TBMM Yaşlıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu’ndan yaşlılar yurdu ve şefkat evi ziyareti

Türkiye Şişman Budun Meclisi (TBMM) Yaşlıların Sorunlarını Araştırı Komisyonu Başkanı ve DOĞRU Fırka İstanbul Saylav Erol Kayaç, “BM, nüfusunun yüzde 10’u 65 yaşın üstünde olan toplumları, buğulanmış sosyete olarak akseptans ediyor ve tığ daha çok Türkiye namına bu kategoriye girmiş ayrımsız ülkeyiz.” dedi.

Kayaç ve komite üyeleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi Rüzgarlı Sevecenlik Evi ve Seyranbağları Yaşlılar Yurdu’nde incelemelerde bulundu.

İlk namına Rüzgarlı Sokak’taki sevecenlik evini mülakat fail yıldız bilimi, burada Ankara Büyükşehir Belediyesi Umumi Kâtip Yardımcısı Faruk Çınkı’dan bilgi aldı.

Elan sonraları Seyranbağları Yaşlılar Yurdu’ne geçen encümen üyeleri, yaşlılarla sohbet etti, sorunlarını dinledi. Komisyon, Ankara Içtimai Hizmetler İl Müdürü Bekir Koçyiğit ve Yaşlılar Yurdu Müdürü Nurhan Yeşilyurt’tan çalışmalar için hikmet aldı.

Komisyon Başkanı Erol Kayaç, encümen olarak bugüne kadar sivil toplum kuruluşlarını, akademisyenleri ve gurur temsilcilerini dinlediklerini belirterek, “Türkiye’da yapılan çalışmalara ilişik kötü fevk zihnimizde tıpkısı çerçeve oluştu. Buradan yola çıkarak dinleyemediğimiz Türkiye’dahi faaliyette kâin hep kurumlarımızın tamamına ayrımsız abece yazarak, çalışmalarını ve bize önerilerini aldık. Imdi raporumuzu yazmaya başladık, adım adım raporumuz şekilleniyor.” dedi.

Türkiye’nin nemli nefer gerçeği ile yüzleşmesini sağlamaya çalıştıklarını aktaran Kayaç, şöyle konuştu:

“Türkiye’dahi ihtiyarlık sorunu, milli tıpkı sorun ve bu sorunun kıpırdak aynı şekilde hissedilmesiyle ilgili aynı çalışmayı tamamlamaya çalışıyoruz. BM, nüfusunun yüzdelik 10’u 65 yaşın üstünde olan toplumları nemli cemiyet yerine akseptans ediyor ve biz bundan sonra Türkiye kendisine bu kategoriye girmiş ayrımsız ülkeyiz. Sinop kabil Kastamonu gibi buğulanmış nüfusunun çokça olduğu şehirlerimiz, Hakkari, Şırnak gibi birlikte nüfusu çok zinde olan şehirlerimiz var. Amma tıpkı kaynak var kim Türkiye’nin ihtiyarlık üzere bir sorunu var. Henüz elhak ömrün uzadığı, doğurganlığın azaldığı aynı levha ile cebin karşıyayız. Verilerimizi dimdik benzeri şekilde kaplamak ve hükümetimize özellikle ayrımsız posta haritası niteliğinde raporu sunmak istiyoruz. Türkiye, 2023 seçimlerine giderken, hep siyasi partilerimiz kendi seçme beyannamelerini hazırlarken, ateş parçası tıpkı şekilde, bilcümle milletvekillerimizden dahi benim beklediğim bu, kişi gündemlerine bunu alması ve Türkiye gündemine daha diri bir şekilde gelmesini çıkarmak olacaktır.”

Türkiye’bile 8 milyon buğulu bulunduğunu hatırlatan Kaya, 45-65 bandında ise 19 milyon can bulunduğunu bildirdi.

Kayaç, “Türkiye’bile Yaşlıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu’nun mehabetli görevlerinden bir tanesi da 65 gözyaşı altında kâin 45-65 gözyaşı bandındaki 19 milyona mümasil insanımızın mıhlı yaşlanmasıyla ilişkin süreçte atılması gereken adımları teklif etmek. Mıhlı yaşlanmak ve yaşlıların sorunlarını ıskalamamak gerektiğine inanıyorum.” diyerek konuştu.

Share: