Suriyelilerin ülkelerine gönüllü kavrayışsız dönüşü sürüyor

Arızi dulda kapsamında Türkiye’da mevcut Suriyelilerin Kilis ve Şanlıurfa’dan ülkelerine dönüşü bitmeme ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Hazar Pınarı harekatları neticesinde güvenliği sağlanan bölgelerde hizmet veren eğitim, afiyet, düzenlilik kuruluşları, domestik meclislerin yönetiminde, Türkiye’nin de desteğiyle seçme geçen dönüş kapasite ve sayılarını arttırıyor.

Bölgede hayatın normalleşmesine müteveccih cerrahi müdahale, kazançlı hayatın üstelik canlanmasını sağlıyor.

Bu kapsamda değişik illerde faal ve ülkelerine çağrıştırmak isteyen Suriyeliler, Kilis Öncüpınar ve Akçakale gümrük kapılarındaki Kafile İdaresi Müdürlüğü Gönüllü Anlayışsız Aktarılma Merkezine gelerek Fahri Izansız Dönem İstek Formunu dolduruyor.

Yapılan işlemlerin ardından Suriyeliler, eksen kapılarından huruç işlemlerini gerçekleştirerek, terörden arındırılarak güvenli ağıl getirilen Suriye’nin kuzeyindeki bölgelere “sakıncasız, gönüllü ve kibirli dümbelek dönme” yapıyor.

Güvenliği sağlanan bölgelerde yapılan insanca yardımlar ve kalkınma yardımlarıyla ati dönemde fahri ansız gün sayılarının elan bile artacağı öngörülüyor.

“Sakıncasız, gönüllü ve azametli kafasız gün” kapsamında 2016 yılından bu yana Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Hatay’dan 524 bin 304 Suriyeli ülkelerine döndü. Elden bu sene bölüm yapanların sayısı ise 40 bini aştı. Geçen sene bir dönemde bu nüsha 36 bin 403 olmuştu. Haftada ise tahminî 1000 ila 1500 arası emanet Suriye’ye dönüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan 1 milyon Suriyelinin gönüllü kalın kafalı dönüşünü sağlayacak traksiyon ve projelerin çalışmaları da yürütülüyor.

Ülkelerine dönenlerden Yusuf Cafer, gazetecilere, 2013 yılında çocuklarını savaştan yönetmek için Türkiye’ye geldiğini söyledi.

Türkiye’den memnun kaldığını belirten Cafer, Afrin’e döneceğini ve orada zeytin bahçesinde çalışmayı planladığını belirterek, “Orada zeytin ağaçlarım var. Annemin yanına destek amacıyla gidiyorum. Orada aynı sav, terör bulunmayan.” dedi.

Şanlıurfa

Akçakale Gümrük Kapısı’na gelen bire bir ekip Suriyeli da işlemlerinin tamamlanmasının arkası sıra ülkelerine döndü.

Suriyelilerden Muhammed İsmail, 3 yıl evvel Suriye’deki olaylardan kontekst Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Türkiye’nin gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatlarıyla mıntıka terörden temizlendi. Hep akrabalarım ve ailem demincek Tel Abyad’ta yürek ve geçim ortamında yaşıyorlar. Ben de 3 sene aradan sonra ülkeme dönüyorum. Ailem ve akrabalarımla erinç süresince yaşayacağız. Türkiye’nin bize gösterdiği deste rabıta için hepsine teşekkürname ediyorum.” diye konuştu.

Mecit Nayif ise 3 sene geçmiş Resulayn’dan Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Annem, babam akrabalarım demin Resulayn’üstelik. Onların yanına gidiyorum, onlarla yaşayacağım. Orada sağlık var, işlerimiz var. Ailemle görüşüyorum, bölgede bir rehavet olmadığını söylediler.” ifadelerini kullandı.Share: