Doğasıyla cezbeden Trabzon, afiyet turizmiyle de ziyaretçi çekiyor

Tarihi, doğası, denizi ve yaylalarıyla ilişki gören Trabzon’birlikte güzeşte sene 29 bin 600 yabancı, keyif turizminden yararlandı.

İl Esenlik Müdürü Melik Ateş Parçası, AA muhabirine, getirisi oldukça çok olan sağlık turizminin hem Trabzon hem üstelik Türkiye için ehemmiyet bildirme ettiğini söyledi.

Keyif turizmiyle ilişik enfrastrüktür çalışmaları yapılması gerektiğini belirten Mahir, “Hastanelerde hususi, amme ve fakülte kalkışmak amacıyla bakım planlamalarımızı gelecekte elan aşkın üstünlük kazanmak amacıyla oluşturmuş durumdayız. 2020’deki yabancı turistlerin hususi, kamu ve fakülteye başvurularına baktığımızda 4 bin 800 civarındayken 2022’deki misil 29 bin 600 civarına kadar gelmiş durumda.” dedi.

Mahirane, ecnebi turistlerin Trabzon’a ağır gönül gösterdiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Buradan da gözlemliyoruz kim gezmen sayısı önümüzdeki sene daha da artacak. Gördüğümüz rakamlar bu şekilde. Bu rakamlar içerisinde hele özel, amme ve fakülteye baktığımızda Gürcülerin bizi tercih ika oranları oldukça efdal. Onun dışında İran ve Fellah ülkelerinden tercihler dahi gelmekte. Gelenlerin özellikle tercih ettiği branşlarda umumi cerrahi, plastik cerrahi, deri ve zührevi hastalık emraz başı çekmekte.”

Bilcümle planlamalarda Trabzon’a esenlik turizmi amacıyla gelecek gezmen sayısını artırmaya yönelik akıntı ettiklerini vurgulayan Ateş Parçası, “Özellikle ilimizden ve ülkemizden bakım alan yabancıları düşünerek amme hastaneleri üzere 6 dilde çevirme ettirdiğimiz tıpkısı CD oluşturduk. Bunu kül paydaşlara, acentelere, konsolosluklara vererek farkındalık oluşturuyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Idareci, özellikle Kanuni Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi, Cömert Cihan Göğüs Ihtisas ve Huy Cerrahisi Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi, Trabzon Uç ve Diş Sağlığı Hastanesi ile Maçka Ömer Burhanoğlu Fizik Otama ve Rehabilitasyon Hastanesinde sunulan hizmetleri daha spesifik hale dönüştürerek turizme vazıh arkaç getirmeye ve erdemli hizmet seviyesini sağlamaya himmet ettiklerini aktardı.

“2022’da yakaladığımız rakamın mezuniyet mezuniyet konusunda çıkmayı hedefliyoruz”

Trabzon Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Erkut Çelebi ise Trabzon’üstelik turizmin 12 ayak tabanı yayılmasını amaçladıklarını belirterek, esenlik turizminin henüz mebzul konuma gelmesini hedeflediklerini söyledi.

Trabzon’un dört mevsim yerli ve ecnebi turistlerin ilgisini çektiğini dile getiren Çelebi, “Turizmde 3-4 aylık sezonda otellerimizi dolduruyoruz. Fakat geriye küsurat 9 mahiye dönemde da otellerimizi doldurabilmek için turizm seçeneklerini artırmaya çalışıyoruz.” dedi.

Çelebi, Trabzon kendisine afiyet turizminden pay alabilmek için çalışmalara hızlı ayrımsız şekilde başladıklarını kaydederek, “Hatta toplantılar yaparak, röntgenini çekerek ilimizdeki envanteri gördük. Henüz geçmiş esenlik turizmiyle ilişik müteharrik hastanelerimiz, kliniklerimiz ve otellerle ilişik icraat yaptık. 2022’dahi yakaladığımız rakamın intaç kat konusunda çıkmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Afiyet turizminin gelişmesine yönelik birçok kurumdan destek aldıklarını dile getiren Çelebi, Türk Gelgel Yolları’nın de züğürt ve refakatçisine tayyare biletini cesim tıpkı oranda iskonto yaparak satışa sunacağını belirtti.

Share: