Uzmanı, tuluk bebekte aşina yanlışları anlattı

Uzmanı, tulum bebekte bilinen yanlışları anlattı

Üroloji Doktoru Opr. Dr. Mustafa Ermiş:

“Çoğu hasta başkasının spermi ile çocuk sahibi olduğunu düşünüyor, bu içtimai tıpkısı yanlıştır”

“Tedavilerden kaçınmamak ve hep olayı kadınlara yüklememek gerekir”

KAHRAMANMARAŞ – Şişman bebekte hatalı aşina durumlarla ilişik bilgelik veren Bevliye Doktoru Opr. Dr. Mustafa Aziz, “Çoğu tutkun güya şişman bebek yapıldığı zaman başka birisinin spermi ile yavru sahibi olunduğunu düşünüyor ve tedaviyi akseptans etmiyor. Bu içtimai ayrımsız yanlıştır” dedi.

Kahramanmaraş Hususi Sular Yurt Hastanesi Üroloji Doktoru Aziz, yavru sahibi olamayanlar için halk arasında verimsizlik olarak adlandırılan ‘İnfertilite’ hastalığının sorumlusunun elden kadınları değil, erkekleri bile ilgilendirdiğini rapor ederek vukuf verdi.

Bir yıl boyunca korunmasız ahzüita yaşanmasına karşın gebeliğin meydana gelmediği durumlarda akamet hastalığından bahsedilebileceğini tamlayan Dr. Eren, hem kadın hem üstelik erkeklerde tanıdık infertilite tedavisi üzere kadınların karı tevellüt uzmanlarında, erkeklerin üstelik üroloji uzmanlarında tedavi görmesi gerektiğini söyledi.

Dr. Eren açıklamasında: “İnfertilite evli çiftlerin ayrımsız yıl düzenli ve korunmasız münasebet sonrası çocuğunun olmaması sonrası akseptans edilen bire bir dert. Alelumum evli çiftler gebeliğin evvel tıpkısı, iki evet da üçüncü aylarında, ‘çocuğumuz olmuyor’ diye karı tevellüt ve üroloji hekimlerine müracaat etmekte. İnfertilite kadın ve eş faktörü vardır ve bunların oranları hem kadınlarda hem de erkeklerde aynıdır. Akamet dediğimiz olayda sıkıntı yüzde elli yerine ortaya çıkıyor. Hastalar önce kadın doğuma gitmekte ve kadınlar tedavi görmektedir. Şayet karı veladet uzmanı yönlendirilir ise eşi de üroloji uzmanına yönlendirilmektedir. Eşler bu arada müracaat etmelidir. Arada Sırada sosyal yanlışlardan biri karı doğum uzmanı bire bir zamanda eş faktörü ile ilgilendiren arada sırada karar vermekte. Bu da uygulamada hatalı yönlendirmeye etmen olmaktadır. O yüzden akıllıcasına teşhis ve tedavi amacıyla çiftlerin ilgili hekimler aracılığıyla tanılama ve tedavisinin yapılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“Erkek faktörü üstelik tumturak oynamaktadır”

Tombul süt kuzusu tedavilerinde tanıdık yanlışlara de değinen Dr. Muazzez, “Bizlere müracaat eden hastalarda öncelikle hastanın öyküsünü öğreniyoruz. Zira hastanın çalıştığı işi, geçirmiş olduğu emraz veya bulunan seçme hastalığı varsa bunlar kısırlığa sıklet edebilecek sebepler gibi. Bazı Bazı dahi hastanın henüz ileri mülhak patolojileri olduğu devir ve otama yanıtı çokça bereketli olmadığı durumlarda tulum çağa merkezlerine yönlendirilmekte. Bu hastalara telkih ve otama uygulanmaktadır. El ortada bilinen yanlışlardan birisi bile şudur. Züğürt tulum çağa tedavisine gittiği ahit zat spermi ile bala sahibi oluyor. Çoğu sökel neymiş gayda bebek yapıldığı antlaşma eksantrik birisinin spermi ile yavru sahibi olduğunu düşünüyor ve tedaviyi kabul etmemektedir. Bu de içtimai bire bir yanlıştır. Yavru öz sperminiz ile üretilen embriyolardan gelişen sizin çocuğunuz olacak. O yüzden tedavilerden kaçınmamak ve bilcümle olayı kadınlara yüklememek gerekir. Erkek faktörü birlikte burada racon oynamaktadır. Bu yüzden ayvaz olarak bevliye uzmanına nasıl gitmeniz gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Share: