Vekil Yardımcısı Ersoy: “Biz, birilerinin yaptığı kabilinden Ege Denizi’nde botlarını şişleyip, çocukları sevimsiz sularda ölüme mahkum edemezdik”

Icra Vekili Yardımcısı Ersoy: “Tığ, birilerinin yaptığı kadar Veli Denizi’nde botlarını şişleyip, çocukları soğuk sularda ölüme mahkum edemezdik”

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy, Malatya’da Barhana Çalıştayına katıldı

Ersoy, “Tığ, birilerinin yaptığı kabilinden Iye Denizinde botlarını şişleyip, çocukları soğuk sularda ölümüze mahkum edemezdik”

MALATYA – Malatya’birlikte planlı Şark Küçük Asya Bölgesi Kafile, Güvenlik ve Sosyal Neva Bölgesel Peş Düzey Çalıştayında mütekellim İçişleri Nazır Yardımcısı Mehmet Ersoy, “Tığ, birilerinin yaptığı üzere Veli Denizinde botlarını şişleyip, çocukları antipatik sularda ölümüze mahkum edemezdik. Sınırlarımızda Yunanistan’ın yaptığı gibi onları anadan doğma soyup, öldürüp orada bırakamazdık” dedi.

Barhana İdaresi Umumi Müdürlüğü Ahenk ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile Mürekkep Uluslar Mülteciler Erdemli Komiserliğiiş birliğinde düzenlenen “Gün Doğusu Anadolu Bölgesi Göç, Güvenlik ve Içtimai Uzlaşma Bölgesel Dip Dozaj Çalıştayları”nın beşincisi, Malatya’da yapıldı.

Çalıştayın, bölgede bulunan illerde içtimai uyuma yönelik faaliyetleri motive etmek, bu konularda karşılaşılan güçlükleri yerinde sınırlamak ve sosyal uyum politikaları noktasında hal önerilerini tartışmanın birlikte bu konuların asayiş politikaları ile ahenktar olması hedefleniyor.

Çalıştayın açılış konuşmasını eden Göç İdaresi Başkanı Dr. Çarpışma Adlı, kafile yönetimiyle ilgili namına Türkiye’nin 7 bölgesinde çalıştay düzenlediklerini anlatım ederek, ” Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara’dahi dört çalıştayımız gerçekleştirildi. Zaman beşincisini yapıyoruz. Daha bilahare bile Güneydoğu ve İç Anadolu Bölgesi ülkemizin yedi bölgesinde birlikte bu çalıştayları tamamlamış olacağız. Bundan eski 4 çalıştayda az çok koskocaman çıktılar ortaya koydu. Bizim barhana yönetimi anlamında önümüzü aydınlatan kendimizi ne alanlarda hangi tür kararlar almamızı hangi zümre iyileştirmeler, değerlendirmeler yapmamızı anlamamızı anahtar olması babında çokça mefret münasebat ortaya koydu” dedi.

Mürekkep Uluslar Efdal KomiserliğiTemsilcisi Philippe Leclerc, ise “Arsıulusal Mülteci Hukuku, devletlerin düzenlilik endişelerinin giderilmesine ayrımsız engel oluşum etmemektedir. Aksine güvenlik ile ait meseleler en başından bu yana arsıulusal sığınmacı siper rejiminin bir parçası olmuştur. Güvenliliğin tesisi ve uluslararası dulda ihtiyacı olan kişilerin korunması birbirleriyle tamamlanan hedefler olarak algılanmalıdır. Bizim deneyimimize bakarak arsıulusal korumaya ihtiyacı olan kişilerin güvenliliği ve korunmasının sağlanması aile sahibi ülkeye toplumun güvenliliğinin devamlılığının sağlanmasına da apotr olacaktır” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan, yerli yöneticiler namına göçte yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

“Türkiye yapmış olduklarıyla dünyaya denk teşkil fail bire bir ülkedir”

Vali Hulusi Mecnunca ise Türkiye’nin kesintili göçle ilgilendiren cesim fonksiyon yürütme ettiğini belirterek, “Dünyanın göç yönünden sunma nazik ülkelerinden biri pozisyonda ve yükü üstelik en çok haiz ülke tafsilatlı bir zamandan beri Türkiye. Bizler umum paydaşlar kendisine öncelikle Türkiye’nin güvenliği hususunda çap olmanın gereği temel güvenliği ve gayrı hususlarda üzerimize düşeni kısmık tıpkı şekilde yapıyoruz. Bu hususta Türkiye yapmış olduklarıyla dünyaya örnek dokuma eden benzeri ülkedir. Lazım çizgi güvenliği gerekse elan sonraki aşamalarda kesintili göçle mücadelede Türkiye çok makro işlev icra etmektedir” diye niteleyerek konuştu.

“İnsanlar ülkelerinden göç etmek zorunda kaldılar”

İçişleri Vekil Yardımcısı Mehmet Ersoy, çalıştayda yaptığı konuşmada, “Acun adamlık var olduğu sürece göçlere maruz noksan kıtlıklar, kuralıklar, yokluklar, yoksulluklar olmuş, topraklarını ayrılmak zorunda kalmışlar. Bugün hem bizim coğrafyamızı hem bile zarfında bulunduğumuz büyük mazlumlar coğrafyasını genişlik içten etkileyen kafile ise savaşlar. Özellikle dahi iç savaşlar. Afganistan’dan Fas’a kadar aynı coğrafya zaman gölüne dönüştürüldü. Bunların hiçbirine dahlimiz namevcut. İnsanlar Afganistan’dan göç etmek zorunda kaldılar çünkü 40 yıldır tepelerine bomba yağdırıldı. Onların barışına ve huzuruna katkıdan eksantrik tek kötülüğümüz olmadı” dedi.

Ersoy, Türkiye’nin iç savaşla kapısına dayanan mültecileri ferasetsiz çevirmediğini belirterek, “Irak ve Suriye’ye el erki tebliğ etmek o insanları özgürleştirmek istediler. Sanki dünyanın bütün diktatörlerini devirdiler, her tarafa demokrasiyi getirdiler hemen Irak, Suriye kaldı. Derhâl yanlarındaki ayrıksı diktatörlükleri hayatları boyunca hiç görmediler ve ayrımsız iç harp başladı. Kapımıza dayandılar, bizim üzere hikâye şuydu; tecavüze ölü doğmak yerinde olan komşumuzun kızının zilimize basması, ‘O kapıyı açmam’ diyen var mı? Türkiye o sorumluluğu namına getirdi ve o dönüş kapıları açtı. Sonrada bu insanların birden kalın kafalı dönüşlerini sağlayabilmek, ülkelerinde ve bölgelerinde emniyetli bölgelere anlayışsız dönüşlerini keşfetmek için elinden gelen hep gayreti gösterdi” ifadelerini kullandı.

“Sınırlarımıza müstenit insanları ölüme mahkum edemezdik”

Ersoy, Türkiye’nin konusunda düşen sorumluluğu yaptığını Yunanistan’ın yaptığı üzere Veli Denizinde botları şişleyip çocukları ölüme mahkum etmediğine değinerek, ” Mutluluk adına üzerimize düşen sorumluluğu yabanlık, kültürümüz, medeniyet değerlerimiz namına tümüyle adına getirmeye çalıştık. Başkanlarının yaptığını yapmamız beklenemezdi. Sınırlarımıza raci insanları ölüme mahkum edemezdik, ansız o savaşın içine itemezdik. Tığ, birilerinin yaptığı gibi Veli Denizinde botlarını şişleyip, çocukları sevimsiz sularda ölümüze mahkum edemezdik. Sınırlarımızda Yunanistan’ın yaptığı üzere onları çırılçıplak soyup, öldürüp orada bırakamazdık. Tığ sınırlarımızı korumaktan sıkıntısız değiliz. Bütün sınırlarımıza zar dahil cızık güvenliği sistemleri neyi gerektiriyorsa hepsini yaparak koruyoruz” diyerek konuştu.

“Son 5 yıldır Türkiye’de Suriyeli nüfusu tek artmıyor”

Türkiye’nin göçmen cenneti olmasın diyerek ellerinden mevrut bütün gayreti gösterdiklerini rapor fail Ersoy, “O yollarda kapılarımızı açtık, fayrap etmek zorundaydık. Sonrada temas soy tedbiri birlikte aldık. Sonuç 5 yıldır Türkiye’deki Suriyeli nüfusu on paralık artmıyor. ‘Aklımızla meze mı ediyorsunuz, bu büyüklüğünde doğururken zat neden artmıyor?’ diyorlar. Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölgeleri onun amacıyla oluşturduk. 531 bin Suriyelinin ülkelerine dönmelerini sağladık” dedi.

” Hakkari, Şırnak, Diyarbakır dünyanın sunma emin şehirlerinden biri”

Türkiye’nin güvenliğinin ve huzuru için hava ve kuruluşlarla koordineli ayrımsız şekilde çalıştıklarını tabir eden Ersoy, ” Türkiye’nin güvenliği, huzurunu ve göçle mücadelesini İsviçre’birlikte, Avrupa’nın göbeğinde yapmıyoruz. Tığ, bütün sorunların kaynağı olan bir coğrafyanın kamu ortasında ve hepsiyle sınırı olan ayrımsız bölgesinde yapıyoruz. Ermenistan, İran, Irak, Suriye, Yunanistan hep komşularımız PKK kamplarına eş sahipliği yaparken, gelişigüzel tarafımız sevgili Avrupalı dostlarımızın, Amerika’nın silahlandırdığı, eğittiği, donattığı binlerce teröristle, PKK, YPG ile çevrilmişken dosta hamaset, düşmana tırsmak verircesine, diklemesine, herkese ve değme şeye karşın elhamdülillah arkadaşlarımızın haddinden fazla balaban fedakarlık ve gayretleriyle, devletimizin çalım ve kuruluşlarıyla bütün bir ahenk ve koordinasyon içerisinde göçünden terörüne kadar verdiği kuma akla dayalı mücadeleyle terörün bilcümle unsurlarına karşı sağladığı güç ve hakimiyetle dünyanın sunma erinçli ülkesiyiz. İddia ediyorum Hakkari, Şırnak, Diyarbakır dünyanın sunma güvenli şehirlerinden biri” diyerek konuştu.

Malatya Mövempik otelde yapılan çalıştaya, İçişleri Icra Vekili Yardımcısı Mehmet Ersoy, Vali Hulusi Delicesine, Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan, Kafile İdaresi Başkanı Dr. Uğraş Adlı, BMMYK Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc, Kafile idaresi Başkan Yardımcısı Dr. Duygusal Ozan Tuncer, Uzlaşma ve İletişim Umumi Müdürüm Dr. Semavi Ok, Yeşilyurt Şehremini Mehmet Çınar’ın yanı sıra Şark Anadolu Bölgesindeki devlet valileri ile İller İdaresi Umumi Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü, Uyanık Umumi Komutanlığı ve Deniz Boyu Asayiş Komutanlığı temsilcileri ile değişik tören düzeni temsilcileri katıldı.

Share: