Mahmut Tanal’ın Müzakere Ettiği Okulun Velileri İfadeye Çağrıldı… Tanal: “Akp, Türkiye’yi Ne Ağıl Getirdi? ‘Okul İstiyoruz’ Gitmek Cürüm Reşit”

CHP İstanbul Mebus Mahmut Tanal, Şanlıurfa’üstelik müzakere ettiği Doruç İlköğretim Okulu’nun velilerinin ifadeye çağrıldığını açıkladı. Tanal, “Alay kadar. Harran Doruç İlköğretim Okulu’na güllabi baskını hadisesinde 3 mektepli velisi, ‘eğitim bilimi ve talim hakkının engellenmesi’ suçlamasıyla karakolda sorguya makbuz. Tutuklanmadıklarına şükrettiler! Anket bitmeme ediyor. AKP, Türkiye’yi ne ağıl getirdi? ‘Meslek istiyoruz’ söylemek suçmuş” dedi.

Mahmut Tanal, Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde mevcut Doruç İlköğretim Okulu’nu ziyaret etmiş ve okulun eğitime ergonomik olmadığını belirtmişti. Tanal, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü’nün, okuldan fon alınmaması amacıyla güzeşte okula kurnaz çağırdığını toplumsal medya hesabından duyurmuştu. Tanal, bugün dahi içtimai medya hesabında, okullarının yapılmasını isteyen velilerin karakolda sorgulandığını şöyle açıkladı:

“Şaka üzere. Harran Doruç İlköğretim Okulu’na jandarma baskını hadisesinde 3 öğrenci velisi, ‘eğitim ve tedris hakkının engellenmesi’ suçlamasıyla karakolda sorguya alındı. Tutuklanmadıklarına şükrettiler! Sormaca devam ediyor. AKP, Türkiye’yi ne ağıl getirdi? ‘Ekol istiyoruz’ söylemek suçmuş! CHP Şanlıurfa İl Örgütü’müzle gittiğimiz Doruç İlköğretim Okulu’nun ders saatinde kilitlenmiş olduğunu; binanın, konteyner sınıfların harabe, iz halini durumunda gördük. Yetişek ve öğretim hakkını engelleyen veliler mi, Milli Yetişek Müdürlüğü mü?

“HİZMET KUSURU İŞLEYEN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLERİ HAKKINDA GEREKLİ ADIMLAR ATILMALIDIR”

CHP Urfa İl Örgütü Ahbaplık Komisyonu üyesi avukat arkadaşlarım, ‘eğitim bilimi ve talim hakkının engellemesi’ suçlamasıyla haklarında anket başlatılan öğrenci velilerini boydak bırakmadı. CHP iktidarında, hukukun üstünlüğünü baştan bilgili kılacağız. Bu trajikomik hadiseye ait Milli Yetişek Bakanlığı’ndan ses seda bulunmayan. Öğrenci velilerinden özür dilenmelidir. Hizmet kusuru aktif milli eğitim bilimi müdürleri üzerine vacip adımlar atılmalıdır. Harran halkı, Doruç halkı yalnız değildir.”

“VATANDAŞ İLE JANDARMAYI KARŞI KARŞIYA GETİRİYORLAR. BİZ BU ANLAYIŞI REDDEDİYORUZ VE KABUL ETMİYORUZ”

CHP Şanlıurfa İl Başkanlığı ise vatandaşların birlikte olduklarını ve ifadeye çağrılan 3 vatandaşın serbest bırakıldığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Geçtiğimiz salı haset CHP Şanlıurfa İl Örgütü ve hemşerimiz İstanbul Saylav Mahmut Tanal ile alay malay Doruç karye halkının okul sorununu gündeme değirmek amacıyla o köye gittik. Köye gittiğimizde saat 15: 20 sıralarıydı. Okul kapısına zincir angaje, hızma kilidi takılı vaziyetteydi. Esasta bu zincir ve hırızma kilidi, eğitime vurulmuş olan benzeri zincirdi. Bu uzanım devlet gündemine düştükten bilahare İl Milli Terbiye Müdürü, ekol adına gitti. Köylüler birlikte henüz ilkin yaptıkları başvuruların, okulların durumunun hangi olduğunu sanmak amacıyla İl Milli Yetişek Müdürü’hangi akla yatkın gidiyorlar ve bunu didiklemek istiyorlar. Ancak o tam kurnaz ile karşı karşıya geliyorlar. Şanlıurfa’dahi imdi şöyle benzeri skor ortaya balkon; ‘DEDAŞ ile ait bir problemin varsa jandarmaya olgun verin, sulama birlikleri ile ilişkin tıpkı sorun varsa jandarmaya bilgelik verin’… Yurttaş ile jandarmayı yüz yüze getiriyorlar. Tığ, bu anlayışı reddediyoruz ve akseptans etmiyoruz.

“VATANDAŞLARIMIZ ŞU ANDA ERKIN BIRAKILDI ANCAK SORMACA HALEN BITMEME EDİYOR”

Bu cingöz ile köy halkımızın karşı karşıya gelmesinden sonradan köy halkından 3 vatandaşımız, gece yarısı ifadeye çağrılmış. Çokça acil ayrımsız nitelik namevcut, kaçacak tıpkı format bulunmayan. Suç delillerini karartacak bire bir durumda yok. Gecenin bir yarısı jandarmayı gönderip köylüleri özlemek, köy halkını antrparantez birlikte rahatsız etmiştir. Okula gidecek torunlar, bu durumdan korkmuş ve şu anda okula gidip gitmemek üzerine tereddütlü durumda. Köy halkı, şeb karakola gitmediler. Bu sabah hep bu arada gittik ve itham şu: ‘Eğitim ve tedrisat hakkının engellenmesi’ iddiasıyla 3 vatandaşımız rapor verdi. Bizim okulu görüşme ettiğimiz saatte okulun celi olması gerekiyordu ve kapalıydı. Bittabi oluyor de terbiye hakkını engellemiş oluyorlar. Parçalanmamış bilakis karye halkı, çocuklarının terbiye almasını istiyor. CHP Ülfet Komisyonu, avukat arkadaşlarımızla köy halkının ifadelerinde amade bulunduk. Vatandaşlarımız şu anda azade bırakıldı ancak soruşturma halen bitmeme ediyor.”Share: