Maşrık Anadolu’daki 7 ilde “Yayalara evleviyet duruşu, hayata saygı duruşu” etkinliği yapıldı

Doğu Küçük Asya’daki 7 ilde, İçişleri Bakanlığınca devlet genelinde “Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında etkinlikler düzenlendi.

Erzurum’un Palandöken ilçesindeki Polis Güçleri Emmi İlköğretim Okulu uğrunda yapılan pratikte, Vali Okay Memiş, İl Güven Müdürü Levent Tuncer, İl Cingöz Komutanı Miralay İlker Balkır, Palandöken Belediye Başkanı Muhammet Sunar ve öğrenciler geçici geçidini kırmızıya boyadı.

Etkinliğe katılan öğrencilerle arkadaşça eden Memiş, trafik kurallarının önemine bel ederek öğrencilerle yoldan güzeşte sürücülere bu kuralların düz aldığı risale verdi.

???????Memiş, burada yaptığı açıklamada, sürücülerin muvakkat önceliği uygulamasına arada bir uyma etmediğini gördüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu kurala uymamız gerekiyor amma hangi eyvah yeterince uymadığımızı görüyoruz. kimi vakit gelgeç geçidinde durarak yayaya defa veren araçlara arkadan gelen ayrıksı aynı otomobilin çarptığı anları dahi gördük. Bu farkındalığın artması amacıyla yapılan izlence çok yerinde benzeri aplikasyon. Bu farkındalığı beş çağındaki evlatlarımıza vermeye çalışıyoruz.”

Ardahan

Ardahan’daki izlence, Kazım Karabekir Caddesi’nde 23 Gücük Ay İlkokulu önünde yapıldı.

Programda bulaşan geçitlerini öğrencilerle boyayan Vali Hüseyin Öner, “Kampanyamız ‘Yayalara evleviyet duruşu, hayata saygı duruşu’. Biz dahi bunu infaz etmek ve bu farkındalığı yapmak amacıyla buradayız.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe katılanlara teşekkür fail Öner, öğrencilerle kardeş kardeş yazar çikolata izaz etti.

Öner, sürücülere ise trafikte yolcu önceliğine ilişkin farkındalık monte etmek için kâh broşürler dağıttı.

Tunceli

Tunceli’dahi da Ilbay Mehmet Ulu Özkan’ın katılımıyla Atatürk Mahallesi’ndeki 15 Orak Ayı Bulvarı’nda yolcu geçidi boyama etkinliği düzenlendi.

Uygulama kapsamında kentteki temel arterler ve caddeler ile meslek çevrelerindeki yaya geçitlerinde al çizgiler çizildi.

Ilbay Özkan, trafikte muvakkat önceliğinin oluşturulması üzere sürücülerle dostça ederek, onlara çeşitli hediyeler verdi.

Kars

Kars’ta da Ilbay ve Belediye Başkanvekili Türker Öksüz’ün katılımıyla Cumhuriyet Altını Meydanı’nda etkinlik gerçekleştirildi.

Garip, beraberindeki İl Güvenlik Müdürü Çetince Sağdıç, İl Bitirmiş Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek ile sürücülere kurallara uymaları üzerine uyarılarda bulunarak risale dağıttı.

Yoldaki arızi geçitlerini öğrencilerle kırmızıya boyayan Kimsesiz, trafikte yayalara öncelik tanınmasını istedi.

Iğdır

Iğdır’üstelik de Ilbay ve Şehremaneti Başkanvekili Hüseyin Engin Sarıibrahim, İl Uyanık Komutanı Albay Nejdet Yağız, İl Güvenlik Müdürü Oğuzhan Yonca, Milli Terbiye Müdürü Mülk Faal ve öğrencilerin katılımıyla aktiflik düzenlendi.

Kurtuluş İlkokulu önündeki etkinlikte öğrenciler ellerindeki Türk Bayrağı ve türlü dövizlerle okullarının önündeki arızi geçidine yürüdü.

Etkinlikte öğrenciler ve katılımcılar geçici geçidinin önceki şeridini kırmızıya boyadı.

Sarıibrahim, öğrencilerle dostane yazar gidiş geliş kurallarının önemine bel etti.

Ağrı

Ağrı’daki etkinlik ise Şemsi Türkmen Rum Lisesi uğrunda kâin palyatif geçidinde yapıldı.

Vali Osman Varol, İl Emniyet Müdürü Nihat Dikkat ve İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek ile ellerinde Türk bayrakları olan beş öğrencilerine gidiş geliş kurallarıyla ilişkin değişik broşürler dağıttı.

Etkinlikte öğrencilerle sâri geçidini boyayan Varol, yayaların trafikte önceliği olduğunu ve özellikle meslek bölgelerinde sürücülerin elan dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Polis Güçleri ekipleri bile çocuklara düdük armağan etti.

Erzincan

Erzincan’dahi ise Mimar Sinan Mahallesi’ndeki Şehit Cingöz Uzatmalı Çavuş Fırat Tığ İlkokulu önünde düz alan arızi geçidinde aktiflik yapıldı.

Vali Mehmet Hırsızlık, etkinlikte öğrencilerle tıpkısı müddet trafik kurallarına ilişik kardeşçe ederek, bulaşan geçidini boyadı.

Etkinlikte polis güçleri ve açıkgöz ekipleri dahi öğrencilere boyama kitabı bağış etti.

Share: