Adana’da aortu yırtılan marazlı bireşimli damarla sağlığına kavuştu

Adana’da aortu (kalpten sâdır ana yaradılış) yırtılan hastaya, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilen vabeste yöntemle bireşimli yaradılış takıldı.

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinden yapılan açıklamaya göre, bir şirkette idarecilik yapan evli ve 2 yavru babası Toygar Özeröz (58), gece ızdırap ciğer ağrısıyla uyandı.

Daha ilk babasını ve ağabeyini aort yırtılması dolayısıyla kaybeden Özeröz, tıpkısı belirtileri yaşayınca “Aortum yırtılıyor, ambulans çağır.” diye eşinden yardım istedi.

112 Ivedi Sağlık ekibince Çukurova Mehabet Hastanesine kaldırılan Özeröz, aort yırtılması teşhisi konulmasının ardından Adana Site Eğitim ve Araştırı Hastanesine irsal edildi.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Cerrah Hekim Ferid Cereb ve ekibi vasıtasıyla baypas adına ilişkin yöntemle Özeröz’ün kasık bölgesinden yapılan ve kestirmece ayrımsız saat süren operasyonla arsız ve balonlaşmış aortu değiştirildi.

Hekim Cereb, kemiksiz aort ameliyatlarının 5-7 saat sürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Kasıktan girilerek yapılan bağlı yöntem ise yaklaşık 1 saatte tamamlanıyor. Operasyonda sentetik materyal kullanıyoruz. Devre Dışı yapmadan aortun dallarının berrak kalmasını sağlıyoruz. Aort yırtılmasında hastalar sırtlarında ve bağır bölgesinde, zehir ve bıçak saplanması hissi uyandıran aynı ağrı hissederler. Ayrıca bir nice durumda hastalanmış bayılır.”???????

Share: