Ardahan haberi | Ardahan’da depremden yer çok etkilenen 5 köye 50 çerge kuruldu

ARDAHAN’ın Göle ilçesinde cemaziyelevvel saat 17.08’üstelik meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremden yer çokça etkilenen 5 köye 50 çerge kuruldu. Vatandaşların çadırlara yerleştiği köylerde incelemelerde mevcut Ilbay Hüseyin Öner, hasar tespitinin sunu gelişmemiş sürede tamamlanarak vatandaşların hayatını kolaylaştıracak çalışmaların yapılacağını söyledi.

Facia ve Ivedi Buut Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine göre, cemaziyelevvel saat 17.08’üstelik, dalan üssü Göle ilçesi olan 5.0 kadar sarsıntı meydana geldi. Içtima 7 kilometre derinliğindeki yer sarsıntısı Erzurum, Kars, Veca ve Iğdır’dahi de hissedildi. Göle’ye kapalı Küçükaltunbulak, Çullu, Koyunlu, Gülistan, Yağmuroğlu, Balçeşme, Esenyayla, Ara, Kuytuca, Toptaş köyleri depremden etkilendi. Depremin tezelden ardından AFAD, Bitirmiş, UMKE ve esenlik ekipleriyle alay malay ilişkin birimler bölgede çalışmaya başladı. Can kaybı olmayan depremde 2 yaşama belli belirsiz şekilde yaralanırken, ahşap ve kargir evlerin tıpkısı kısmında duvar ve sıva çatlakları ile kâh binalarda bölümsel yıkılmalar meydana geldi. Köylerdeki ahırların tıpkı kısmı yıkılırken, ayrımsız kısmında hasar oluştu. Zelzele sonrası aheste hasar gören Çullu köyü camisinin minaresi yıkıldı. Çullu köyünde bile 4 buzağı öldü.

5 KÖYE 50 ÇADIR KURULDUDepremden sunu haddinden fazla etkilenen Göle ilçesine merbut Çullu, Esenyayla, Küçüktaltunbulak, Koyunlu ve Kuytuca köylerinde evleri hasar gören vatandaşlar üzere İl Afet ve Ivedili Uzanım Müdürlüğünce 5 köye toplam 50 çadır kuruldu. Vatandaşlar, AFAD ekipleri tarafından kurulan çadırlara yerleşmeye başladı.VALİ ÖNER İNCELEMEDE BULUNDU Ardahan Valisi Hüseyin Öner, depremden etkilenen ve çerge kurulan köylerde incelemede bulundu. Vatandaşlara eski olsun dileklerini ileten Vali Öner, çadırları bile gezerek yetkililerden vukuf aldı. Depremin ardından kontrol istirdat ekiplerini sahaya irsal ettiklerini belirten Ilbay Öner, şunları söyledi: “Allah’a şükür duygusal kaybı yok, 2 vatandaşımız yaralandı. Birisi kaçarken ayağını sıkıştırmış. Bunun dışında yaralımız namevcut. 4 çıngı büyükbaş efsanevi temizlik oldu. Servet kaybı bile bir iki oranda, diye düşünüyorum. Ekiplerimiz bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. 225-230 personel 50’ye andıran araçla taharri istirdat faaliyetlerinin peşi sıra hasar belirleme çalışmalarını yapmaya başladık. Mail illerden da ekipler bekliyoruz, gelmek üzereler ilimize. Sunu güdük sürede hasar tespit çalışmalarını tamamlamış olacağız. Bunun ardından inşallah devletimiz ilişkin alım kuruluşları marifetiyle vatandaşlarımızın hayatını teshil ve ihtiyaçlarını karşılamaya müteveccih icraat yapacaktır. Ardahan Valiliği kendisine ilgili kurumlarımızla birlikte bu çalışmaları genişlik çabuk bire bir şekilde takip edeceğiz” 110 ARTÇI SARSINTI

Bu arada Göle’üstelik geçmiş 17.08’üstelik meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremin peşi sıra başlayan dümdar sarsıntılar devam ediyor. AFAD verilerine göre gece ve zaman öğle saatlerine büyüklüğünde gestalt üssü Göle olan 110’a mail dümdar yaşandı. AFAD verilerine göre artçıların büyük bire bir bölümü 1 ila 3 büyüklükleri beyninde. Bölgede 4 ve vücut 3 yer sarsıntısı meydana geldi. 27 Eylül günü 17.43’te 4.0’lık artçının arkası sıra 19.16’birlikte 4.3, 28 Ilkgüz 02.01’bile ise 4.0 büyüklüğünde depremler oldu.Share: