Fransa’dan bisikletiyle geldi, Nilüfer’in ekincilik çalışmalarını inceledi

Fransa’dan İran’a derrace turuna çıkarak durakladığı mutluluk ve kentlerde evcil ve yerelleşmiş tohumların varlığı ve yetiştirilmesi ile ekolojik tarım gibi konuları gündemine düz Eléonore Mahée, Nilüfer Belediyesi’nin çalışmalarını üstelik durumunda inceledi. Mahée, Nilüfer Belediyesi’nin Azık Yılı ve İklim Yılı projelerini ve bu çerçevede yapılan çalışmaları hayranlıkla izledi.

Çeşitli ülkelerin yerli tohumlarını incelemek, evcil tohumların nasıl korunduğu hakkında bilgelik sahibi koyulmak, şehir ve kırsalda cıvıl cıvıl insanların evcil çocuk ve ekolojik tarım uygulamalarını yok etmek ve bu bahis hakkındaki görüşlerini almak, bu alanda farkındalık oluşturmak üzere Fransa’dan İran’a bisiklet turuna sâdır ekincilik mühendisi Eléonore Mahée, Karadağ, Arnavutluk, Makedonya ve Yunanistan’ın ardından rotasını Türkiye’ye çevirdi. İstanbul ve Sakarya’de muhtelif temaslarda mevcut Eléonore Mahée, elan bilahare Nilüfer Belediyesi’nin konuğu oldu. Nilüfer Belediyesi’nin Besin Yılı ve İklim Yılı’nda gerçekleştirdiği projeleri durumunda inceleyici Eléonore Mahée, gördüğü çalışmalar karşısındaki hayranlığını dile getirdi. Nilüfer Belediyesi’nin Ürünlü Mahallesi’ndeki Kent Bostanları, sulp kütüphanesi ve kompost evi, İhsaniye Mini Bostanı’na giden Eléonore Mahée, burada gerçekleştirilen ürün kök denemeleri ve kompost istihsal süreçlerini dahi ilgiyle inceledi. Nilüfer Belediyesi Kırsal Alan Danışmanı Arca Atay ve Nilüfer Site Bostanları Sorumlusu Selin Bıçakçıoğlu’ndan bostanda yapılan çalışmalar karşı uzun bilgiler kayran Eléonore Mahée, bostanda domates hasadı üstelik yaptı.

Eléonore Mahée, Nilüfer Belediyesi’nin S.S. Nilüfer Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (NİLKOOP) hisse senedi birliğiyle Konaklı Mahallesi’nde üretim yapılan göveri ve sonuç bahçelerine her an, burada yapılan çalışmaları bile samimi izledi.

Karaman Dernekler Yerleşkesi ve Ekolojik Dirim Derneği (EKODER) ile temaslarda mevcut Eléonore Mahée, Nilüfer Şehir Konseyi’ne her an burada de hem velespit say grubu hem dahi Nilüfer Kent Konseyi Cahillik Meclisi’nin çalışmaları için bilgelik aldı. Nilüferli gençlerle dahi tanışıklık fırsatı bulan Mahée, onlara tecrübelerini aktardı. Eléonore Mahée, Nilüfer Belediyesi Ertan Ayçetin Çiftteker Evi’ni de gezerek, beğenisini dile getirdi.

5 zaman süresince Nilüfer’bile zirai üretim faaliyetlerini esermek amacıyla konaklayan Eléonore Mahée, Türkiye’deki çalışmalarını tamamladıktan sonra bisikletiyle Gürcistan ve Ermenistan’ın ardından projesinin bitiş noktası olan İran’a varış yapacak. – BURSA

Share: