Soçi İşadamları Birliği’nden TTSO ziyareti

Soçi İşadamları Birliği Başkanı Vadim Pavlovich Levchenko, Trabzon Ticaret ve Uran Odası’nı (TTSO) konuşma etti.

Ziyarette, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çelebi ve Sedir Başkanı Mustafa Şadan Aziz, Trabzon Tecim Borsası Umumi Heyet Başkanı Eyyüp Ergan ve Trabzon’daki gelişim insanları katıldı.

Levchenko, Türk gelişim insanlarını 27- 28 Nisan’üstelik Soçi’birlikte düzenlemeyi planladıkları Türk ürünleri fuarına davet etti.

Çelebi, Rusya- Ukrayna savaşından kıran Rusya’nın Avrupa ile ortaya sâdır damarlı durumu dolayısıyla ürünlerinin birçoğunu Türkiye’den alması gerektiğini kaydetti.

Fuarın hisse senedi insanları üzere faydalı olacağının altını çizen Çelebi, “Orada potansiyel var. Bu potansiyeli birlikte Türk aksiyon dünyası yerine değerlendirmek istiyoruz. Fuarın bu konuda hayır olacağını düşünüyorum. Ayrıca 50 dönümlük ayrımsız vadi talep ettik. Bu noktada daha çok Türk yapım sektöründeki malların üretilip satılabileceği tıpkı düz yaratmak dahi istiyoruz. Çabuk akıntı etmemiz lazım. Fırsatları değerlendirmek gerek. Ayrıca sağlık turizmiyle ilişkin birlikte çalışmalarımız olacak.” ifadelerini kullandı.

Sedir Başkanı Eren bile ziyaretten muhit Levchenko’ya teşekkürname ederek, seçme iki tarafın bile kopça kazanacağı tıpkısı ticaret hattının kurulması üzere çalışmalar yürütüldüğüne işaret etti.

Tecim Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan ise Soçi-Trabzon hattındaki ticaretin geliştirilmesi üzere yapılacak çalışmalara bindi verdiklerini vurgulayarak, katkıda bulunanlara teşekkürname etti.

Levchenko, sabık hafta iki nöbet TTSO Başkanı Erkut Çelebi ile online toplantı yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Bu fuarla ticari ilişkileri baştan canlandırmayı amaçlıyoruz. Fuara yemeden içmeden Soçi’den değil, Krasnodar, Stavrapol, Rostov ve Şimal Kafkasya bölgesinden da aksiyon insanlarını nida edeceğiz. Rusya piyasasında çok çok Türk ürününe gerekseme var. Bire Bir diğer eke bahis dahi Soçi-Trabzon hattında deniz taşımacılığının baştan başlamasını sağlamaktır. Gemi seferlerini sakat haline getirebilirsek makro benzeri sorunu çözmüş olacağız. Vacip izinleri aldık ve sefine bulunması halinde müstacelen seferlere başlayabiliriz. Bire Bir farklı ehemmiyet verdiğimiz laf bile Soçi’üstelik bir Rus-Türk tecim evi açmaktır. Seçkin tür ticari faaliyetin yürütülmesi, hareket adamları beyninde bağlantı kurulması bu çatı üzerinden devam ettirilebilir. Rusya ve Türkiye beyninde etken ilgiler bitmeme ediyor. Hele doğal gaz ve buğday alımı konusunda ilişkimiz var. Tığ bölgeler arasında birlikte ticari ilişkileri geliştirmeye çalışıyoruz.”

Ülfet gelişim insanlarıyla düşün alışverişinin ardından sonuç buldu.

Share: