organ nakli yapılan hastayla bağışçısının doğum tarihleri bire bir çıktı

Çanakkale’de organ aktarımı olan sökel ile Bursa’da düşünce ölümü gerçekleşen bağışçısının tevellüt tarihlerinin zaman, ay ve yıl namına tıpkısı olduğu anlaşıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Akademisyen ve Örgen Aktarım Merkezi Müdürü Prof. Dr. Cabir Düz, gazetecilere, Çanakkale’da, faziletli tansiyona sınırlanmış adına böbrek yetmezliği nedeniyle 12 yıldır diyalize giren Muzaffer Göksal’ın (75), 1 yıl geçmiş böbrek nakli üzere merkezlerine başvurduğunu söyledi.

Yenmiş Göksal’ın, 6 periyot evvel Bursa’da akıl ölümü gerçekleşen İ.S’nin ailesi eliyle bağışlanan böbreğin nakledilmesiyle sağlığına kavuştuğunu anlatan Kayran şunları kaydetti:

“Hastamız 12 yıl önce faziletli tansiyona merbut kendisine böbrek yetmezliği yaşıyor. Familya ortamında nesiç uyumu olmadığı için diyaliz makinasına atmak zorunda kalıyor. 12 yıldır diyalize giren ayrımsız hastamız. Kendisi Akdeniz Üniversitesi Aza Nakil Merkezine müracaat ediyor. Orada 10 yıl böbrek nakli üzere sıra bekliyor ama ara gelmiyor. Sonrasında organ nakil merkezimize vasıta oluyor. 1 yıl içerisinde kendisine akıllıca böbrek saptanıyor. 18 Ocak’ta Bursa’da bellek ölümü gerçekleşen aynı hastanın doku uygunluk testlerinde Yenmiş beye aktarım amacıyla ahenk saptandı. Merkezimizde lüzumlu değerlendirme sonrası 3 saatlik tıpkı operasyonla böbreği naklettik.”

Bu nakil sırasında enteresan aynı detayın ortaya çıktığına belen fail Cabir Düz, “Yenmiş as ile bağışı eden kişinin doğum tarihleri birebir aynıydı yani ikisi de 18 Mayıs 1947’de zade. Ayrımsız felek birliği var arasında, bu hem bizim üzere hem hastamız için tatlıca bir doğru oldu. Muzaffer beye nakledilen böbrek şu anda çokça bereketli durumda, günlük 2,5 litrelik benzeri idrar çıkışı var. Utkulu bey daha çok diyaliz makinasından kurtuldu. Hastamızı beş altı gün ortamında taburcu edeceğiz.” diyerek konuştu.

Türkiye’birlikte yaşanan böbrek yetmezliğinin sunma yetişkin nedeni hipertansiyon ve şeker hastalığı olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Cabir Düz, şöyle devam etti:

“Hele ailesinde hakeza olan bireylerin kesinlikle süreli aralıklarla aile hekimi, bevliye, dahiliye uzmanına kendilerine göstermelerini faydası var. Ben vatandaşlarımızı organ nakli olması üstüne hassas olmaya çağırma ediyorum.”

Aktarım yapılan sökel Utkulu Göksal, elan evvel günce işlerini yaparken zorlandığını tabir ederek şunları söyledi:

“Çok halsizlik yaşıyordum. Diyalize girdiğim zaman uzun sürüyordu. Fakat böbrek nakli olduktan sonradan rahatladım. Sağlığıma kavuştum. Baştan dünyaya geldim. Çalışabileceğim, işlerimi yapabileceğim. Böbrek nakli üstüne bergüzar açmak talip vatandaşlar çekinmesinler, korkmasınlar. İnsanlar hayatları boyunca biricik böbrekle birlikte yaşayabiliyor. Böbrek nakli muntazır hastalar amacıyla organ aktarımı bağışı yapıp, marazlı olmaktan yatalak olmaktan kurtarsınlar.”

Share: