Meteorolojiden, Şarki Karadeniz amacıyla kuvvetli yağmur, Maşrık Anadolu’ya fırtına uyarısı

Maşrık Karadeniz kıyılarında sağlam boğanak yağmur, Gün Doğusu Anadolu’nun maşrık su amacıyla birlikte kuvvetli rüzgar ve sıkıntı uyarısında bulunuldu.

Meteoroloji Umumi Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, cumartesi haset Doğu Karadeniz’da muhtemel boğanak ve vadi yer asuman gürültülü sağanağın Giresun ve Trabzon çevrelerinde yerel olarak sağlam (21-50 kg/m2) Rize çevreleri ile Artvin’in yaka kesimlerinde kayran kayran haddinden fazla akva (40-75 kg/m2) olacağı anlayış ediliyor.

Sel, seylap, sebep, kısa süreli akva rüzgar ve ulaşımda aksamalar kabilinden olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Şarki Anadolu’nun doğusunda sağlam rüzgar ve fırtına

Tahminlere bakarak, erte sabah saatlerinden sonra rüzgarın Erzurum, Ardahan, Kars, Ağrı, Iğdır, Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’nin güneyinde kuvvetli (50- 70 km/saat) ve saha meydan gelişmemiş süreli fırtına (70-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

Ağaç ve rekiz devrilmesi, bina uçması ve ulaşımda aksamalar kabil olumsuzluklara cebin tetik ve müdebbir olunması uyarısı yapıldı.

Share: