Anzerli bal üreticilerine sahte Anzer balı uyarısı

Anzerli bal üreticilerine sahte Anzer balı uyarısı

RİZE Rize İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri vasıtasıyla Anzerli bal üreticilerine cali bal ile ilişik Anzer Yaylasında brifing toplantısı yaptı.

Rize’nin İkizdere ilçesi Anzer Yaylası’nda Rize İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri bu yıl kilosu 2 bin TL olarak açıklayan imparator balı kendisine adlandırılan dünyaca adlı Anzer Balının üreticilerine düzme Anzer balları ile ilgili brifing toplantısı gerçekleştirdi. 40’ı endemik olmak amacıyla 400’ü aşkın çiçek türünden 2 bin 300 rakımda Anzer Balı üretimini gerçekleştiren arıcılar sonuç zamanlarda küsurat cali Anzer balı üzerine üreticilere ve tüketicilere sahte Anzer balına rastladıklarında almamalarını ve direk kendisine Rize İl Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü’ne şikayet etmelerini istediler.

Yapmacıklı Anzer Balı satanlara ceza yazılacağını belirten Rize İl Ekincilik ve Orman Müdürü Gaye Güre, “Coğrafi işaretli Anzer Balı üretimi üzere üreticilerimiz 20 Mayıs tarihi ile 10 Haziran tarihine kadar burada konaklamalarını yapmaktadırlar. Belirsiz tarihlerde de İl Müdürlüğümüz ekiplerince yaylaya gelip sayım ve arama işlemi yapılmaktadır. 25 Orak Ayı tarihinden sonra bal sağımları yapıldıktan sonraları alınan numuneler Hacettepe üniversitesine gönderilerek Coğrafi işaretli Anzer Balına akla yatkın olduğu belirleme edilmektedir. Henüz sonradan vekillik eliyle tasdikli gıda arama labavotuarlarında geçirilen ballar dolumu yapılarak Anzer Balı yerine piyasaya sürülmektedir. Serencam günlerde mevrut şikayetler üstüne ortalık denetimlerimiz arttırılmıştır. Üreticilerimizden bu konuda bşz yardım istiyoruz. Varsa belirleme ettikleri veya kulaklarına mevrut herhangi cali bal duyumları varsa bize iletmelerini istiyoruz. Vatandaşlarımızıda üzerinde Hacettepe üniversitesince konfirme Rize Arıcılar birliğinde doldurulmuş ve üstünde Coğrafi işaretli iz etiketi bulunan balları almarı gerektiğini söylüyoruz. Yapmacıklı balların tayin edilmesi halinde seçim çerçevesinde tespiti yapılan eşhas için cezai işlem uygulanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Anzer Balının korunması için denetimlerini arttıracağını tabir eden Anzerli bal üreticisi Utkulu Bahir ise “2022 yılı sezonu itibariyle coğrafi işaretli im adına Anzer Balını piyasaya devam etmek amacıyla, sahih Anzer Balını tüketicilere yaymak üzere Rize Tarım İl Müdürlüğü Başkanlığında müdürümüz Anzer Yaylasına gelerek balın korunması ile ilgilendiren üreticilerle yapılan toplantıda mehabetli kararlar alındı. İnşallah bundan ahir süreçte Anzer Balının korunması için denetimlerimizi arttıracağız” şeklinde konuştu.Share: