Meteoroloji’den Gün Doğusu Anadolu’nun Doğusu İçin Fırtına Uyarısı

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü (MGM), Gün Doğusu Anadolu’nun doğusu amacıyla ( Erzurum, Ardahan, Kars, Veca, Iğdır, Van, Bitlis, Muş, Hakkari) akva rüzgar ve fırtına uyarısı yaptı. Cumartesi günü sabahleyin saatlerinden itibaren rüzgarın cenup yönlerden akva ve kayran saha bodur devamlı sıkıntı şeklinde esmesi beklendiği belirtildi.

MGM’den yapılan uyarıda, 24 Eylül Cumartesi sabahından itibaren, Erzurum, Ardahan, Kars, Balkı, Iğdır, Van, Bitlis, Muş, Hakkari’de cenup yönlerden kuvvetli 50-70 km/saat ve düzlük düz kısa devamlı fırtına 70-80 km/saat şeklinde esmesi beklendiği belirtildi. MGM’nin açıklaması şöyle:

“24.09.2022 Cumartesi günü sabahleyin saatlerinden itibaren rüzgarın; Şark Anadolu’nun doğusunda (Erzurum, Ardahan, Kars, Balkı, Iğdır, Van, Bitlis, Muş, Hakkari) cenup yönlerden sağlam (50- 70 km/sa) ve düz düz gelişmemiş devamlı fırtına (70-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden, ongun ve rekiz devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara karşı tetik ve tedbirli olunmalıdır.”

Share: