CHP Sözcüsü Öztrak, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Tümen Sözcüsü Faik Öztrak, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’ne ait, “2019’da ‘Her sene 100 bin eskimemiş içtimai hane projesi’ dediler. Zaman ‘5 yılda 500 bin yıpranmamış toplumsal ev projesi’ diyorlar. Yapılacak evlerin sayısı bile benzeri. Tek ayırt evlerin taksit tutarı. Olur, 2019’üstelik açıkladıkları proje nerede?” dedi.

Öztrak, tümen umumi merkezinde düzenlediği basın toplantısında, güzeşte Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki Esentepe Sınır Karakolu’na terör örgütünce planlı saldırıda martir olan Ulaştırma Sözleşmeli Piyade Asker İsmet Aybek’e Allah’tan yağmur, ailesine çıdam diledi

Gaziler Günü’nü kutlayan Öztrak, bugünün Atatürk’e “Gazi” unvanı ve “Mareşal” rütbesi verilmesinin birlikte yıl dönümü olduğunu hatırlattı. Öztrak, özellikle Nazik Iri Önder Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk doğmak üzere ülkenin bağlanak ve bütünlüğü üzere canını ortaya koymuş kamu gazilere, minnettarlık ve şükranlarını sundu.

Hükümetin iktisat politikasını eleştiren Öztrak, son tıpkı yılda müstahsil enflasyonunun yüzde 144 olduğunu, bilcümle envestisman araçlarının getirisinin enflasyonun altında kaldığını savundu.

Bankaların karının serencam tıpkısı yılda beşe katlandığını, sabık sene temmuzda 40 bilyon liralık olan beyin, bu sene 208 milyar liraya çıktığını öne süren Öztrak, hükümetin bu yılın 8 mahiye döneminde, bütçeden 174 milyar liralık faiz ödemesi yaptığını, Kur Korumalı Mevduat için milletin hazinesinden ödenen faizin ise 76 milyar liralık olduğunu iddia etti.

Sekiz ayda bütçeden faiz için yapılan toplam ödemenin 250 milyar teklik olduğunu savunan Öztrak, “Amma ayrımsız dönemde çiftçiye sunulan bindi 25 milyar liralık. Faize verilenin onda biri. Umum Bankası marifetiyle esnafa verilen bindi 6 milyar teklik. Faize verilenin kırk iki üstelik biri.” dedi.

Öztrak, faziletkâr enflasyonun spekülatörlerin, manipülatörlerin, paradan mal kazananların bayramı olduğunu rapor etti.

Borsadaki yükselişi eleştiren Öztrak, hele kâh kamu bankalarının hisselerinin fiyatlarındaki dalgalanmaları “anormal ötesi” olarak tanımladı.

Kamu bankalarının hisselerinde yüzdelik 34’e vasıl kayıplar yaşandığını, süfli yatırımcının tasarrufunun “kapik balıkları”na ağızotu olduğunu tamlayan Öztrak, “Son tıpkı ayda, Borsa İstanbul’de yaşananlar, amme bankalarının hisseleri ve mali endeks özelinde kilolu ayrımsız soruşturmaya muhtaçtır.” diyerek konuştu.

“Yapılacak evlerin sayısı de aynı”

Ev, makine almanın çıktı “hayal” olduğunu savunan Öztrak, konut mülkiyet oranının 2014’üstelik yüzdelik 61,1 iken, 2020’birlikte yüzdelik 57,9’a düştüğünü tabir etti.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’ni eleştiren Öztrak, “2019’da ‘Her sene 100 bin yeni sosyal hane projesi’ dediler. Bugün ‘5 yılda 500 bin kullanılmamış içtimai basamak projesi’ diyorlar. Yapılacak evlerin sayısı birlikte ayrımsız. Bir Tane fark evlerin taksit tutarı. 2019 sonundaki projede taksitler 894 liradan başlıyordu. Bu projede 2 bin 280 liradan başlıyor. Taksit neredeyse üçe katlanmış. Peki, 2019’de açıkladıkları proje nerede? Konutlar ne oldu?” diye konuştu.

Öztrak, sonuç dönemde TOKİ’nin Ankara, İstanbul, Şanlıurfa, Bilecik, Bingöl ve daha takatli çokça ildeki ihalelerinin tağyir olduğunu öne sürdü.

Bu yılın 7 aylık döneminde ödemeler dengesi istatistiklerinde kaynağı bilinmeyen finansman hareketlerinin izlendiğini, Net Sorumluluk Muallel kaleminden 24 milyar 347 milyon dolar giriş olduğunu ve benzeri dönemde cari açığın ise 36 bilyon 672 milyon doları bulduğunu tabir eden Öztrak, “İlk yedi aydaki akan açığın üçte ikisi, kaynağını bilmediğimiz hesap hareketleriyle akçalanmış edilmiş. Ödemeler dengesi rakamları, 1992’den bu yana değme ay yayımlanıyor. Bu büyüklükte aynı kaynağı belgisiz para girişiyle tarihimizde ilk kez karşılaşıyoruz. Bu berenarı enteresan ve bulut uyandıran ayrımsız rekor.” diye konuştu.

Öztrak, “Ülkemize, kimliklerini gizleyerek paralarının kaynağını kapalı kim dünyalık getiriyor?” sorusunu yöneltti.

Bu verileri hazırlayan Eşkâl Bankasının, bu konuda katiyen bire bir izah yapması gerektiğini dile getiren Öztrak, “Bu büyüklükte bire bir kaynağı belgisiz mülk girişi elbette mümkün olabildi? Bu nukut kimin parası? Hangi kadar güvenilir? Bu, ‘istatistiki hata’ diye geçiştirilemez. Ödemeler dengesindeki ölçüm hataları, hesaplar arasındaki antlaşma tutarsızlıkları zaman süresince geriye akıllıca zaten düzeltilir. Bu nedenle Kesin Günah Kusurlu hesabı, geriye akıllıca yapılan düzeltmelerden sonraları bilcümle rate etrafında dalgalanır.” dedi.

Öztrak, 2011’den bu yana ülkeye giren kaynağı belirsiz paranın hacminin 74 bilyon dolara ulaştığını tez ederek, bunun izaha muhtaç ayrımsız ölçü olduğunu söyledi.

“Çokça fazla iş var, çabuk kalkmak gerekiyor”

CHP Sözcüsü Öztrak, açıklamasının arkası sıra matbuat mensuplarının sorularını yanıtladı.

“CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ‘Altılı masadaki liderlerle birlikte 41 ilde hür, 40 ilde eş çizgilik üzerinde çalışıyoruz’ dedi. Çalışmanın detaylarına ait izah yapacak mısınız?” sorusu üstüne Öztrak, şunları söyledi:

“Detaylarıyla ilgili açıklama zamanı geldiğinde umumi başkanlar marifetiyle yapılır. Ama şunu görmek geçişsiz. Zaman ulus masasının etrafında oturan genel rüesa hem önümüzdeki seçimi kaplamak amacıyla hem birlikte TBMM’bile Anayasa’yı değiştirecek çoğunluğu bulmak için var güçleriyle çalışıyorlar. Önümüzdeki süreçte ülkemizde yapılması müstelzim çok aşkın hisse senedi var, çokça aceleci davranmak gerekiyor. Bunu yapabilmek için de Meclis’te işleri kolaylaştıracak çoğunluğu sağlayabilmek için şu anda değme türlü müşabih üzerinde umumi başkanlarımız çalışıyorlar.”

“Türe Bakanı Bekir Bozdağ, ‘Hükümetin cebin teriyle ürettiği projeleri bürokrasi içerisindeki aktöre yoksunu şahıslar alıp bunu arakçılık malı kendisine çalıyorlar Sayın Kılıçdaroğlu’na götürüyorlar. Bunun adı kapkaç siyasetidir’ dedi. Değerlendirmeniz olacak mı?” sorusunu bedel Öztrak, şöyle yanıtladı:

“Bekir Bozdağ’ın söyledikleri oynamayı bilmeyen gelinin ‘Yerim dar’ demesine benziyor. Umumi Başkanımız söyledi doğrusu. ‘Benim arz nazik bilgiyi aldığım hayat, sarayın başında oturan Recep Tayyip Erdoğan’dır’ dedi. Hangi yaptıklarını, hangi yapmadıklarını milletimiz görüyor. Ayinesi iştir kişinin, hakeza laflara bakılmaz. Bunların notunu üstelik milletimiz veriyor. Bugün Genel Başkanımızın söylediği projelerden bambaşka proje üretemeyeceksiniz, onları hesabına getireceksiniz. Ondan sonra üstelik 10 parmağınızda 10 kara, ‘Bunu bürokratlar getiriyorlar, onlar üstelik kullanıyor’ diyeceksiniz. Sayın Bozdağ az buçuk çile edecek daha önce biz neleri açıklamışız bakacak. Bu söylediğimiz projelerin hepsini daha önceki açıkladığımızı görecek.”Share: