Hdp’li Aziz Orhan Işık Nazır Bilgin’e İşçi Ölümlerini Sordu

HDP Van Milletvekili Eren Orhan Işık, akıbet ayrımsız haftada Ankara’birlikte beyaz zehir işçisi Ömer Tür, Gaziantep’te yapım işçisi Mualla Taşar, itfaiye işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’birlikte inşaat işçisi Erhan Aldanmaz, İstanbul’dahi hastanede güvenlik görevlisi olan Çakırdoğan Okudan, gemide zeybek olan Manzume Balcı, Sakarya’de tıpkı firmada ısı elektrik işçisi olan Muhsin Bölük, Konya’de yapım işçisi İbrahim Demircan, Mersin’de inşaat işçisi Emrah Aslan, Bursa’üstelik Suriyeli yapım işçisi Abdurrahman Ahmet’in yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Işık, işçi ölümlerini Mesai ve Sosyal Asayiş Bakanı Vedat Bilgin’e sordu.

HDP Van Saylav Eren Orhan Işık iştirakçi ölümlerini TBMM’ye taşıdı. Işık, Say ve Toplumsal Asayiş Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesini TBMM’ye sundu. Önergede şu ifadeler düz aldı:

“İSİG MECLİSİ’NİN DERLEDİĞİ VERİLERE BAKARAK 2021 YILINDA İŞ CİNAYETLERİNDE SUNMA BIR IKI 2.170 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİR”

“Türkiye’de muktezi önleyici tedbirler alınmadığında gelişim cinayetleri sistemli tıpkı şekilde devam etmektedir. Her sene yer beş alti iki bin kişinin bu cinayetler kapsamında yaşamını yitirdiği kamuoyuna yansımaktadır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG Meclisi) basın ve sair ara sıra kaynaklardan derlediği verilere bakarak 2021 yılında aksiyon cinayetlerinde yeryüzü birkaç 2.170 iştirakçi yaşamını yitirmiştir. Ağustos ayında 186 ve 2022 yılının önce sekiz ayında 1202 işçinin yaşamını yitirdiği işyerlerinde sürekli, engelleyici tedbirler alınmamaktadır. İSİG Meclisi’nin kamuoyuna duyurduğu raporlarına bakarak 2013 yılından bu yana 18.280’den çok iştirakçi, lüzumlu önlemler alınmayan aksiyon cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir. Özellikle ekincilik ve inşaat sektörlerinde vasıta dışılık nedeniyle gelişim cinayetlerinde yaşamını yitirenlere, gelişim kazası ve patika hastalığı geçirenlere ait verilerin kaydı evet tutulmamaktadır ya de fire tutulmaktadır.

“İŞYERLERİNDE TEDBİRSİZLİK ÖLÜM GETİRMEKTEDİR”

16 Ilkgüz 2022’de Van-Hakkari karayolunun Güzeldere mevkiinde tünel inşaatında etkin işçilerden ikisi yaşamını yitirdi. Limak ve Gökçenay firmalarının taşeronu olan Ölmez-Ertuş firmasının işçileri olan Vanlı iştirakçi Yusuf Sönmez ve Diyarbakırlı işçi Şafak Çelik üstelik 20 yaşındaydı. Son ayrımsız haftada Adana’üstelik orman işçisi Imge Durakçı, Kastamonu’da inşaat işçisi Abdurrahman Birgün, orman işçisi Yaşar Sarıcı, Urfa’da yapım işçisi Mustafa Tığ, Samsun’de otel müteharrik Mustafa Şeker Hastalığı, Malatya’bile inşaatta çalışan Fatih Kızılkaya, Sevinçli Gündoğan ve Mehmet Gürültü, Ankara’birlikte Beyaz Zehir işçisi Ömer Tip, Gaziantep’te yapım işçisi Mualla Taşar, itfaiye işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’bile yapım işçisi Erhan Aldanmaz, İstanbul’birlikte hastanede güvenlik görevlisi olan Çakır Okudan, gemide kaptan olan Koşuk Balcı, Sakarya’de bire bir firmada ısı yalıtım işçisi olan Muhsin Hizip, Konya’üstelik inşaat işçisi İbrahim Demircan,  Mersin’de inşaat işçisi Emrah Arslan, Bursa’dahi Suriyeli yapım işçisi Abdurrahman Ahmet yaşamını yitirmiştir. Yaşamını yitirenlerin dışında alçak yaralanan, kalıcı aynı şekilde engelli olan işçilerin olduğu bilinmektedir. İşyerlerinde tedbirsizlik ölüm getirmektedir.”

Icra Vekili Bilgin’e yöneltilen sorular şöyle:

“16 Eylül 2022’de Van-Hakkari yolu üstünde Güzeldere tüneli inşaatında yaşamını yitiren 20 yaşındaki işçiler Yusuf Sönmez ve Şafak Polat’ın ölümü üzerine düzenlenen tıpkı soruşturma mevcut mudur? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe merbut ahiret yolculuğu sayısı’ kaç olmuştur? Bu ölümlerin sebeplerine göre dağılımı nasıldır? Bu ölümlerin gözyaşı ve eşey dağılımı nasıldır? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe sınırlı kazalarla özürlü olan can sayısı’ birçok olmuştur? Türkiye’de mültecilerin geçirdiği aksiyon kazaları ve maruz kaldıkları meslek hastalıklarına ilişkin Bakanlığınızın benzeri malumat derlemesi veya raporu bulunan mudur? 2011-2022 yılları beyninde Türkiye’de yaşamını yitiren sığınmacı işçi sayısı ve bu kişilerin tebaa, eşey, gözyaşı kadar göstergeleri nedir? Türkiye’de işyerlerinde tedbirsizlik nedeniyle yaşanan ölümlerden bakanlığınızı siyaseten mesul görüyor musunuz? Bu sorumluluğun gereği adına yaşamını yitirmiş işçilerin ailelerine sunduğunuz ruhsal, hesaplı ve içtimai destekler nelerdir?”

Share: