Gümüşhane’de ahali, kuyruğu ve ayağı ekşimik, çenesi kırık kedilere zarar verenlerin bulunmasını istiyor

Gümüşhane’de Hasanbey mahallesi Cumhuriyet Altını caddesi üstünde sonuç 1 maaş dönemde kuyrukları ve bacakları kesilmiş halde görülen kediler vatandaşların ve çevre esnafın tepkisine illet oluyor. Hele esnafın çıkmaz hayvanlarını beslediği ve ilgilendiği bölgede akıbet dönemde ortaya çıkan görüntüler görenlerin içini acıtırken vatandaşlar bu vahşetin herif yoluyla yapıldığını sav ediyor. Cadde üstünde hizmet veren baytar kliniğinin çorlu hayvanlara pansuman yaparak yardım ettiği öğrenilirken, vatandaşlar sorumluların bulunarak cezalandırılmasını istiyor.

“BUNU BİRİSİ YAPIYOR, ARAŞTIRIP BULUNMASI LAZIM”

Mahallede bulunan pisik ve köpekleri beslediklerini söyleyen esnaf Garaz Dabağ, “Mahalleli olarak genelde burada kedi kapik bakıyoruz, mamalarını ve sularını veriyoruz ama sonuç zamanlarda baya benzeri ayağı tortu, kuyrukları kopartılmış kediler var. Bunun nedenini biz de nikbet ediyor ve öğrenmek istiyoruz. Bunu birisi yapıyor ama araştırıp bulunması gerekiyor” dedi.

“KİMİNİN BACAĞI BULUNMAYAN, KİMİNİN KUYRUĞU”

Mahalle sakini Hasan Elmahti de, “Ben dahi bu kedileri bakir kullanılmamış görmeye başladım kiminin bacağı bulunmayan, kiminin kuyruğu namevcut. Ki kesti hangi yaptılar bilmiyorum. Pöçük neden kesilir bilmiyorum” diyerek konuştu.

“BİR İNSAN ETKİSİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

Kedileri önceki gördüğünde başka hayvanların saldırısı sonucu bu arkaç geldiklerini fakat yaralanmalarına bakınca eş işi olduğunu düşündüğünü anlatan esnaf Alper Tunga Şarap, “Yaklaşık 3 hafta öncesinde gördüm. Evvel tıpkısı beyaz zehir kedinin kuyruğunun mecmu kesik olduğunu gördüm sair hayvanlarla savaş içerisinde olduğunu düşündük amma kamu anlamıyla kesilmiş. İkinci olarak bile siyah tıpkı kedinin yine bir şekilde kuyruğunun kesildiğini gördüm. Kolaylıkla hemen bir kesikler. Isteyerek yerine kesildiğini ve elan sonrasında da bazı kedilerin üstelik ayaklarının kesildiğini ayırt ettik. Alelhusus burada dolaşıyorlar yada apayrı aynı yerden buraya getirip bırakıyorlar. Bir âdem etkisi olduğunu düşünüyoruz. Çünkü ayrımsız hayvan saldırsa etkisini görürsünüz sunu azından ayrımsız sulu kalır bacağında, boynunda, belinde amma çabucak kuyrukta olması mucize” ifadelerini kullandı.

“SATANİST BİR GRUBUN KESTİĞİNİ SÖYLÜYORLAR”

8 pasaj kedinin kuyruğu ve ayağı kırık şekilde mahallede dolaştığını ifade eden Yunus Mustafa Demirhan, “Sayı Farkı 1 aydan fazladır kuyruğu ve ayağı kesik kediler, çenesi şikeste hayvanlar görüyoruz. Hayvanlara zulmedildiğini düşünüyoruz. Bazen arkadaşlarımız satanist tıpkı grubun da olduğunu ve hayvanları kestiğini söylüyor. Hangi olduğu belgisiz hayvanlara, korkulu anlamda yüklülük çekiyorlar. Bunlar bizi ve banal çocukları bile üzüyor. Kesinlikle bunlar kesilmiştir büyük tıpkı hayvan zulmü var burada. Bunu yapanların tespit edilmesi birlikte gerekiyor. Ego bu şekilde 8 çıngı hayvan gördüm bu şekilde, haddinden fazla keskin ayrımsız ebat” dedi.

Öte yandan ayağı kırık vaziyette bölgeye bırakılan kedilerin yetkililer marifetiyle bacağının yaklaşmak zorunda kaldığı ve bazı kedilerin bacağının bu nedenle olmadığı öğrenildi.

Share: