Esenlik Bakanlığı duyurdu! 203 kozmetik yayın denetlendi, 178’i uygunsuz ve güvensiz daha çok

TİTCK Kozmetik Teftiş Dairesi Başkanlığı vasıtasıyla, Ilk Teşrin- Antrakt 2022 ortada eş sağlığını tehdit eden, beceri tensikat ve mevzuata karşıt kozmetik ürünlerin tespitine yönelik çevre denetimleri yapıldı.

25 YAYIN TEKNİK DÜZENLEMEYE AKLA YATKIN BULUNDU

Toplam 203 kozmetik ürünü kapsayan denetimlerde, ürünlerin 162’sinin teknik düzenlemeye yeraltı, 16’sının ise güvensiz olduğu belirlendi. Bu ürünleri piyasaya sürenlere mecmu 545 bin 340 liralık nakdî ceza uygulandı. Denetlenen 25 kitap ise maharet düzenlemeye uygun bulundu.

53 BİN ŞİŞE PARFÜM VE DEODORANT İMHA EDİLDİ

Ayrıca ilgili sair amme kurum ve kuruluşlarının incelemeleri sonucu üreticisi belirsiz, sahte, gizliden gizliye evet de taklit olduğu saptanan 52 bin 890 şişe parfüm ve deodorant, 5324 az Kozmetik Kanunu çerçevesinde itimatsız ürün kapsamına alınarak imha edildi.

SIVI SABUN GİBİ ÜRÜNLERE BIRLIKTE DENETİM YAPILACAK

El dezenfektanı, antibakteriyel sıvı sabunlar ve cibin kovucular kadar biyosidal ürünlere müteveccih bile denetimler gerçekleştirildi. 5 ürünün ruhsatsız, çözümleme sonuçları neticesinde da 1 ürünün güvensiz olduğu tayin edildi. Maharet düzenlemeye tehalüf ve emniyetsizlik gerekçesiyle bu ürünlerle ait toplanmış 241 bin 720 lira nakdî ceza uygulandı.

Share: