Danimarka’da Başbuğ Orhan rüzgarı

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Danimarka’de Erzurum rüzgarları estiriyor.

Türkiye-Danimarka Ciddi Devir İşbirliği ile yürütülen “Verimli ve Bağan Karbonlu Isıtma ve Soğutma Projesi” çerçevesinde, Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanlığı bürokratları ve Türkiye Cumhuriyeti Enerji Kentleri Birliği’nden benzeri heyetle Danimarka’ya giden Başkan Orhan, erke ve ısı uygulamalarına müteveccih beceri düzentileme ziyaretlerine katılıyor. Enerji Kentleri Birliği Başkanı ve aynı zamanda Denizli Büyükşehir Belediye Reisi olan Osman Zolan’ın yanı sıra Kütahya Belediye Başkanı Bilen Işık ve Pamukkale Belediye Reisi Avni Örki’nin bile bulunduğu heyetle Danimarka’nın geçmiş Snderborg kentine giden Aziziye Belediye Reisi Orhan, Snderborg Belediye Reisi Erik Lauritzen’e konuk oldu.

Snderborg Şehremaneti binasında göndere çekilen Türk bayrağı ile karşılanan gök bilimi, burada gerçekleştirilen teknik faaliyet toplantısına katıldı.

Erke meşgul temaslar

Şehremaneti ziyaretinin arkası sıra heyet halinde altyapı çözümleri, enerji, teshin ve soğutma alanlarında serbest ayrımsız yelpazede her sektöre hizmet sunan Danfoss şirketini gezen Başkan Orhan, dünyaca ünlü bu şirketin erke verimliliği yönündeki çalışmaları ve termal kaynakların de kullanıldığı lehçe teshin sistemlerini yakından rüyet fırsatı buldu.

Danimarka temasları çerçevesinde daha sonradan Aarhus kentine güzeşte Başkan Orhan, 350 bin şahsiyet nüfusuyla Kopenhag’dan bilahare ülkenin genişlik şişman ikinci şehri olan Aarhus’ta da bire bir sekans görüşme gerçekleştirdi. Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanlığı EVÇED Başkanı Abdullah Buğrahan Karaveli, Erke Kentleri Birliği Başkanı Osman Zolan, Kütahya Şehremini Alim Işık ve Pamukkale Şehremini Avni Örki ile Aarhus Belediyesini musahabe eden Orhan, Snderborg’üstelik olduğu kadar burada birlikte heyet halinde göndere fariğ olan Türk bayrağı ile karşılandı. Belediye Reisi Jacob Bundsgaard’a misafir olan Türk heyeti, erke verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı beceri benzeri toplantı gerçekleştirdi.

Pilot uygulamalar görülecek

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Danimarka Hükümeti arasındaki sektörel işbirliği çerçevesinde planlı kuma proje amacıyla Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanlığı’nın davetlisi yerine Danimarka’bile bulunan Başkan Orhan, Aarhus, Silkeborg, Odense, Holmegaard ve Kopenhag şehirlerindeki erke yatırımları ile pilot uygulamaları dahi gene heyet halinde durumunda görüp, inceleme fırsatı bulacak.

Aziziye Belediye Başkanı Orhan, “Değme ziyaretimizde nasıl Erzurum ve Aziziye’mize dair hususi benzeri bellik açıyor, şehrimizin topluluk olduğu erke kaynaklarına ilgi çekmeyi üstelik ihmal etmiyoruz. Bu nadir etkinliğe Aziziye Belediyemizi üstelik dahil fail Bakanlığımıza ve Erke Kentleri Birliğimize teşekkür ediyoruz” dedi. – ERZURUM

Share: