Esnaf kefalette cesaret başvurusunda su yaşanıyor

Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı (KESOB) Nurettin Parti, esnafa müteveccih bindi paketi çerçevesinde sunulan kredilere kısık talebin olduğunu söyledi.

Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Ilişki Başkanı ve Karabük 2 Nolu Esnaf Cesaret Kefalet Kooperatif Başkanı Nurettin Öğür, esnafa müteveccih destek paketine yaklaşık 500 civarında başvuru yapıldığını bildirdi.

Parti, Teşrinievvel ayında hayata geçirilen bindi paketinden incinmek isteyen esnaf ve sanatkarların başvurularını kotarmak için çabalama gösterdiklerini belirterek, ” Tek itimat kooperatif ortağını mağdur etmemek amacıyla azami hız gösteriyoruz. Bu manada bindi paketinin açıklamasının peşi sıra kentimizde Teşrinisani ayından itibaren 500’e mail üyemiz emniyet başvurusunda bulundu. Şuana kadar toplamda 100 kişiye kredileri verildi. Dosyalarını tamamlanarak bankaya gidip sırada bekleyenler var. Bizler Karabük kendisine tam mal sağlanması halinde aylık 10 milyon TL civarında kredi veriyoruz. Kredinin ürem oranı normalde yüzdelik 15 amma yüzde 7,5’ini oran sübvanse ediyor. Zımnında kredi kefalet kooperatifi marifetiyle yüzdelik 7,5 güven faizi uygulanıyor. Kredi arka limitimiz bile 500 bin liraya yükseldi. Hem yılsonu olması hem birlikte ortaklarımızın bindi paketinden berelenmek istemesi emniyet talebini arttırdı. Bizde esnaf ve sanatkarımızı mağdur etmeme ve başvurusunu biran önce sonlandırmak amacıyla azami ceht gösteriyoruz. Dosyaları 2023 yılına devretmeden müracaat sırasına göre el işi alıyoruz. Bu noktada üstelik esnaflarımızdan konsept bekliyoruz. Bugüne büyüklüğünde olduğu kadar daha çok üstelik esnafımızın el gününde yanın de olmaya devam edeceğiz” dedi. – KARABÜK

Share: