Kırklareli’nde organ bağışı farkındalığı konferansı düzenlendi

Kırklareli Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesince örgen bağışı farkındalığı konferansı düzenlendi.

Hastanenin eğitim salonunda gerçekleştirilen konferansa, İl Keyif Başmuallim Vekili Özkan Karaca, Sayrılarevi Başhekimi Modern Derdiyok, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Sema Çomaklı ile esenlik çalışanları ve öğrenciler katıldı.

İl Afiyet Başöğretmen Vekili Kişmiri, konuşmasında, organ bağışının çok eke olduğunu söyledi.

18 yaşını esbak dosdoğru olan herkesin örgen bağışında bulunabileceğini tabir fail Yağız, organ bağışlarıyla hayatların kurtulduğunu kaydetti.

Toplumda hoşgörülü bir yöre yargının bulunduğunu dile getiren Yağız, “Bu bizim aşmamız gereken yeryüzü balaban sorunlardan biri. Bu mânia vakit kaybetmeden örgen bağışında bulunan evet dahi bulunacak kişilerde değil, esenlik personellerinde dahi bulunuyor maatteessüf. İnsanın başına gelmeden bu işin ehemmiyetini tamlık namına kavrayamıyor. İnsanlar hayattayken akrabalarını, yakınlarını, çocuklarını, kardeşlerini gerekseme olduğunda karaciğerinin benzeri parçasını verirken çekinmiyorlar amma her vefat olayı tıbben karın ölümü gerçekleştikten sonra organların bağışlanması üzerine aile ile görüşüldüğü ahit armağan oranları haddinden fazla de erdemli olmuyor.” diye konuştu.

Sayrılarevi Başhekimi Derdiyok dahi insanların sağlıklı olduğunda vücudunun ne kadar mucizevi bire bir sağlık olduğunun farkına varmadığını belirtti.

Organların bile sağlıklı hayat için ne büyüklüğünde yüce olduğunun bilinmediğini aktaran Derdiyok, şöyle bitmeme etti:

“Bizler yaşamımızda esasta vücudumuzu haddinden fazla düşünmeden dinç insanlarız. Hiçbir birimiz elimizi kıpırdatırken düşünmeyiz yada kollarımızı bacaklarımızı düşünmeden akıntı fail insanlarız. Zira bizler bunlara dosdoğru yerine erbap olduğumuz amacıyla genelde sistemimizin insanın vücudunun hangi kadar sistem namına ne kadar alıngan olduğunu düşünmeden kıvrak insanlarız. Hastalandığımızda anlarız vücudumuzun, organlarımızın kıymetini. O yüzden başımıza gelmese dahi aza yetmezliği yaşayanların sorunlarını anlamalıyız.”

Konferansta Kırklareli Terbiye ve Araştırma Hastanesi Organ Aktarımı ve Nesiç Koordinatörü Berna Çalgın birlikte organ bağışı kanuni süreçleri karşı bilgi verdi.

Share: