Hilvan Kültür Odası Başkanı Vukuf İpar: “Tarsim Ödeme Yapmamak İçin Elinden Geleni Yapıyor”

DİLAN MUTLU

Hilvan Tarım Odası Başkanı Bilgi İpar, Şanlıurfa’üstelik ürünlerini sigortalatan ve dondan çevre uymazlık gören üreticilere TARSİM’in (Ekincilik Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş.) hasar ödemesi yapmadığını belirterek, “Ekincilik ilçe müdürlüklerinin yüzde 50 olarak hasarlı raporu verdikleri mercimeklerde TARSİM, muvaffakiyetsiz kilogram veya benzeri kilo hasar göstermektedir. TARSİM bölgemizde ödeme yapmamak üzere elinden geleni yapıyor” dedi.

Hilvan Kültür Odası Başkanı Bilgelik İpar, Şanlıurfa’de zirai dondan kötülük gören üreticilerin hasar ödemeleriyle ilişkin yaşadıkları sıkıntılara ait açıklama yaptı. ZÜMRÜDÜANKA Olgun Ajansı’na mütekellim İpar, şunları söyledi:

“TARLANIN İÇERİSİNDE HAYVAN OTLADIĞINI GÖRÜNCE İÇİN HASAR ÖDEMESİ VEREMEYECEKLERİNİ SÖYLEMİŞLER”

“Geçtiğimiz zaman Şanlıurfa bölgemiz hem kuraklıktan hem dondan hem birlikte doludan begayet ayrımsız zarar gördü. Çiftçilerimiz bu konudan çılgın mustarip. Tabi çiftçilerimiz bu afetlerden haddinden fazla çok kötülük görmemek için ürünlerini güvence altına kabul etmek yerine zirai sigorta yapmış, TARSİM poliçeleri düzenlemişlerdir. TARSİM poliçelerini düzenledikleri devir bunlara mahsus tıpkısı miktarda prim ödemekteler. Çiftçilerimiz, meşgul yağdıktan sonradan TARSİM’den zararlarının tayin edilerek karşılanmasını murat etmişlerdir. TARSİM eksperleri eskiden gelmediği için tespit yapamadılar. Tespit yapmadıkları üzere 10 dönem sonra gelen TARSİM eksperleri tarlanın içerisinde beş altı parça hayvan gördükleri üzere ‘bu tarla otlatılmış’ diye hasara girmeyeceğini, bu konuda hasar ödemesi veremeyeceklerini söylemişler.

Bağımlı afet gören benzeri tarla dondan çevre benzeri uymazlık gördüğü antlaşma bölgedeki hayvan sahipleri ‘Nasıl olsa beis gördü. Tarım yer ve kaza müdürlüklerinden yüzdelik 100 hasar aldı. Genişlik azından hayvanlarımızı otlatalım’ diyerek gidebiliyorlar. Fellah tarlası aracısız uymazlık gördüğü üzere buradan umudunu kesmiştir. Ancak TARSİM eksperleri 10 dönem sonra gelip orada bir hayvanın otlatıldığını gördüğü antlaşma, ‘Burada efsanevi otlatılmış tığ buraya hasar tespiti veremeyiz’ beyanında bulunuyorlar. Bu durumda çiftçinin hasar gördükten sonra tarlasının başında her bir parsele ayrımsız dideban tutması imkansız.

“TARSİM ZARARI KARŞILAMIYOR”

TARSİM hesaplamayı yaparken köyün ortalamasını sancımak zorunda. Hasar gören parseli değil bile köyün toplamındaki verimin ortalamasını ağrımak zorunda. Köyde 3 veya 5 birey sulama yapabilmişse, arazisini kurtarabilmişse onların almış olduğu verimde köyün ortalamasını etkileyeceği amacıyla mahsus bir miktarda ortalamayı yükselteceği üzere dolayısıyla hasar gören çiftçinin üstelik engel görmemiş olduğunu söylemeye çalışıyor. Bundan ortalık masrafı karşılamıyor evet üstelik çok tikel aynı kısmını karşılıyor. Ekincilik kaymakamlık müdürlüklerinin yüzde 50 namına verdikleri hasarlı divane mercimeklerde TARSİM maatteessüf kim sıfır kilo yahut bir kilogram hasar göstermektedir. Etraflı lafın kısası TARSİM bölgemizde ödeme yapmamak amacıyla elinden geleni yapıyor.”Share: