160 hayat hafızlık eğitimini tamamladı

Hatay’da İl Müftülüğüne ilişkin Kur’an kurslarında eğitimlerini tamamlayan 160 kursiyer için Hafızlık İcazet Töreni düzenlendi.

Antakya Spor Salonu’nda gerçekleştirilen törende, tırsmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kur’an-ı Ahi tilavetinin peşi sıra zinde hafızlar, Kur’an’dan sureler okudu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Okuma Müesses Başkanı Saklayan Osman Şahin, törende yaptığı konuşmada, Kur’an’ın insanları karanlıktan aydınlığa çıkaran, yaşayış vesilesi bir tezkere olduğunu söyledi.

Hafızların Kur’an-ı Koçak’i koruma ettiklerini anlatan Atmaca, “İnsanlık ve ümmeti Muhammed namına o sorumluluğu bizim üzerimizden düzlük aha bu eşsiz hafızlarımızdır. Onları içtenlikle kutlama ediyorum.” dedi.

Atmaca, Türkiye’de 70’li yıllardan beri yapılan hafızlık sınavlarında doküman alıp kendini saklayan diyerek tescillendirenlerin sayısının 200 bine yaklaştığını dile getirerek şöyle konuştu:

“Bu yıl ise elan hususi benzeri buut var. Türkiye tarihinde ilk kez 12 binli rakamlarla bu sene hafızlarımız icazetlerini aldılar. Bu seneki hafızlık icazetini alanların sayısı sunu erdemli rakamdır. Allah’a hamdolsun. Kült İşleri Başkanlığımız artık 4-6 yaşlardan başlayarak ölünceye büyüklüğünde herkese Kur’an hizmeti sunuyor. Camilerimizde, kurslarımızda ve istendiği devir devletin değme kurumunda sınıflar ayırmak suretiyle isteyen herkese Kur’an öğretiyoruz. Imdi Kur’an okumayı bilmeyen kalmasın.”

İl Müftüsü Ömer Faruk Deneyli dahi hafızlık belgesi almaya türe kazanan gençleri ve onları yetiştiren ailelerini kutlama etti.

Konuşmaların arkası sıra, hafızlığını tümler 160 öğrenciye protokoldekilerce diploma belgesi ve değişik hediyeler verildi.

Törene, Hatay Vali Yardımcısı Güvenli Sait Karahaliloğlu, kaza müftüleri, öğrenciler ve çok sayıda çağrılı katıldı.

Share: