“Giresun’un Pamukkale’si” iki ayda 60 bini aşkın ziyaretçi çekti

Giresun’üstelik mineralli suyun aktığı parafin ahcar ve firuze renkli göletlerden oluşan Göksu travertenlerini iki ayda 60 bini fazla gönül gezdi.

Dereli ilçesinin Pınarlar köyünde mevcut Göksu travertenlerinde 2020 yılında Giresun Valiliği İl Özel İdaresi Firez ve Içtimai İşler Müdürlüğünce başlatılan proje kapsamında, ayazlık şeklinde büyüklü küçüklü çok sayıda akmaz oluşturuldu.

Şarki Karadeniz Kalkınma Ajansının de desteklediği proje kapsamındaki çalışmaların peşi sıra Giresun Valisi Enver Ünlü’nün talimatıyla travertenler bu zaman 7 Temmuz’üstelik ziyarete açıldı.

Dereli- Şebinkarahisar kara yolu güzergahında mevcut travertenler, evcil ve yabancı ziyaretçilerden aheste ilgi gördü.

Giresun İl Hususi İdaresi yetkililerinden alınan bilgiye göre, ziyarete açıldığı günden bu yana travertenleri 60 binin üstünde emanet gezdi.

“Haddinden Fazla beğendik, doğa temiz, henüz de güzelleşmiş”

Samsun’dan gezmek amacıyla kente mevrut Ruh Kocaoğlu, AA muhabirine, arkadaşlarıyla internette gördükleri Göksu travertenlerini ziyaret ettiklerini söyledi.

Travertenlerin görseliyle yüce ayrımsız yer olduğunu rapor eden Kocaoğlu, “Türkçesi hiç beklemediğimiz kadar iyicene, Giresun’a ve Maşrık Karadeniz’e yakışan benzeri meydan reşit. Semavi Göl’den çıkıp dahi buraya geldik. Haddinden Fazla beğendik, doğa temiz, henüz üstelik güzelleşmiş.” dedi.

Iştiyak Pespaye da travertenleri ilk defa gezdiğini anlatarak, “Pamukkale kadar, haddinden fazla pir tıpkısı kayran. İnşallah halkımız burayı temiz tutar ve bozulmaz. Gün Doğusu Karadeniz’dahi hakeza bire bir vadi olacağını hiç oranlama etmezdim, çokça şaşırdım. Turkuaz damga iyicene, suyu da sevimsiz ve iyice.” diye niteleyerek konuştu.

“Pamukkale ayağımızın dibindeymiş bile haberimiz yokmuş”

Giresun’un Görele ilçesinden mevrut Gülizar Dost da Göksu travertenlerine hayran kaldığını belirterek şunları kaydetti:

“Ego her devir Pamukkale’ye gezmek isterdim, oysaki Pamukkale ayağımızın dibindeymiş bile haberimiz yokmuş. Burayı yapanlardan Cenabıhak razı olsun, haddinden fazla güzelce, süper aynı kayran. Bütün söylüyorlardı hakeza tıpkısı saha olduğunu, bu kadar mebzul olduğunu ummuyorduk, almak talih oldu.”

Ordu’dan gelerek ailesiyle travertenleri gezen Emel Vazıh, Göksu travertenlerinin “mini bir Pamukkale” olduğunu dile getirerek, “Ayakkabı ile girilemiyor olması haddinden fazla hoşuma gitti. Henüz giderek eminim oluşumlar büyüyecektir ve elan de güzelce olacaktır.” ifadesini kullandı.

Kızı Akarsu Ziyalı ise travertenlerin, insanların ayar vermesi ve koruması müstelzim tıpkısı düzlük olduğunu vurguladı.

Share: