Prof. Dr. Akkoyunlu: Pandemi sonrası patlayan esas sendromunda çoğalma var

Prof. Dr. Muhammed Tehlikesiz Akkoyunlu, dirim kalitesini düşüren patlayan kelle sendromunda (Exploding Head Syndrome) yaşanan artışa ilgi çekti. Patlayan başlangıç sendromunun uykuya dalış sırasında kişinin çıban ortamında sesli patlama ve şamata duyarak uyandığı uyku bozukluğu olarak tanımlan Ahşa Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Tehlikesiz Akkoyunlu, “Patlayan mir sendromunun bir özge ismi ‘Epizodik Kranial Duyusal Şok’ ve bu ölümlü ilmî camiada haddinden fazla daha aşkın mergup benzeri insan ve 1920’lerde tanımlanan tıpkısı hastalık. 1980’lerde ise az buçuk daha medyatik olan “Patlayan Ser Sendromu” ismi kullanılmaya başlıyor. Bu çor gerçekte ‘Parasomniler’ adı verilen bire bir ekip dalgı hastalığının ast grubudur. Parasomniler, gaflet sırasında uygun sıfır hareket, ses ve tutum bozuklukları adına ortaya sâdır benzeri hastalık grubudur. Bu akşam terörü kabus yahut dalgı felcinden değişik olarak biberli çarpıntılar, uykuya dalmakta güçlükler, ansız mevrut korkularda gaflet kalitesini bozar” açıklamalarını yaptı.

KARİYERİ FAZILETKÂR KİŞİLERDE ELAN ÇOK GÖRÜLÜYOR

Sendromun 50 yaşının üzerindekilerde, kadınlarda, kariyeri faziletli kişilerde daha aşkın görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Muhammed Güvenli Akkoyunlu patlayan mir sendromunun nedenlerini şöyle anlattı:

“Taşkın bedensel usanç veya ruhsal benzeri sıklet yorgunluğu, dönem içerisinde yaşanan gocunmak ve ruhsal gerilim kaynaklı ahval, ruhsal çöküntü, anksiyete kabil klinik tedavi mucip ara sıra psikolojik rahatsızlıklar, merkezi sinir sistemini etkileyen bazı ilaçlar ve nikotin, kafein alkol kadar maddelerin kullanımı semptomların ortaya çıkmasını tetikliyor. Bunun beraberinde teferruatlı süren gribal enfeksiyonlar şayet madun yapıda benzeri yatkınlık var ise sıklığında çoğalma olabiliyor “

AĞIR ENFEKSİYON VE RUHSAL GERILIM TETİKLEYİCİ FAKTÖR

Son dönemde patlayan ser sendromuyla başvurulardaki çoğalma yaşandığının bilgisini veren Prof. Dr. Akkoyunlu, “Bilimsel edimsel çalışmalar patlayan esas sendromu ile Covid-19 ve influenza ilişkisini elan kemiksiz ayrımsız biçimde ortaya koymadı. Kırıcı seyreden ve detaylı süren enfeksiyonlar, ruhsal gerilim düzeyindeki artışın patlayan kelle sendromuna tetikleyici korkulu olması işlek ayrımsız ihtimal kabil görünüyor” diye konuştu.

“UYKUYA DALMADA ÜLKÜ YARATIYOR”

Hastalığın bir tane başına okkalı tıpkı patolojik sorunlara el açmadığını dile getiren Akkoyunlu, “Fakat ses seda kalın yaşandığında uykusuzluk, bezginlik, uykuya dalmada sıkıntı hassaten ara sıra uykuya dalmada tırsmak üzere durumlara nöbet vasıta. Ahit içerisinde, gecenin getirdiği stresin bitmeme etmesi yahut geceleri oluşan çarpıntının ilerleyen müddet içerisinde apayrı aymazlık hastalıklarına istinatgâh hazırlar. Bu yüzden uykuya dalma sırasında patırtılı şikayetinden tasalı olanlar vakit kaybetmeden uzmana görünmeli” uyarısında bulundu.

“HASTAYI BİR DİZİ TESTTEN GEÇİRİYORUZ”

Patlayan temel sendromunun tanı ve tedavisine ilgili bilgelik veren Prof. Dr. Akkoyunlu, “Hastamızı aymazlık laboratuvarımızda benzeri kol testten geçiriyoruz. Alttaki yatan sorunların tespitinin peşi sıra hayat şeklinde müspet yönde değiştirecek aynı tasrif dahilinde tedaviyi belirliyoruz. Hasta, alkol yahut metal kullanıyorsa bırakması gerekiyor. Gâh durumlarda geçer not ilaçlara sınırlanmış adına meydana geliyor onları tagayyür etmek gerekiyor. Anksiyete yahut kriz varsa bunların tedavisini ahzetmek gerekiyor. Bunlarla bu arada hastalık biraz henüz rahatlıyor” diye konuştu.

Share: