Artvin’de Sevir Güreşleri Türkiye Şampiyonası yapıldı

Artvin’de “5. Kafkasör Sevir Güreşleri Türkiye şampiyonası” sona erdi.

Valilik koordinesinde Artvin Boğacılar Spor Kulübünce, şehir merkezine 12 kilometre mesafedeki ormanlarla dönük 1200 rakımlı Kafkasör Yaylası’ndaki arenada planlı şampiyonaya İzmir, Entelektüel, Muğla, Denizli, Rize, Erzurum ve Artvin’den toplam 68 sevir katıldı.

İki aktarılma süren sevir güreşlerinin serencam gününde “pehlivanlar” klasmanında “göl ayağı”, “bayağı ölçülü”, “balaban ölçülü”, “başaltı” ve “mebde” kategorilerinde 40 kele arenaya çıktı.

Sıcak havaya rağmen binlerce kişinin izlediği güreşlerde toplamda 182 bin teklik mal ödülü dağıtılırken, güreşlerin sunma prestijli kategorisi olan Pehlivanlar Esas Kategorisinde böke “Poyraz” isimli boğanın sahibi Hasan Sebep 40 bin teklik ile ödüllendirildi.

Boğalar arenaya çıkmadan evvel boynuzlarının sivrileştirilmesi ihtimaline alın boynuz kontrolünden geçirilirken, kazanan boğalar bile doping testine bağımlı tutuldu.

Pehlivanlar klasmanı kıç kategorisinde Şener Yağ’a ait “Hızlı”, gerçekten mutedil kategorisinde Ahmet Şahin’e ilgili “Hınç”, büyük mutedil kategorisinde Valör Uzun’a ilgili “Mercan”, başaltı kategorisinde Yaşar Kuş’a ilgilendiren “Kişmiri”, kafa kategorisinde da Hasan Saika’a ait “Poyraz” bir numara oldu.

Yıldızlar klasmanı alelade ölçülü kategorisinde Hedef Polat’a ilgili “Küçümseme”, büyük orta kategorisinde Ulu Gültekin’e ait “Bozo”, başaltı kategorisinde Yiğithan Koç’a ilgili “Boğaçhan”, baş kategorisinde ise Yılmayan Köse’ye ilgilendiren “Müddeiumumi Komutan” ünlü sevir bir numara oldu.

Rize’den mevrut Muhammet Demirkıran, kele güreşlerini çok sevdiğini ifade etti.

Çanakkale Biga’dan güreşleri izlemeye gelen Lütfü Borazan, “Artvin doğasıyla yeşilliği ile meşhur. Herkesin bu doğayı görmesini bile isterim. Daha önceki kele güreşini çalışkan izlememiştim. Televizyonda görüyordum çok alçalma ediyordum. Çokça fena hâlde” ifadelerini kullandı.Share: