Libya’da günlük yer yağı üretimi, akse öncesi üretim miktarını geçti

Ulusal Petrol Şirketi Başkanı Ferhat bin Kıdara, Reislik Konseyi Başkanı Muhammed ahali-Zıt, Ulusal Bağlantı Hükümeti Başkanı Abdulhamid Dibeybe, Libya Gestalt Bankası Başkanı Es-Sıddık halk-Yetişkin ve Saymanlık Bürosu Başkanı Halid Şekşek hükûmet merkezi Trablus’ta bir araya geldi.

Görüşmeden sonradan yapılan bağlanmış açıklamada sözlerine kayran verilen Bin Kıdara, görevi devraldığından beri kurumun hedefinin istihsal seviyelerini çoğaltmak olduğunu belirtti.

Bin Kıdara, yer yağı üretimi günce 1 milyon 200 bin varili biraz aştığını ve yer yağı sahalarının kapanması krizinden geçmiş istihsal miktarını geçtiğini vurguladı.

Libya’da Millî Angajman Hükümeti Başbakanı Dibeybe’nin 12 Temmuz’da Millî Yer Yağı Kurumu Dümen Kurulunu yeniden oluşturma çalışmaları kapsamında Mustafa Sanallah’ın adına Ferhat Ömer bin Kıdara’yı görevlendirdiği bildirilmişti.

Ulusal Yer Yağı Kurumunun eskimemiş başkanı Bin Kıdara’nın 14 Temmuz’da görevini yöntemince teslim aldığı açıklanmıştı.

Bin Kıdara, 26 Temmuz’da yaptığı açıklamada, yaklaşık tıpkı hafta öncesinde ortalama 870 bin varil seviyesinde olan günce petrol üretiminin 1 milyon 25 bin varile ulaştığını aktarmıştı.

Hangi olmuştu?

Libya’da 17 Nisan’dan bu yana türlü bölgelerdeki güvenlik sorunları nedeniyle petrol sahalarındaki üretimde ve yer yağı ihraç edilen limanlardaki faaliyetlerde arıza yaşanıyordu.

Bu süreçte üç yer yağı sahasındaki günlük üretimin mecmu 100 bin ila 200 bin varile büyüklüğünde düştüğü bildirilmişti.

Libya Yer Yağı Hilali bölgesinin gelecek gelenleri, 16 Temmuz’da yaptıkları açıklamada ise 3 aydır bağlı olan petrol sahaları ve limanlarında yaşanan krizin sona erdiğini ve yer yağı ihracatının yeniden başladığını duyurmuştu.

Libya’da milli gelirin muhteşem bire bir kısmı kabak petrolden sağlanıyor. Bire Bir “ağırlık unsuru” olarak makbul yer yağı üretimindeki aksaklık ülkede inikat sıkıntısına el açıyor.

Normal şartlarda günde 1,4 milyon varil tor yer yağı üreten Libya, 2025’e kadar üretimini 1,6 milyon varile çıkarmayı hedefliyor.

Libya, 4 yıl sonra Cezayir’e Büyükelçi atadı

BM misyonu 3 ay daha Libya’da

Yer Yağı fiyatları geriledi

 

Share: