VERİMDER, Küçük Asya Buluşmaları’nın 24.’sünü Şanlıurfa’da gerçekleştirdi

Yapılarda Erke Verimliliği Derneği (VERİMDER), iklim değişikliği, enerji verimliliği ve enerji tasarrufu konularının ele alındığı Anadolu Buluşmaları’nın 24.’sünü Şanlıurfa’de gerçekleştirdi.

VERİMDER İcra Oturmuş Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, topluluk ve Dünya Gazetesi iş birliğiyle benzeri otelde düzenlenen programda, Türkiye’nin çok sakil erke faturası bulunduğunu ve sanayiden imdi konutlarda enerji tüketildiğini söyledi.

Konutların yüzde 80’inde enerjinin akla yatkın tüketilmediğini aktaran Alkin, şöyle konuştu:

“Devletimizin bu konuda pençeli çalışmaları var. Farkındalık yerine devletimiz ileriye gidiyor. Erke kimlik belgeleriyle müntesip yasamız bundan sonra. Yani bina çekicilik satımlarında bundan sonra enerji kimlik belgesi lazım olacak. Erke faturamızın yüzde 42’si binaların tükettiği enerjiden kaynaklanıyor. Binaların duvarlarının kalınlığını akilane yapsak, yalıtımı akilane yapsak 5-9 milyar dolar tasarruf etme imkanımız evet. Artırım, enerjiyi birkaç kullanarak pişelim veya donalım etmek değil kamu tersi elan birkaç erke tüketerek tıpkısı randımanı sağlayalım demektir. Ayrımsız binayı soğutmanın maliyeti, ısıtmanın maliyetinin 2 katıdır. Bütün bu gerçekler ortadayken vatandaşımızda bilinç kurmak gerekiyor, bunun için bile basın mensupları bizim sunu muhteşem yol arkadaşlarımız.”

Acun Gazetesi Umumi Heyet Başkanı Melik Güldağ ile VERİMDER Genel Sekreteri Arkın Konak dahi programda birer banak yaptı.

Share: