Mustafa Adıgüzel: “Fındıkta Tekelleşmeye, Meydan Hâkimiyetine, Erkek Kemal Son Verecek”

CHP Cıvıl Cıvıl Mebus Mustafa Adıgüzel, Karadeniz Bölgesi’nin gerçek barışma kaynağı olan fındığa ilgilendiren yaptığı açıklamada; “Genel Başkanımız Giresun’üstelik çıplak Ferrero’nun ismini vererek söyledi. İlk kez tıpkı Umumi Başbuğ fındıkta tekelleşmeye, ortalık hakimiyetine, Bay Eksiksizlik serencam verecek. Çünkü tığ milliyetçiyiz diye kibir aldı. Genel Başkanımızın yaktığı belen fişeği ile tezce ardından Türkiye Ekincilik Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, AKP Kalabalık Milletvekili ve Cıvıl Cıvıl Şehir Konseyi Başkanı’ndan ardı ardına açıklamalar geldi. Bu tarihi süreci bile Umumi Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu başlatmıştır. İnşallah tüketici da gine tığ olacağız” dedi.

Mustafa Adıgüzel, CHP Ordu İl Başkanlığı’nda fındıktaki mesail üzerine zaman matbuat açıklaması yaptı. Adıgüzel, “Bugünün tarihi bire bir yere paye edin. Fındıktaki F Tipi yapılanmayı, Fındıktaki koşut izzet yapılanmasını açıklıyoruz” dedi.

Adıgüzel, Ferrero’nun fındıkta tekelleştiğini CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Giresun’de açıkladığını belirtirken, “Fındıktaki devlete koşut yapının adı Ferrero’dur. Aynı FETÖ paralel yapılanmasında olduğu üzere Ferrero üstelik Erdoğan yoluyla beslenip büyütülmüş, demincek bu devasa tevhit bina ile benzeri Fetö’nün sonradan yaptığı kabil Erdoğan’ı dahi dinlemiyor devlete da temel tutmaktadır” diye konuştu.

Adıgüzel’in konuşmasından öne sâdır başlıklar şöyle:

ŞİMDİ DE FERRERO 48 TL DEDİ: Erdoğan 54 TL dedi. İki dönüş bilahare TMO düzeltti. Demincek birlikte Ferrero 48 TL dedi, manavlar düzeltti: 48 TL bizim satış fiyatımız yetiştirici ancak 45-46 TL’ye satarsa tamam dediler. İyi benzeri Yalan Rüzgarı bitmeme ediyor. Biz Erdoğan fındık taban fiyatı açıkladığında ne demiştik? Bu ayrımsız aya fiyatı değildir. Bu benzeri neşir fiyatıdır. Bu ayrımsız domates dolması fiyatıdır. Bu tıpkısı zarar fiyatıdır. Zaman fındık piyasasında 3 farklı karşılık vardır. İşte o periyot fındık fiyatı olarak bizim istediğimiz 70 TL verilseydi, serbest etraf bugün 60 TL’nin altına inemezdi.

FERRERO PİYASAYI KİLİTLEDİ: Şu anda tamam tüccarlar kabuklu fındık ellerinde bekliyor. Ferrero piyasayı kilitledi. Kişi birlikte hava yapmıyor, manav ve tüccardan da almıyor. Çap adına çalım yapan TMO üstelik üreticiye seçkin tür eziyeti yapıyor. Nem oranına bakarak kesinti yapıyor, fındığı iade ediyor, ayrıca bazı bazı on paralık kabul etmiyor. Yetiştirici serbest piyasaya yönlendiriliyor. Zer tarım ismi ile Ferrero, kestirmece 20.000 üreticiden 50.000 titrem fındığı 1 yıl içinde matlup. Geri artan arık fındık mı?  Elhak Ferrero cemi fındığı kendisinin yerine görüyor.

HÜKÜMET ÜRETİCİYİ YETIŞTIRMEK YERİNE FERRERO’YU DESTEKLEDİ: Ferrero, Düzce’bile kırma tesisi kurdu. Celal üstelik 680 milyon TL bindi verdi. Hükümet üreticiyi esermek yerine Ferrero’yu destekledi. Memlekette ihtiyaçtan 3 kat aşkın fındık kırma tesisi varken Ferrero’evet haddinden fazla balaban kapasiteli kırma tesisi amacıyla 680 milyon liralık teşvik verdi. Eksiksiz kâin pili sektörünün 1 yılda yatığı işi 3 ayda yapacak kapasitede.

IGA’NIN BORCUNU 25 YIL ÖTELEDİ: Ferrero’ya zaten ülkede mevcut nakız sektörü üzere özlük sanayicisini bitirsin diyerek isteklendirme veren hükumet fındık üreticisi üzere verdiği teşviki 9 yıldır 1 liralık da arttırmadı. İstanbul Havaalanı işleten IGA’nın borcunu 25 sene öteledi. Birçok mülk? Tekmil 1 milyar 195 milyon Euro. Olur, çiftçinin borcu olunca hangi yapıyor suyunu kesiyor, elektriğini kesiyor. Traktörünü haczediyor. 120 bilyon dolarlık acun fındık piyasasında bize sakıt hoppadak 2,5 bilyon dolar.

BU BİR INIKAT DEĞİLDİR, BU BİR YEMİN METNİDİR: Bu amal bu hale lacerem geldi? Önceki 2015’te Oltan Besin satışı yapıldı. Arkası Sıra yerel dış satımcı, manav ve tacir ile kesim imzaladı. Zaman ilk kez bu sözleşmenin gâh detaylarını kamuoyu ile paylaşacağım. Uyuşma 17-18 sermaye. Elan 1. Süje 1. Maddede Ferrero ‘Ben acun lideriyim’ diyor. ‘Bana tabisiniz’ diyor. 2. yön b) bendinde ise kilitsiz küreksiz alıcılarına fındık fiyatını sonsuz düşürülmesi talimatını veriyor. Bu bire bir anlaşma değildir, bu ayrımsız kasem metnidir.

FERRERO, ERDOĞAN’IN AÇIKLADIĞI DEVLETİN BILEN FİYATINI TANIMAYIP KENDİNE BAKARAK FİYAT AÇIKLADI: Gelinen noktada 392 ihracatçı firma zaman 39’a büyüklüğünde düşmüştür. Kargaşa’birlikte 55’ten 5’e düşmüştür. Ferda 1-2 pasaj kalacaktır. Ferrero, Erdoğan vasıtasıyla açıklayan devletin gurur fiyatını tanımayıp kendine göre kıymet açıklamıştır. İstediği tüccardan fındık alıp, aynı koşullarda fındık veren bir diğerinden almamaktadır. Ferrero, devletin rakiplik kurallarını ve kanunlarını tanımadan zat kurallarını kendisi koymaktadır.

SERBEST PİYASAYA FİYAT DAYATILMIŞ ETMEKTEDİR: Anayasamızın 167. Maddesi… Fehamet, mülk, kredi, anamal, para ve bakım piyasalarının zinde ve düzenli işlemelerini sağlayan ve geliştirici tedbirleri alır; piyasalarda fiili yahut geçim sonucu gelecek tekelleşme ve kartelleşmeyi önler. Bu firma, devlete ve erkin piyasaya kıymet dayatilmiş etmektedir.

GELİNEN NOKTADA FINDIKTA F-TİPİ YAPILANMANIN ADINI AÇIKLIYORUM, FERRERO: Biz bu filmi daha ilk gördük. Erdoğan’ın zat elleriyle büyüttüğü ve bu ülkenin başına bela ettiği bire bir tevhit şebeke henüz önce elbet devlete başlangıç tuttuysa bugün dahi tekrar fındık sektöründe benzeri senaryo sahnelenmektedir. Gelinen noktada fındıkta F-tipi yapılanmanın adını açıklıyorum: Ferrero!

AYNI FETÖ KOŞUT YAPILANMASINDA OLDUĞU GİBİ FERRERO ÜSTELIK ERDOĞAN TARAFINDAN BESLENİYOR: Fındıktaki devlete paralel yapının adı Ferrero’dur. Aynı FETÖ koşut yapılanmasında olduğu kabilinden Ferrero bile Erdoğan eliyle beslenip büyütülmüş, demincek bu devasa tevhit bina ile ayrımsız Fetö’nün sonradan yaptığı gibi Erdoğan’ı da dinlemiyor devlete de saksı tutmaktadır. Erdoğan’ın fiyatını tanımıyor, devletin nizamlarına rekabet mevzuatına saha okuyor. Başıboş Rakiplik hukuku aynı milli buyuru meselesidir. Zaman Ferrero ekonomimiz amacıyla bir milli düzenlilik sorunudur.

SEN KİM OLUYORSUN: Bu laf yöntem üstüdür. Reisicumhur ile çabucacık rastgele konuda fikirlerimiz değişik. Ama bu ülkenin Cumhur Reisi gani evet da acı benzeri bedel açıklıyor ve sen buna ‘ben seni tanımıyorum’ diyorsan dur orada bakalım. Sen kim oluyorsun?

FINDIKTA TEKELLEŞMEYE, PİYASA HAKİMİYETİNE, MÖSYÖ KEMAL SERENCAM VERECEK: Genel Başkanımız Giresun’birlikte ayan Ferrero’nun ismini vererek söyledi. İlk kez bire bir Genel Başbuğ fındıkta tekelleşmeye, çevre hakimiyetine, Mösyö Kemal son verecek. Çünkü biz milliyetçiyiz diyerek büyüklenme aldı. Genel Başkanımızın yaktığı meni fişeği ile çabucak ardından Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, AKP Kargaşa Milletvekili ve Kargaşa Şehir Konseyi Başkanı’ndan ardı ardına izahat geldi. Bu tarihi süreci bile Umumi Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu başlatmıştır. İnşallah mütemmim bile esasen biz olacağız.”Share: