Trabzon geçen yıl 1 milyon ziyaretçiyi ağırladı

Trabzon Firez ve Turizm Müdürü Tamer Erdoğan, kentin 2022’da altın yılını yaşadığını söyledi.

Erdoğan, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ziyaretinde yaptığı konuşmada, kentin turizmini değerlendirdi.

Ortahisar ilçesindeki “Kostaki Konağı” yerine da bilinen Trabzon Müzesi’nin restorasyonun ilgilendiren Erdoğan, konağın baştan eksiltme edilerek 410 günlük gelişim takvimiyle meydan tesliminin yapıldığını tabir etti.

Erdoğan, Sümela Manastırı’nın da ağız ağıza ziyarete açıldığını aktararak, “Dün bakımından üstelik ışıklandırması yapıldı. Bakanlığımızın maharet ekibinin yapmış olduğu proje çalışmasıyla Sümela’nın o güzelliğini daha çok ortaya ihata etmek amacıyla akşam ışıklandırması birlikte küşade bulunuyor. daha çok yerli ve yabancı ziyaretçilerimizin hizmetinde bitmeme edecek.” diyerek konuştu.

Sümela üstüne serencam tıpkısı çalışmanın de turnike konusu olduğunu dile getiren Erdoğan, bununla ilgilendiren de çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

“2023 yılında bu rakamın henüz de artacağına inancım yekpare”

Erdoğan, Trabzon’dahi kruvaziyer turizmine müteveccih birlikte değerlendirmede bulunarak, “2023’ün şita olmasına karşın geçmiş gemisini de karşıladık. April ayına kadar bitmeme edecek kış programı. Yaz programı elan netleşmedi.” dedi.

Trabzon’un turizmde geldiği noktaya dikkati çekici Erdoğan, “Trabzon 2022’dahi zer yılını yaşadı. Bizdeki kayıtlara göre tahminî 1 milyon misafir ağırladık. Bu, bittabi ki Trabzon’a sunulan önemin aynı göstergesi. 2023 yılında bu rakamın henüz dahi artacağına inancım eksiksiz.” dedi.

Erdoğan, Trabzon Valiliği koordinesinde, TTSO ve İl Keyif Müdürlüğü ile sağlık turizmi çalışmalarına da başladıklarına işaret ederek, şehrin gastronomisinin bile mefret olduğunu, bu yönde bile düzentileme yaptıklarını anlattı.

Trabzon’da Akçakale, Süfli Germen ve Üst Hisar’daki hafriyat çalışmalarının bitmeme ettiğini tamlayan Erdoğan, kentte mecmu 237 turizm işletme belgeli kuruluş ile 18 bin 112 yatak kapasitesinin bulunduğunu söyledi.

Erdoğan, Trabzon’a ziyaretçi yerine son dönemlerde Amerika Birleşik Devletleri’nin ilgi gösterdiğini kaydetti.

Konuşmaların arkası sıra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tamer Erdoğan, TGC Başkanı Ersen Küçük’ten topluluk üzerine hikmet aldı.

Share: