Mısır’da para şişkinliği yükselmeye bitmeme ediyor

Darı Merkezi Seferberlik ve İstatistik Ajansı’nın bugün yayınladığı verilere bakarak, geçtiğimiz Temmuz ayında para şişkinliği oranı, akaryakıt fiyatlarındaki artış dolayısıyla yüzdelik 13,6’ya yükseldi. Bu celal geçtiğimiz Haziran ayında yüzde 13,2’ydi.

Ajans’ın verileri, geçtiğimiz yılın Temmuz ayında enflasyonun tıpkı eski yılın aynı ayına göre yüzde 6,1’e kıyasla yüzde 14,6 yükseldiğini gösterdi.

Ajans bulunan pahalılık oranını, tahıl ve savmak fiyatlarındaki yüzde 1, benzen ve er bezi fiyatlarındaki yüzde 5,2, sonuç fiyatlarındaki yüzdelik 2,5, özel ulaşım harcamaları grubundaki yüzdelik 6,4 ve eriştirme hizmetleri grubundaki yüzde 9’luk artışa bağladı.

Dünyanın yeryüzü büyük buğday ithalatçılarından biri olan Darı, Ukrayna’daki çarpışma zımnında buğday fiyatlarının rekor seviyede artmasından gösterişli şekilde etkileniyor. Zalim ve Ukraynalı turistler ülkeye gelen bütün turist sayısının tahminî üçte birini külah ettiğinden, savaşın Darı’dahi turizm sektörü üzerindeki etkisi da az çok şişman. (şarkul avsat)

Darı’dahi kırmızı etin pahalılığı hükümeti balıkçı yaptı

 

Mısır’de ithalatın faturası yüzdelik 90 arttı

 

Mısır’dan beklentilerin üstünde faiz artışı

 

Share: