G7 Dışişleri Bakanları: Rusya, nükleer santrallerden derhal çekilmeli

G7 ülkeleri olan Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere’nin Dışişleri Bakanları, Rusya’nın Ukrayna’de mevcut çekirdeksel santralleri taharri etmesinin bölgeyi tehlikeye attığını belirtti. Yapılan yazılmış açıklamada, “Rusya’nın, Zaporijya çekirdeksel santralinin yanı sıra Ukrayna’nın arsıulusal kabul görmüş sınırları içindeki tam nükleer tesislerin yekpare kontrolünü derhal yasal sahibi Ukrayna’ya geri vermesini arzu ediyoruz. Zaporijya çekirdeksel santralini işleten Ukraynalı personel, görevlerini zılgıt yahut sorumluluk olmadan namına getirebilmelidir. Bölgeyi tehlikeye sokan, Rusya’nın santral üzerindeki daim kontrolüdür” denildi.

IAEA’EVET BINDI YİNELENDİ

Mavera yandan açıklamada, Birleşmiş Milel’e (BM) tutkun Arsıulusal Atom Enerjisi Kurumu’na (IAEA) bilcümle destek verildiği bile yinelendi. G7 bakanlarının açıklaması şöyle bitmeme etti:

“IAEA’ya birlik ve daima desteğimizi yineliyoruz. IAEA personeli, Ukrayna’daki parçalanmamış nükleer tesislere emniyetli ve ayan tıpkısı şekilde erişebilmeli, bu tesislerin işletilmesinden mesul Ukraynalı personelle direkt ve engelleme olmaksızın iletişim kurabilmelidir.”

NELER OLMUŞTU?

Zaporijya çekirdeksel santrale mail noktada planlı geveze sonucu santral hasar gördü. Saldırının peşi sıra Ukrayna, Rusya’yı suçlarken, Rusya ise Ukrayna’yı suçladı. IAEA Umumi Direktörü Rafael Mariano Grossi bahis konusu saldırının hem Ukrayna hem üstelik çevresindeki bir nice ülkeyi tehlikeye attığını ve bu biçim saldırılardan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştı. Grossi antrparantez bölgeye IAEA’dan kol gönderilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Guterres’ten çekirdeksel silahlara cemaat ülkelere: İlk kullanan olmayın

 

İran Dışişleri Bakanı ile Guterres çekirdeksel müzakereleri ve Gazze’yi görüştü

 

UAEA’dan Zaporijya Nükleer Santrali üzere ‘felaket’ uyarısı

 

Share: