Soyu acı altındaki “putrel kedisi” Iğdır’daki sulak alanlarda de yaşıyor

Soyu hınç altında bulunan bağlama kedisi, Iğdır’daki sulak alanlarda de yaşamını sürdürüyor.

Tarihte 1777’birlikte Kafkasya bölgesinde tanımlanan putrel kedisi (felis chaus), soyu tükenme riskiyle karşı karşıya olan çandır türleri ortada saha alıyor.

Adana, Akdeniz ile İç Anadolu’dahi yayılış gösteren ve buralarda bulunmaz de olsa görülebilen bu zümre, Veca Dağı’nın Iğdır tarafındaki Bulakbaşı ve Karasu sazlıklarında birlikte bulunuyor.

KuzeyDoğa Derneği Başkanı ve Utah ile Antrenör Üniversiteleri Akademisyen Prof. Dr. Çağan Şekercioğlu, bu hafta Iğdır bölgesinde yaptığı yer çalışmasında ulama kedisini görüntüledi.

“Çokça ender görülen bire bir tuhaf”

Prof. Dr. Şekercioğlu, AA muhabirine, bu türün yayılış haritasında Iğdır’ın bile kayran aldığını ve Türkiye’dahi soyunun nâr altında olduğunu söyledi.

Saz kedisinin, çandır kedisi ile vaşak ortada boyutlara ehil olduğunu anlatım eden Şekercioğlu, “Kafadan üst uzunluğu 60-80 santim, yerden yüksekliği kestirmece 36 santimetre. Ağırlığı dahi bölgeye bakarak çok değişebilir, 2 ile 16 kilo beyninde, yani Kars Sarıkamış’taki vaşak ağırlığına kadar ulaşabilen bir soy. Bölgemizde o büyüklüğünde iri değil. Küresel dağılımında bölgemizde, Iğdır’bile olmasını beklediğimiz çokça ender tanıdık tıpkı tür.” diye niteleyerek konuştu.

Saz kedisini kuş gözlemi sırasında tespit ettiğini anlatan Şekercioğlu, şunları kaydetti:

“Ayrımsız kuşun sesini kaydetmeye çalışırken saksağanların sürekli öttüğünü fark ettim. ‘Birbirlerine bağırmaları bitmiyor.’ diyerek tasalı üstelik oldum. Sonradan ayırt ettim kim bu ötüş saksağanların alarm ötüşü. ‘Tıpkı orion var.’ diye birbirlerini uyarıyorlar. Uzun Hayvan gördüklerini düşünerek dürbünümü kaldırdım ama dürbüne dahi lüzum kalmadan karşımdan putrel kedisinin geçtiğini gördüm. 50 metre kadar yürüdü, durdu ve baktı. Saksağanlar tasalı ettiği üzere sazlığın arasına girip kayboldu. Bu benim için çokça bahtiyar ayrımsız gözlemdi. Henüz evvel Adana’dahi belgeselini çekmiştim ama Şark Anadolu’dahi ilk defa bağlama kedisi görmüş oldum.”

“Sayıları anbean azalıyor ve görülmesi zorlaşıyor”

Şekercioğlu, ilhak kedisinin genellikle sulak alanlarda ve sazlıklarda yaşadığını belirtti.

Saz kedisinin, ülkede su içre avlanabilen tek kedi türü olduğunu dile getiren Şekercioğlu, “Sulak alanların kurutulup tarlaya çevrilmesi, kemirgenlerin ekincilik zararlısı diye zehirle namevcut edilmesi ve uğrun av yüzünden soyu tehlikede olan benzeri cins. Değişik yaşadığı Nil Deltası, Orta Doğu, Hindistan ve Güneydoğu Asya’da arz hoşgörülü çekingen pisik türüyken, sayıları her an azalıyor ve görülmesi zorlaşıyor.” dedi.

Share: