Çin nükleerde dünya ikincisi

Çin Ulusal Çekirdeksel Düzenlilik İdaresi’nden Tang Bo, Çin’mağara dünyada faaliyette mevcut ve yapım aşamasında olan bildirme aşkın nükleer bati ünitesine sahip ikinci mevki olduğunu söyledi. 29. Arsıulusal Çekirdeksel Mühendislik Konferansı’nın (ICONE) küşat töreninde meşveret özne Tang, haziran kocaoğlan itibarıyla Çin’birlikte 54 nükleer çetin ünitesinin faaliyette bulunduğunu ve 23 nükleer çetin ünitesinin imal aşamasında olduğunu belirtti.

Tang, çekirdeksel enerjinin geliştirilmesinin Çin’in yeterli erke arzı edinmesine, çevreyi iyileştirmesine ve karbon zirvesi ile karbon tesirsiz hedeflerine elan bile yakınlaşmasına koruyucu olduğuna işaret etti. Çin Çekirdeksel Derneği Başkanı Wang Shoujun, ülkenin çekirdeksel gücünün hep oturmuş kapasitesinin 2025 yılına büyüklüğünde kestirmece 70 milyon kilovata ulaşmasının beklendiğini dile getirdi. Çin, 2030 yılına kadar karbondioksit emisyonlarını zirveye intikal etmek ve 2060 yılına büyüklüğünde karbon nötr bire bir ülkeye dönüşme hedefini yapmak üzere çaba göstereceğini duyurmuştu.

Japonya Araba Mühendisleri Derneği ve Amerikalı Makine Mühendisleri Derneği eliyle 1991 yılında kolektif başlatılan ICONE, çekirdeksel uzmanlar üzere önde mevrut bir toptan konferanstır. Çin Nükleer Derneği, 2005’ten bu yana organizatörlerden biri olmayı sürdürdü. Çin’in Beijing ve Shenzhen kentlerinde 8-12 Ağustos günlerinde planlı 29. ICONE’ye, 20’den fazla ülkeden bin 200’ü aşkın dirilik katıldı.

Çin’da ‘langya virüsü’ alarmı: Pandemi ihtimali var mı?

 

Çin’de kovid vakaları 3 ayın zirvesinde

 

Çin 16 uyduyu uzaya fırlattı

 

Guterres’ten çekirdeksel silahlara sahip ülkelere: İlk kullanan olmayın

 

Share: