi anbean küsurat e-ihracat alanında bakir aksiyon modellerini dikkate kayran şirketler için e-ihracat konsorsiyumları ve gayrimuntazam e-ticaret siteleri ve alışveriş yerleri kabilinden ekosistemin tam paydaşları amacıyla terzi usulü benzeri bindi paketini kullanıma açtıklarını anımsatan Muş, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda, e-ihracatı uçtan kuyruk sokumu kemiği yapabilen e-dış satım konsorsiyumları desteklenerek bu alanda vukuf ve sınama eksikliği olan KOBİ’lerimiz ekosisteme karışma edilecektir. Ülkemizdeki pazaryerleri mikro dışına açılırken desteklerimizden faydalanacak ve bu desteklerle Türk ürünleri daraç dışındaki pazarlara elan yalın kat ulaştırılabilecektir. Analog şekilde, teşrikimesai kuruluşlarının üyelerini e-ihracata yönlendirmek için düzenleyecekleri heyetler ile tanıtım ve geliştirme projeleri bile bakanlığımızca desteklenecektir. Bindi oranları orak ayı ayında açıkladığımız Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında vadi kayran ülkeler ilkin atılmak amacıyla murat ülkeler üzere 20 nokta artırılmıştır. Ayrıca, kurulacak olan Türkiye E-ihracat Platformu ile ihracatçılarımızın ürünlerini ensiz dışı pazarlara ulaştırabilmeleri, ithalatçılar amacıyla çokça henüz ulaşılabilir olmaları ve siparişlerini bu ortam üzerinden alabilmeleri sağlanacaktır.”

Vekil Muş, 2022 yılında ihracatın kazançlı büyümenin asıl unsuru olacağına inandığına belen ederek, yıl böylecene 250 bilyon dolarlık ihracat hedefinin yakalanacağına olan inancının dahi zinde şekilde devam ettiğini sözlerine ekledi.

Share: