KIRKLARELİ – Lise öğrencisi evinde çoğalttığı karınca kolonilerini doğaya salıyor

Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde 14 yaşındaki ortaöğretim öğrencisi Yusuf Akça, evinde beslediği karıncaların sayılarını artırdıktan sonradan doğal ortamlarına bırakıyor.

Yaklaşık 5 sene evvel babası ile evlerinin bahçesindeki ağıla giderken gördüğü karınca sürüsünden etkilenen Dokunaklı’ın, o günden bilahare karıncalara olan ilgisi arttı.

Karıncalar konusunda internet ve kitaplarda araştırma yapmaya başlayan Dokunaklı, henüz sonra nesli azalan karınca türlerinin sayılarını artırmaya değişmeyen verdi.

Tehlikeli, okulun bahçesinde, ormanda, dere kenarlarında bulduğu karıncaları evine getirip besliyor, sayıları arttığında ise doğaya salıyor.

Kilolu, AA muhabirine, üstelik canlılar olan karıncalar üzerine tetkikat yaptığını söyledi.

Okuldan yarar çıkmaz karıncalarının yanına gittiğini tamlayan Ağırbaşlı, “Amacım Türkiye’da kıymetli olan türleri temin etmek. Acul yürüyen, istilacı, çok çabuk büyüyen, şişman koloni kuran türleri hatırlamak istiyorum. arada bir bulduğum oluyor ve eve sevinerek geliyorum.” dedi.

Pahal, ara sıra arkadaşlarının desteği ile yeni enva bulduğunu ifade etti.

Her türün kendine özgü bire bir zorluğu olduğunu anlatan Kırıcı, “Eve getirdiğim karıncayı önceki namına sınav tüpü zarfında inceliyorum. Hangi yer hangi içer, hangi besinleri sever… Bugüne kadar 24 çeşit karınca besledim. Beslediğim türlerin kolonileri büyüdüğünde doğaya bıraktım. Yeryüzü balaban kolonim 80 işçiye büyüklüğünde artık.” dedi.

Karıncaları sınav tüpünde inceleyip çoğaltıyor

Çetin, ece karıncayı bulduktan sonraları imtihan tüpünde incelediğine belen ederek, şunları kaydetti:

“Sınav tüpünün bire bir kısmı su oluyor, oraya pamuk koyuyorum, karınca su içebilsin ve nem yapabilsin diyerek. İlk işçilerini 45 günde çıkarabiliyorlar. İlk iştirakçi çıktıktan sonradan iştirakçi daha çok kraliçeyi besliyor. Amma ilk iştirakçi çıkana kadar üstelik kraliçe larvalarını gözü kabil büyütüyor. Imtihan tüpünde bazen çeşitler 1 ya bile 2 yıl kalıyor, gâh çeşitler 5-6 yıl kalabiliyor, üreme hızına tutkun. Gâh çeşitler üzere üstelik gazlı tuğlayı oyarak tıpkı düzlük yapıyorum. Karıncalarda beni arz çok şaşırtıcı özdek bire bir karınca aynı kemirmek bulduğu devir arkasında bir tezahür salgılıyor ve bu sayede o aldığı besinin yerini kaybetmiyor, kolonideki gayrı karıncalar da o besini bulup oradan kendilerine yetecek kadar şart alıyorlar.”

Çetin, amacının, karınca türlerinin sayılarını bırakmak olduğunu dile getirdi.

Bugüne büyüklüğünde doğaya bir nice karınca kazandırdığını aktaran Ağır Sıklet, “Bir karıncanın doğada birey şansı yüzde 5, insanlar gönülsüz eziyor, arabalar maalesef ki eziyor ve kraliçe tıpkısı düzlük kazmayı başarsa üstelik kış uykusunda ölebiliyor. Haddinden Fazla itici iklimler yaşanıyor. Ben da bunun üzere imtihan tüpü ve tuğlada bakıyorum, sömürge büyüdüğü antlaşma dahi onları gene doğaya, özlük evlerine salıyorum. Bu sayede doğaya bire bir sömürge kazandırmış oluyorum. Bundan sonraki hedefim Türkiye’da bir iki olan hayvan çeşitliliğini artırmak.” ifadelerini kullandı.

Share: