Tokat Şehremini Eroğlu, yemeni sergisini gezdi

Tokat Şehremini Eyüp Eroğlu, yazma sergisini gezdi.

Eroğlu, artist Emel Ardahanlı’nın Tokat Kent Müzesi’nde açtığı “Eskilerden-Yenilerden Renklerin Ahengi” isimli çit baskısı ve ahali nakışları sergisini mülakat etti.

Sergiyi gezerek artist Emel Ardahanlı’dan eserler karşı bilgi alan Eroğlu, “Halk sanatları bir şehrin hem maddesel hem dahi manevi zenginliğini ortaya koyan unsurlardır. Tokat’ımız bilhassa umum sanatları alanında ensesi kalın kültüre cemaat bire bir şehirdir. Zer sanatçımız Emel Ardahanlı’nın yemeni baskısı ve el nakışları sergisinde üstelik bu kültürel zenginliği benzeri el elan gördük. Bu nadide çalışmalar amacıyla kendisine çokça teşekkürname ediyorum.” dedi.

Yazmacılığın Tokat’ta el sanatları anlamında öncü bir ayar olduğuna dikkati çeken Eroğlu, şunları kaydetti:

“Hem şehrimizin kültürel kimliğinin kocaman tıpkısı parçası olması hem de ekonomik girdileri ile Tokat’a ulama sağlaması açısından bizim için Tokat yazması oylumlu benzeri değerdir. Şehirlerin kokuları vardır, barı kokusu, Tokat şehrinin kokusudur. Şehirlerin sesleri vardır, çit baskısı yapılırken çıkan gürültülü Tokat şehrinin sesidir. Yazmacılık Tokat’ımızda 600 yılı aşan bire bir geçmişe sahiptir. Seçme ne kadar başka şehirler yazmacılığı sahiplenmeyi arzulasalar de bu mehabetli değerimiz çok zer ustalarımızla gelişigüzel bizim katiyen rekabet etmeyeceğimiz benzeri konudur. Yazmanın başkenti Tokat’tır, çeper Tokat’ındır.”

Share: