“Evet Hakk” deyip yaylara asılarak ok atma deneyimi yaşadılar

Muş’un Malazgirt ilçesinde, Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü kutlamalarına katılan vatandaşlar, atölyelerde eğitmenlerin nezdinde ilk defa ok atma deneyimi yaşadı.

Etkinliklerin düzenlendiği “Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı”nda, Okçular Vakfınca oluşturulan atölye, yurdun ciharıyek yanından gelen vatandaşlardan sargı görüyor.

Burada ok ve keman üzerine bilgilendirilen vatandaşlar, ecdadın büyük zaferler kazandığı savaşlarda bildirme balaban yardımcıları olan aletlerin bittabi kullanıldığını öğrenme fırsatı buluyor.

Ardından “Evet Hakk” diye yaylalara asılan vatandaşlar, alana yerleştirilen putaları misyon alarak hayatlarında ilk kez ok atma deneyimi yaşıyor.

Okçular Vakfı ok eğitmeni Dünyalık Ulusoy, AA muhabirine, 26 Ağustos etkinlikleri için geldikleri Malazgirt’te ata sporu okçuluğu tanıtmaya çalıştıklarını söyledi.

Ata sporu okçuluğu yetiştirmek istediklerini anlatan Ulusoy, “İnsanlar gelip burada ok atma heyecanını yaşıyor. Biz dahi bu heyecana eş oluyoruz. 26 Ağustos etkinlikleri haddinden fazla fena hâlde geçiyor. Bu heyecanla bu etkinliğimizi devam ettiriyoruz. Derya var. Sabık yıllara bakarak bu yıl çokluk artmaya başladı. Malazgirt Zaferi coşkusunu devam etmek üzere buraya gelenlere ok atmanın heyecanını yaşatıyoruz. Ok atmayı öğretiyoruz. Ağababa sporu okçuluğun lacerem olduğunu anlatıyoruz.”

Bala katılımcılardan Ferhat Kayhan ise ilk defa Malazgirt Zaferi etkinliklerinde ok attığını belirterek, “Nişan alıp putayı ortasından vurdum. Bura çokça iyice bire bir düzlük. Bu alanı çok beğendim. Burada haddinden fazla eğlendik, ok attık. Okçuluk dede sporumuz. 13 yaşındayım ve ilk defa ok attığım için heyecanlıyım.” dedi.

Erzurum’dan gelen Ramazan Dağcı bile “Burada ok ve cirit oyunu attık, çokça eğlendik. Atlara bindik. Haddinden Fazla güzeldi. İlk kere burada ok attım. Çok düzenli sıra geçiriyoruz.” diyerek konuştu.

Ercan Yamlı ise bu etkinliklerin kente katkı sunduğunu kaydederek, “Hakeza etkinliklerin düzenlenmesi bizi gururlandırıyor. İlk öğün burada ok attım. Kalburüstü oldum. Ok alaşağı etmek kasırga donör. Çokça pir etkinlik oluyor. Emeği geçenlere teşekkürname ederiz.” ifadelerini kullandı.Share: