Çocuklara aza bağışı için bisikletle 7 bin kilometrelik umut yolculuğu

ADANA’de 9 sene geçmiş oğlu Yengi’yu (6) bellek tümörü dolayısıyla kaybettikten sonradan hayatını hastalanmış çocukların tedavisine adayan gazeteci Kemal Yücel, nakil bekleyen çocuklar için bisikleti ile 7 bin kilometrelik düş yolculuğuna çıktı.

Kentte gazetecilik eden Kemal Yücel’in 2013 yılında gittikleri patinaj pistinde düşen ve kontrol gayeli götürüldüğü hastanede beyninde ur olduğu saptanan oğlu Ulu Yengi, yapılan ciddi ameliyatın ardından 9 günce dirim mücadelesini kaybetti. Karın ölümü gerçekleşen çocuğun, bağışlanan organları nakil muntazır 5 çocuğa sahn verdi. Oğlunun vefatından sonraları Semavi Yavru Utku Umut Işıkları Derneği’ni kuran ve hayatını marazlı çocukların tedavisine adayan Yücel, yaptığı kampanyalarla bugüne büyüklüğünde 328 çocuğa uygun donör bulunmasını sağladı. Çocuklar amacıyla mücadelesini sürdüren Yücel, bisikletle rüya yolculuğu başlattı.

KAMP YAPARAK 43 İLİ GEZECEKLösemi hastalarının tedavisi, üs göze ve organ bağışına dikkat sarmak için bisikleti ile 4’ncü nöbet Türkiye turuna sâdır Kemal Yücel, Atatürk Parkı’nda açıklamalarda bulundu. Buradan başlayarak bisikletine yüklediği kamp malzemeleri ile 7 bin kilometrelik tıpkısı rotada 43 ili gezeceğini belirten Yücel, vatandaşları bilgilendirip sivil sosyete kuruluşları ile görüşmeler yapacağını kaydetti. Hamur göze ve zaman bağışı amacıyla bulduğu donörleri Türk Kızılay’ına yönlendirecek olan Yücel, onkoloji hastanelerinde otama gören çocukları üstelik ülfet ederek onlara oyuncak dağıtacağını dile getirdi. VEZNECI KREDİSİYLE DÜŞ YOLCULUĞUYol rotası üzerine ilgili bilgi veren Kemal Yücel, ” Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden başlayarak, Doğu Anadolu Bölgesi, Karadeniz hattından ülkenin en kavşak noktasındaki Çanakkale’ye ve oradan dönerek Adana’bile turu bitirdiğimde bisikletle Türkiye haritası çizmiş olacağım. Yanımda çadırım ve kamp ocağım var. Yüreğir Belediyesi ve Adana Barosu’ndan oyuncak desteği aldım. Onun haricinde barınma ve tagaddi ihtiyaçları amacıyla vezneci kredisi başvurusu yaptım” dedi.’ÇARESİZ MUNTAZIR KOLLAR İÇİN MÜCADELEYE BITMEME EDECEĞİM’Hastanelerde çaresizce nakil bekleyen çocuklar amacıyla savaşım etmeye devam edeceğini vurgulayan Yücel, ” 9 yıl önceki beynindeki tümör sebebiyle oğlumu kaybettim. Bağışladığımız organları 5 çocuğa hayat verdi. Oğlum 5 çocuğa avlu verdiyse, babasının dahi apayrı çocuklara hanay verebilmesi amacıyla savaş etmesi gerektiğini düşündüm ve yollara düştüm” diye niteleyerek konuştu.AVUKATLARDAN DESTEKAdana Barosu’na mukayyet avukatlar üstelik Yücel’e bindi vererek bisikletleri ile kentten uğurladı. Avukat Sevi Sevilmiş, “Farkındalık mucit ve çok zer aynı kampanya yürüteç Kemal Yücel’in bu yolda ayağına taş değmesin, tekeri eşitliğe ve dayanışmaya dönsün” dedi.

Bisikletine yüklediği kamp malzemeleri ve oyuncaklarla yola sâdır Yücel’in geçmiş durağı Osmaniye olacak.Share: