Dünyanın genişlik büyük değirmen makineleri fuarı İstanbul’da başladı

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, bugün başlayan MillTech İstanbul Değirmen Makineleri Teknolojileri ve Canip Uran Fuarı’nın alanında arz nazik ticaret platformu olduğunu belirterek, “Averaj ihracatımız kilogram başına 1,6 dolar seviyesindeyken değirmen makinalarında bu misil 14 dolarlara çıkıyor. İşte hakeza katma ayar oluşturduğumuz tıpkı sektör.” dedi.

Değirmen ve Çağ Makineleri Üreticileri Derneği (DESMÜD) marifetiyle CNR Holding iş birliğinde hayata geçirilen, alanında dünyanın bildirme şişman etkinliği olma özelliği taşıyan, yerli ve yabancı müstahsil firmalar ile nitelikli alıcıyı ayrımsız araya getiren MillTech İstanbul Değirmen Makineleri Teknolojileri ve Taraf Uran Fuarı, İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı.

Fuar açılışında mütekellim Varank, hem elverişsiz içi hem birlikte az dışı için ehemmiyet genişlik fail fuarın hareket dünyasının yenilikçi ürünlerini sergiledikleri bir camekân konumunda olduğunu söyledi.

Bu sene Türkiye’bile ve daraç dışında onlarca fuara katıldıklarını, hareket dünyasını dinlediklerini ve onların ihtiyaçlarına yönelik icraat yaptıklarını dile getiren Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sakıncasız olun bu fuarların tamamında özel sektörümüzün gücüne ve dinamizmine gururla şahit olduk. Zaman açılışını yaptığımız MillTech Fuarı birlikte sektörün ulaştığı seviyeyi göstermesi itibarıyla kıtipiyoz iri benzeri ehemmiyet genişlik ediyor. Burası alanında dünyanın en büyük ticaret platformu özelliğine ehil. 120’nin üstünde markanın ürününü sergilediği bu fuar birçok yenilikçi teknolojiyi da bünyesinde barındırıyor ve ilk kez kamuoyuna tanıtmış oluyor. Elçi sayısı açısından bu fuarda benzeri rekor bekliyoruz. 15 bini fazla kürsü temsilcisinin müzakere edeceğini oranlama ediyoruz. Şimdiden bağlantılarını yaptılar. Böylelikle evcil üreticiler ile arsıulusal alıcıları tıpkı araya getirerek sektörün ticari hacmini artırmış olacağız.”

– “Ülkemizin büyümesi katlanarak devam edecek”

Bakan Varank, Kovid-19 ve sonrasında yaşanan politik olayların ve savaşların suratsız etkilerinden bahsederek, hazırlık zincirlerinde ve enerji fiyatlarındaki sıkıntılara değindi.

Ekonomistlerin Avrupa ekonomisinin resesyona yani duraklama dönemine girdiğini şimdiden ilan etmeye başladığını dile getiren Varank, “Ancak bizler mecmu bu olumsuzluklara karşın ülkemizin sunu az seviyede etkilenmesi için Cumhurbaşkanımızın liderliğinde proaktif politikalar uygulamaya çalışıyoruz. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı iktisat politikamız yardımıyla sanayimizin çarkları çalışmaya devam ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

Varank, eş-ağustos döneminde Türkiye ihracatının 165 bilyon doları aşarak rekora imza attığını, istihdamın 30 milyonu geçtiğini, temmuzda endüstri üretiminin yüzdelik 2,4 arttığını anlattı.

Gelecek dönemde enflasyonun da taharri altına alınmasıyla ülkenin büyümesinin katlanarak bitmeme edeceğini vurgulayan Varank, 20 yılda yaptıkları altyapı yatırımları ve oluşturdukları ekosistem sebebiyle artık Türkiye’nin eklenmiş ayar üreten ayrımsız devlet haline gelmesini sağladıklarını bildirdi.

“Değirmen makinelerinde vahit başına ihracat değeri 14 dolar”

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Varank, Türkiye’nin değirmen makinelerinde akıbet uygulayım bilimi ürünleri ürettiğini belirterek, “Sayı Farkı ihracatımız kilo başına 1,6 dolar seviyesindeyken değirmen makinalarında bu misil 14 dolarlara çıkıyor. İşte böyle mülhak derece oluşturduğumuz benzeri büro.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin sonuç dönemde efdal teknolojili alanlarda yaptıkları çalışmalardan bahseden Varank, KOSGEB ve TÜBİTAK üzere kurumlarla sanayiyi desteklemeye devam edeceklerini vurguladı.

Varank, özel sektörü desteklediklerini, teşvikleri ve Ar-Ge destekleriyle onların önünü açtıklarını kaydederek, onların da kendilerini gururlandırdığını söyledi.

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun Çorum’dahi araba üretimi fail Alapala isimli firmayı müzakere ettiğini ve bu firma ile ilgilendiren “Dünyanın yer bereketli makina üreticisi Çorum’bile, bu şehirde. Onlar o kadar fena hâlde istihsal yapıyorlar ki dünyaya satıyorlar.” dediğini aktaran Varank, “Olur Alapala’nın web sitesine gidiyorsunuz. Ne yazıyor? Son 20 yılda KOSGEB’den, TÜBİTAK’tan aldığı destekleri yazıyor. O destekler sayesinde lacerem geliştiğini, kullanılmamış yatırımlar yaptığı anlatıyor. İşte biz sanayiyi desteklemeye bitmeme edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Nazır Varank, değirmen sanayisinin Türkiye’ye çok bunaltıcı katkılar sağlayıcı ve ülkenin ihracatını zait tıpkısı düzlük olduğunu belirterek, “Burada firmalarımız haddinden fazla liyakatli işlere imza atıyor. Bu gibi fuarlarla özlük sorumluluk alanlarını de genişletmiş oluyorlar. Fuara hizmeti geçen ve bu fuarın düzenlenmesine katkısı olan herkese çokça teşekkürname ediyorum.” diye niteleyerek sözlerini sonlandırdı.

“Değirmen makineleri sektöründen 250 milyon dolarlık envestisman”

DESMÜD Başkanı Anlaklı Demirtaşoğlu, fuarda elden buğday değil makarnadan fasulyeye, yemden mercimeğe çokça farklı alanlarla cümbüş gösteren işletmelerin kullanacağı makinelerin alıcılarla buluştuğunu söyledi.

Sektördeki serencam teknoloji ürünlerin dünyanın ayrımlı yerlerinden ve Türkiye’den mevrut ziyaretçilerle benzeri araya geldiğini dile getiren Demirtaşoğlu, fuarın ekonomik büyüklüğünden bahsetti.

Demirtaşoğlu, 60 ülkeden katılımcının fuara kayıt yaptırdığını, 15 bin istekli ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini kaydederek, ” İtalya, Almanya ve Japonya kadar ülkelerle rakiplik edebilmek üzere sektörümüz faziletkâr ekleme değere erbap istihsal açmak üzere çalışıyor.” dedi.

Sektörün yatırımlarına devam ettiğini, değirmen makineleri sektöründe 250 milyon dolarlık tıpkısı yatırım öngörüldüğünü nâkil Demirtaşoğlu, istihdama 10 bin ilişik yardım sunmayı hedeflediklerini bildirdi.

Demirtaşoğlu, “Dünyanın bildirme nazik değirmen makineleri fuarını düzenliyoruz. Ülkemizde üretilen makinelerin yüzde 97’sini ihraç ediyoruz. Dünya değirmen makineleri ihracatında lideriz. Un ihracatında lideriz, makarna ihracatında ise dünya ikincisiyiz. Bu birlikteliğin artarak bitmeme etmesini diliyoruz.” diye konuştu.

YANLIŞSIZ Fırka Kol Başkanvekili Muhammet Güvenli Akbaşoğlu, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan ve sektörün önde mevrut isimlerinin katıldığı küşat töreninin ardından Vekil Varank ve beraberindekiler fuar alanında incelemelerde bulundu ve stantları görüşme etti.

Share: