Beyaz Zehir şehidinin cenazesinde Kur’an okuyan Nazır Bozdağ, mevrut eleştirilere cevap verdi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Bartın’ın Epçiler köyündeki cenaze törenine katıldığı 25 yaşındaki Berkay Kesim’in mezarı başında Kur’an-ı Ahi okumasına yapılan eleştirilere karşılık verdi.

“LAİKLİKLE İLİŞKİLENDİRİLEMEZ”

Nazır Bozdağ Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Cümle, vicdan, dini inanç ve tatmin hürriyetine sahiptir. Kimesne, ibadete, dini ritüel ve törenlere katılmaya zorlanamaz. Dini akide ve kanaatlerinden âlem kınanamaz, suçla­salat. Türe Bakanı yahut başka tıpkı yöneticinin Kur’an okuması evet de okumaması, laiklikle ilişkilendirilemez.” dedi.

“KUR’AN IDRAK ETMEK ADALET BAKANLIĞI YAPMAYA BARIYER DEĞİLDİR”

Bakan Bozdağ sözlerine şöyle bitmeme etti: “Kur’an kavramak Türe Bakanlığı yapmaya, Adalet Bakanlığı yazmak bile Kur’an okumaya bariyer değildir. Şehit madencimizin mezarında Kur’an intikal etmek kınanacak ayrımsız amel değildir, en balaban duadır. Asıl kınanacak, Kur’an okuyan Nazır değildir; Vekil’ın Kur’an okumasından huzursuz olandır. Kaldı kim şehit madencimizin mezarında ‘Kur’an okudu’ diye ayıplanmak, kınanmak evet üstelik suçlanmak herhangi bir Müslüman üzere olduğu kabilinden benim amacıyla üstelik şereflerin yer büyüğüdür. Rabbim bizi da sonuç nefesini verene kadar kınayıcıların kınamasından korkmadan Kur’an okuyanlardan eylesin”

Share: