Karadeniz’de yeni terbiye öğretim yılı başladı

Trabzon, Bayburt, Cıvıl Cıvıl, Artvin, Rize ve Giresun’üstelik kullanılmamış eğitim talim yılının başlamasıyla öğrenciler okullarına gelerek öğüt başı yaptı.

Trabzon yer merkezi ve ilçelerindeki 630 okulda 145 bin 911 mektepli, sabahleyin saatlerinde öğüt zilinin çalmasıyla yaz tatili sonrası kullanılmamış eğitim bilimi tedrisat yılına başladı.

12 bin 90 öğretmenin görev yapacağı 2022-2023 eğitim bilimi talim yılında ayrıca 18 ilçedeki 351 okulun bakım ve onarım çalışması yapıldığı öğrenildi.

Bu arada, İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Bayburt

Bayburt’ta yeni eğitim bilimi ve tedrisat döneminde 138 okulda 1022 hoca eşliğinde 14 bin 103 mektepli, ders başı gerçekleştirdi.

Etkinlikler kapsamında Ilbay Cüneyt Epcim ile İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Rahmi Cenup, 21 Küçük Ay Kurtuluş İlkokulu’nu mülakat etti.

Vali Epcim, konuşmasında, eğitimin önemine dikkati çekerek, öğrencilere muvaffakiyet diledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Güney ise öğrencilerin elan sağlıklı ortamda terbiye alabilmesi için yaz boyunca lazım çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Ordu

Cıvıl Cıvıl’bile 575 okulda kısaca 123 bin mektepli ile kestirmece 11 bin hoca eskimemiş eğitim bilimi ve talim dönemine başlamanın heyecanını yaşadı.

Etkinlikler kapsamında Altınordu ilçesindeki Meliha Lütfü Türkmen İlkokulu’nda merasim düzenlendi.

Törende, Ilbay Tuncay Sonel, yaptığı konuşmasında öğrencilere ve öğretmenlere başarılar diledi.

İl Milli Yetişek Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu’de “Yetişek; hikmeti, hakikati ve iyicene olanı özlemek maksadıyla yapılan tıpkısı yolculuktur. Bu nadir yolculukta cennet ülkemizin münevver yarınlarının, eren milletimizin istikbalinin kişi edileceği çocuklarımızın teferruat deryasına kulaç atacağı eskimemiş ayrımsız yetişek öğretim yılını elan karşılamaktayız.” dedi.

Törene, Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, Milli Terbiye Bakanlığı Teftiş Heyeti Başkanı Kavi Çakırdoğan, kaymakamlık şehremaneti başkaları, kaymakamlar ve öğrencilerin velilileri katıldı.

Artvin

Artvin’birlikte kullanılmamış 2022-2023 yetişek talim yılının başlamasıyla öğrenciler okullarında ibret başı yaptı.

İl genelindeki 237 terbiye kurumunda 24 bin 832 mektepli ve bin 941 sarıklı eskimemiş eğitim tedris yılına başladı.

Artvin Valisi Yılmayan Doruk beraberindeki İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Fahri Enerjik ile Atatürk Ortaokulu’na konuşma etti.

Burada aynı konuşma işleyen İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Enerjik, milli yetişek camiası yerine kullanılmamış eğitim bilimi tedris yılana hem hoca ve idari kadrolarıyla hem da fiziki koşulları iyileştirilen okullarla amade bir şekilde başladıklarını kaydetti.

Artvin’üstelik yeni meslek türlerinin üstelik hizmete açıldığını kaydeden Çevik, “Güzeşte yıl spor lisemizi açmıştık, bu sene iyice sanatlar lisemizi ve Hopa’üstelik olgun sanat merkezimizi hizmete açtık. Bugün eksiksiz olarak cemi okullarımızda öğüt başı yaptık.”dedi.

Meslek öncesinde yüzde yüz okullaşmayı amaçladıklarını kaydeden Çevik, “İlk ve mutedil öğretimde bile eski yıllardaki muvaffakiyet çıtasını daha de artırarak kestirmece 2 bin öğretmen arkadaşımızla cemi zamanımızı, emeğimizi, öğrencilerimize harcayarak çalışmalarımıza bitmeme edeceğiz.” diye konuştu.

Ilbay Zirve ve Enerjik daha sonra sınıfları gezerek öğrencilere ibret ve temel kitaplarının dağıtımını yaptı.

Rize

Rize’birlikte yeni terbiye ve öğretim dönemi başladı. 199 okulda 4 bin 636 hoca eşliğinde tahminî 55 bin 240 mektepli, yaz tatilinin peşi sıra ders başı yaptı.

Rize Valisi Kemal Çeber, kullanılmamış yetişek-tedris yılı dolayısıyla yayınladığı mesajında, teferruatlı ayrımsız aranın arkası sıra kullanılmamış tıpkı eğitim bilimi ve talim dönemine başlıyor olmanın sevincini ve heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Dünyanın hızlı hızlı gelişip dönüşürken gani bilgili adam gücü ve bunu sağlayan birinci sınıf eğitim bilimi ihtiyacının birlikte farklı önem kazandığını kaydeden Çeber, “Eğitim Bilimi ve öğretimdeki en cesim hedefimiz çocuklarımızı bilimsel ve teknolojik donanımların beraberinde milli, sağtöresel, manevi ve kültürel değerlerle bezenmiş adına yetiştirmektir.” ifadelerini kullandı.

Giresun

Giresun’üstelik meslek öncesinde 6 bin, ilkokullarda 18 bin 500, orta okullarda 20 bin ve liselerde 22 bin 500 kalkmak amacıyla örgün eğitimde 65 bin 500 mektepli yeni eğitim yılına başladı.

Vali Enver Ünlü, Yeşilgiresun İlkokulu’nda tevhit edilen İlköğretim Haftası programında yaptığı konuşmada, gençleri vatanına, bayrağına, Cumhuriyetine vabeste, milli ve manevi değerlerine topluluk çıkan, insanı değerleri benimseyen erat namına yetiştirmenin genişlik iri murat ve arzuları olduğunu söyledi.

Okulun dört duvarla dönük, içerisinde mektepli ve öğretmenlerin düz aldığı binalardan ibaret olmadığının altını çizen Ünlü, şunları kaydetti:

“Okul tıpkısı zamanda benzeri milletin hafızasıdır, tarihidir, kimliğidir, geçmişidir ve okumuş geleceğidir. Böylesine koca bire bir kurumun sorumluluğu çok kocaman, bire bir zamanda kutsaldır. Bu bilinçle girişmek hepimizin görevidir. Bizim milletimize karşı arz balaban sorumluluğumuz terbiye tedrisat hizmeti üzere yaptığımız çalışmalardır. Bu sorumluluğumuzu mucibince yerine getirebilirsek işte o ant vicdanen dahi şen peki, elimizdeki kutsi bayrağı elan yükseklere taşımaları amacıyla gelecek nesillere hayat içerisinde devredebiliriz.”

SELIM Fırka Giresun Mebus Kadir Vazıh ise okulların bahçelerinin çiçek açtığı, rengarenk, sokakların diri olduğu benzeri dönüş yaşandığını tabir ederek, “Ülkemizin onlara ihtiyacı var gailesiz beyinlere, gayretlere, eskimemiş keşiflere, kullanılmamış ufuklara ihtiyacımız var. Biz gelecek nesillerden imdi umutluyuz, donanımlarına, yeteneklerine inanıyoruz. Bu eskimemiş tedris yılının çocuklarımız ilkin başlamak amacıyla ülkemiz amacıyla berceste olmasını diliyorum.” dedi.

Öğrencilerin şiirler okuyup umum oyunları gösterilerinin sunduğu program Ilbay Adlı’nün ibret zilini çalmasıyla sona erdi.

Programa Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demirel, Giresun Açıkgöz Nahiye Komutanı Ferik Selçuk Saika, İl Inanma Müdürü Recep Güzelyazıcı, İl Milli Terbiye Müdürü Ertuğrul Tosunloğlu ile veliler katıldı.

Share: