Ahmet Akın: “Selim Parti Milletvekillerine Soruyorum, Siz Bu Şartlarda Zat Evlatlarınızı O Madene İndirir Miydiniz?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Atak, Bartın’ın Amasra ilçesinde 41 maden emekçisinin yaşamını yitirdiği faciaya ilişik, “20 yıldır SELIM Öğür ülkeyi yönetiyor ve devletin madenlerine insanlarımızı yeterli tedarik almadan ölüme gönderiyor. DÜRÜST Fırka milletvekillerine soruyorum, siz bu şartlarda kişi evlatlarınızı o madene indirir miydiniz? Bu tedbirsizlikle gönderir miydiniz? Vicdanınız bayındır mı? Uyardık, Sayıştay dile getirdi. Ama bunları hiçe saydınız” dedi. Atak, “Siz çıkıp diyorsunuz kim ‘fıtrat.’ Hangi diyor inancımızda ‘önceki hazırlık bilahare tevekkül.’ Onun üzere Tanrı aşkına inancımızı siyasetinize alet etmeyin. İyi olursa AK Fırka’den, Erdoğan’dan, keder olursa Cenabıhak aracılığıyla. Bu kabul edilebilecek bire bir husus değil” diye konuştu.

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Balıkesir Mebus Ahmet Akın, TBMM Genel Kurulu’nda alay alarak Amasra’da yaşanan maden faciasını gündeme getirdi. Atak, Umumi Kurul’nda bugün bilgilendirme fail Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i, “Bakarsanız bakana değme özdek uğrunda hiçbir takı namevcut. Durumlar temiz, olumsuzluk yok. Amma aldığımız serencam şu; sanki emekçi kardeşlerimiz madenci kardeşlerimiz mesul. İşte bunu almak olabilir değil” dedi.

Akın, Dönmez’i, “Sizin sorumluluğunuzda olan eroin ocağında 41 kardeşimizi kaybettik. Burada kamu halkımızın esasta sizden beklediği tıpkı depar vardı. Havalı, efdal, sorumlu bir bakanın yapması gereken istifa kararıydı. Yapmadınız, konuştunuz, çektiniz, gittiniz” sözleriyle eleştirdi.

Atak’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

İçtüzük 37’ye bakarak tıpkı teklifimiz vardı fakat bugünün koşullarında bu hafta sonu yaşadığımız biberli bilcümle yüreğimizi dağladı. Amasra kömür madeninde 41 emekçimizi kaybettik. Ben kaybettiğimiz emekçilere Cenabıhak’tan rahmet diliyorum. 11 yaralımız vardı; 3 birey şu anda dolgunca durumda. Özge yaralılarımıza evgin şifa diliyorum.

BAKARSANIZ BAKANA, HER ŞEY UĞRUNDA: Bugün burada Erke Bakanı’nı (Fatih Dönmez) dinledik bütün bu arada. Bakarsanız bakana gelişigüzel madde önünde hiçbir sıklet yok. Vaziyetler bozulmamış, olumsuzluk namevcut. Amma aldığımız sonuç şu; neymiş emekçi kardeşlerimiz madenci kardeşlerimiz mesul. İşte bunu kabul etmek türlü değil. Bire Bir tweet attı diye gözaltına alınmalar varken, 41 kişinin, 41 kardeşimizin vefatıyla sonuçlanan ve biricik ayrımsız bakı olmayan olaya konuşmak başka tıpkı çaba görmüyoruz. Burada AK Parti bu olayı sohbet etmek ve bunu yatıştırmak için ayrımsız çabalama içindedir.

SÖZ ETTİĞİMİZ SAYI DEĞİL; HAYAT, FERT: Arz gani şartlara erbap dediğiniz madenimizde eğer 41 amele madencimizi kaybediyorsak başka madenlerde durumu erişmek üstelik afet. 2003’ten bu yana 2 bini beyaz zehir emekçisi atılmak için 30 bin emekçi kardeşimizi hareket kazasında kaybettik. Bakan buraya geldi, burada 18 saat içinde donmuş bedenleri zahir çıkardığı ile ilgili övünmeyi anlattı. Ayıptır, yazıktır, günahtır âdeta. Sayılardan bayram etmiyoruz burada. Burada alay ettiğimiz hayat, fert, babasız evlatlardan ve yüreği yanan analardan bahsediyoruz.

ONURLU, ERDEMLİ, MESUL BİR BAKANIN YAPMASI GEREKEN İSTİFA KARARIYDI: Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Bey’e buradan haykırmak istiyorum. Sizin sorumluluğunuzda olan beyaz zehir ocağında 41 kardeşimizi kaybettik. Burada cümle halkımızın gerçekte sizden beklediği ayrımsız huruç vardı. Azametli, efdal, sorumlu aynı bakanın yapması müstelzim istifa kararıydı. Yapmadınız, konuştunuz, çektiniz, gittiniz. Faciadan 24 gün evvel orayı müzakere ettiler. Bir ışık verdiler. Bıçak gibi kesti. Ne kesti? Engebe. Burada bakıyoruz, bıçak üzere kesen oradaki alınması müstelzim önlemlermiş maatteessüf. O fotoğraftaki 7 kardeşimiz, emekçimiz martir oldu. Bunun sorumluluğu yok mu?

HANGI DİYOR İNANCIMIZ, ‘ÖNCE TEDBİR SONRALARI TEVEKKÜL’: Buradaki baskı Soma’daki, Ermenek’teki kabilinden devam ediyor. Bizi kıskanıyorlar dedikleri Almanya’ya bakıyoruz, serencam 50 yılda tıpkısı bir tane insanoğlu kaza bulunmayan. Onun için önceki adam deniyor o ülkelerde; bizim ülkemizde Erke Bakanlığı ve DÜRÜST Öğür hükümetinin sorumluluğundaki madenlerde ilk adam ölüyor. Siz çıkıp diyorsunuz ki ‘fıtrat.’ Ne diyor inancımızda ‘önceki tedarik sonraları tevekkül.’ Onun için Tanrı aşkına inancımızı siyasetinize maşa etmeyin. İyi olarsa YANLIŞSIZ Fırka’den, Erdoğan’dan, üzücü olursa Allah tarafından. Bu akseptans edilebilecek bir şey değil.

SİZ BU ŞARTLARDA KENDİ EVLATLARINIZI O MADENE İNDİRİR MİYDİNİZ?: 20 yıldır AK Parti ülkeyi yönetiyor ve devletin, madenlerine insanlarımızı tam hazırlık almadan ölüme gönderiyor. DOĞRU Parti milletvekillerine soruyorum, siz bu şartlarda özlük evlatlarınızı o madene indirir miydiniz? Bu tedbirsizlikle gönderir miydiniz? Vicdanınız abat mı? Uyardık, Sayıştay dile getirdi. Ama bunları hiçe saydınız.”

Share: